Wiadomości

Próbne egzaminy w gimnazjum 2011/2012

07.12.2011 09:48
Uczniowie gimnazjum zdają egzaminy próbne. Pierwszy dzień już za nimi, w czwartek i w piątek napiszą sprawdziany z matematyki, nauk przyrodniczych i języka obcego.
Uczniowie klas III Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu podczas próbnego egzaminu gimnazjalnego
Uczniowie klas III Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu podczas próbnego egzaminu gimnazjalnego Foto: fot. PAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
00'22 Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu
więcej

Zakończył się już pierwszy dzień egzaminów - uczniowie pisali testy z historii i wiedzy o społeczeństwie, a także z języka polskiego. Uczniowie z 47. Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie mówili, że spora część egzaminu dotyczyła historii starożytnej.

ZOBACZ ARKUSZE Z JĘZYKA POLSKIEGO ORAZ HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE>>>

W czwartek gminazjalistów czekają dwa egzaminy: z matematyki i przedmiotów przyrodniczych. W piątek będzie jeszcze test z języka obcego. W przyszłym roku szkolnym wynik egzaminu z języka obcego po raz pierwszy ma być brany pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.

Anna Frenkiel z warszawskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zwraca uwagę, że nie będzie prezentacji wyników próbnych egzaminów w skali całego kraju. Udział w próbnym egzaminie gimnazjalnym był dobrowolny. W całej Polsce zdecydowało się na to ponad 80 procent gimnazjów.

Równocześnie z próbnymi egzaminami gimnazjalnymi Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadzi diagnozę kompetencji gimnazjalistów. Dyrektor IBE Michał Federowicz powiedział, że w ten test będzie sprawdzać alternatywne, wykraczające poza klucz metody rozwiązywania zadań.

Diagnoza Instytutu przeprowadzona zostanie w 82 wybranych gimnazjach. Równocześnie zostanie tam wypróbowany system informatyczny do "e-oceniania". Ma to być platforma, która ułatwi pracę egzaminatorom sprawdzającym testy.

IAR, agkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie czekaj, zdobądź stypendium

Rok szkolny już trwa, za chwilę zacznie się akademicki, a ponieważ w uczniowskim budżecie pieniędzy nigdy dość, warto postarać się o stypendium.
Posłuchaj
02'29 Nie czekaj, zdobądź stypendium
więcej

– O stypendia szkolne mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kryterium ich otrzymania jest nieprzekroczenie wysokości dochodu na osobę w rodzinie ucznia i jest to kwota 351 zł netto – tłumaczyła Anna Lech z portalu mojestypedium.pl.

W "Sygnałach Dnia" zaznaczyła, że zainteresowani stypendium powinni zajrzeć do urzędu gminy bądź miasta i tam powinna wisieć informacja, skąd pobrać wniosek oraz jak i gdzie go złożyć.

W radiowej Jedynce zauważyła, że stypendia naukowe przyznają studentom uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, firmy i jednostki samorządu terytorialnego.

Rozmawiała Izabela Kostyszyn.

(pp)

Zobacz więcej na temat: edukacja firma pieniądze

Czytaj także

Ucz się tak, by wykorzystać wiedzę w przyszłości

Nowy egzamin gimnazjalny sprawdzi nie tylko wiedzę szczegółową, lecz także umiejętność rozumowania, argumentacji oraz krytycznego i twórczego myślenia.
Posłuchaj
03'01 Ucz się tak, by wykorzystać wiedzę w przyszłości
więcej

Będzie się składał z takich samych trzech części co dotychczas, czyli z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z zakresu języka obcego nowożytnego, ale każda będzie miała inną strukturę.

Zmiany w egzaminach gimnazjalnych polegają głównie na podzieleniu każdej części egzaminu na dwie grupy zadań. Zwiększony został również czas trawania części I i II egzaminu, przy czym poszczególne zadania będą też bardziej pracochłonne.

– Chcemy, żeby te wszystkie umiejętności przyswajane przez ucznia w szkole przydały mu się w dalszym życiu – powiedziała prof. Jolanta Choińska-Mika, szef zespołu dydaktyków, historyk.

W radiowej Jedynce ("Popołudnie z Jedynką") zaznaczyła, że ważne jest to, by uczniowie potrafili wykorzystać wyuczoną wiedzę.

– Jeżeli uczy się tego, kiedy który król panował, to stojąc przed zamkiem w Malborku i znając datę jego powstania, jest się w stanie powiązać go z konkretnym władcą – tłumaczyła prof. Jolanta Choińska-Mika.

Prof. Michał Fedorowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych, informował, że nową podstawę programową łatwiej się przyswaja niż poprzednią, ponieważ jest bardziej precyzyjna.

– Konkretyzuje zadania szczegółowe, pokazuje jasno wymagania ogólne. Każde zadanie, które proponujemy gimnazjalistom, zakotwiczone jest w podstawie programowej i dążymy do tego, żeby praca w szkole zmierzała do rozwijania ogólnych umiejętności – podsumował.

(pp)

Czytaj także

Ze względu na kryzys gminy zlikwidują gimnazja?

24.11.2011 07:04
Niż demograficzny i kryzys, który zmusza do oszczędności powodują, że samorządy planujące budżety na 2012 r. decydują o zamykaniu szkół.
Ze względu na kryzys gminy zlikwidują gimnazja?
Foto: sxc.hu

"Rzeczpospolita" podaje, że w gimnazjach wyraźnie ubywa uczniów. Teraz uczy się w nich ponad 1,2 mln nastolatków, ale według prognoz demograficznych, w kilka lat ich liczba spadnie o blisko 200 tys.

Jednak Instytutu Badań Edukacyjnych przestrzega, by gimnazjów nie zamykać pochopnie, bo podobna liczba uczniów w tym wieku będzie już za 8 lat. Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu mówi, że "koszty odtworzenia placówki po kilku latach mogą być wyższe niż korzyści z jej obecnego zamknięcia".

 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Samorządowcy argumentują, że utrzymanie przez kilka lat małego gimnazjum przy subwencji w wysokości ok. 4,7 tys. zł rocznie na ucznia jest niemożliwe.

- Gimnazjum musi mieć np. pracownię komputerową, dobrą salę gimnastyczną, musi zatrudniać nauczycieli o konkretnych kwalifikacjach. Żeby utrzymać szkołę na odpowiednim poziomie, musi liczyć przynajmniej 150 uczniów - wylicza Marek Olszewski, wiceszef Związku Gmin Wiejskich.

 

"Rzeczpospolita"/mr