Wiadomości

Jaka była przyczyna śmierci Violetty Villas?

07.12.2011 15:40
Piosenkarka zmarła w poniedziałek w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Miała 73 lata. Prokuratura zarządziła sekcję zwłok, bowiem nieznana jest przyczyna zgonu.
Jaka była przyczyna śmierci Violetty Villas?
Foto: fot. Bechstein/CC

- Sekcja zwłok piosenkarki odbędzie się w czwartek w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jej wstępne wyniki będą znane prawdopodobnie w piątek, wtedy też zostanie wydana zgoda na pogrzeb - poinformowała Ewa Ścierzyńska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Od poniedziałku Prokuratura Rejonowa w Kłodzku prowadzi postępowanie prokuratorskie w sprawie nagłej śmierci Violetty Villas. W ramach postępowania, oprócz sekcji zwłok, trwają przesłuchania osób, które w ostatnim czasie pozostawały w kontakcie z artystką.

Postępowanie ma pomóc ustalić, czy do śmierci Villas nie przyczyniły się osoby trzecie, dopuszczając się np. nieumyślnego działania lub zaniechania. Na ciele artystki nie było żadnych obrażeń zewnętrznych, ale warunki, w jakich mieszkała, zaskoczyły prokuratora, który przyjechał na miejsce po jej śmierci.

Violetta Villas była śpiewaczką, aktorką filmową, teatralną i rewiową, kompozytorką i autorką tekstów. Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Posiadała słuch absolutny i umiejętność gry na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach.IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Violetta Villas nie żyje. Artystka miała 73 lata

05.12.2011 22:42
Violetta Villas, a właściwie Czesława Maria Cieślak, swoją karierę artystyczną piosenkarki estradowej, ale także śpiewaczki operowej, aktorki, kompozytorki i autorki tekstów rozpoczynała na początku lat 60. XX wieku
Violetta Villas nie żyje. Artystka miała 73 lata
Foto: fot. Bechstein/CC
Posłuchaj
00'08 Violetta Villas o swojej pracy artystycznej
więcej

Wykonywała zarówno muzykę rozrywkową, jak i kompozycje klasyczne, arie operowe i operetkowe. Nagrywała również covery popularnych piosenek amerykańskich i francuskich. Wykreowała styl hollywoodzkiej gwiazdy z lat 60., który realizowała przez całą karierę. Artystka była znana z długich, kręconych blond włosów i balowych kreacji.

Ogromną popularnością cieszyła się w latach 60., jej piosenka "Dla Ciebie miły" została okrzyknięta najlepszym polskim szlagierem.

Artystka miała słuch absolutny i była obdarzona fenomenalnym głosem, sopranem koloraturowym, o skali obejmującej kilka oktaw. Nie tylko śpiewała, także komponowała i pisała teksty. Występowała na Festiwalu w Sopocie, a na III Festiwalu Piosenki w Rennes we Francji zdobyła Grand Prix. Uczestniczyła w radiowych koncertach z międzynarodową obsadą, między innymi w Szwajcarii i Republice Federalnej Niemiec. Występowała w paryskiej Olympii, a następnie w Las Vegas. Przez trzy sezony była gwiazdą Casino de Paris, gdzie śpiewała piosenki i arie operowe w 9. językach. Występowała ze stuosobowym baletem.

Karierę kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, grając w filmach muzycznych. W USA dostrzeżono jej indywidualizm. Od 1979 do 1985 roku piosenkarka współpracowała z Teatrem Syrena, wyjeżdżając na tourneè po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 

W 1998 roku przeniosła się do rodzinnego Lewina Kłodzkiego, gdzie założyła schronisko dla zwierząt. W 2003 roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu. Nagrała też płytę z walentynkowymi hitami oraz "Kolędy serca". Kilka lat później pojawiła w telewizyjnym programie "Szansa na sukces", w którym wykonywano jej piosenki. W lutym tego roku w Kielcach odbył się benefis 50-lecia działalności artystycznej Violetty Villas, podczas którego artystka odebrała między innymi Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznany przez ministra kultury. 

IAR, gs

Czytaj także

Zmarła Violetta Villas: "wielki głos polskiej piosenki"

05.12.2011 23:50
Nie żyje Violetta Villas, znana piosenkarka, aktorka, kompozytorka i legenda polskiej estrady. Miała 73 lata. Zmarła w Lewinie Kłodzkim.
Zmarła Violetta Villas: wielki głos polskiej piosenki
Foto: fot. PAP/ Zbigniew Matuszewski /bp/
Posłuchaj
00'26 Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna, Violetta Villas była niezwykłą artystką
00'38 Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna, gdyby żyła w innych czasach zrobiłaby światową karierę
00'30 Tomasz Raczek, dziennikarz, pamiętam Violettę Villas wspaniałą
00'33 Tomasz Raczek, dziennikarz, Violetta Villas była bardzo ludzka
01'15 Nie żyje legenda polskiej estrady - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)
więcej

Według dziennikarki muzycznej Marii Szabłowskiej dopiero teraz docenia się barwnych artystów - Gdy Violetta Villas debiutowała, na początku lat 60. wszystkim przeszkadzało, że tak różniła się od innych piosenkarek - wspomina dziennikarka.

Zdaniem Marii Szabłowskiej, Violetta Villas miała szansę być prawdziwą światową gwiazdą, w czym niestety przeszkodziła jej PRL-owska rzeczywistość. Dziennikarka uważa, że gdyby Villas żyła w innych czasach, zrobiłaby karierę na skalę światową. W momencie, gdy artystka występowała w Las Vegas, dostała ofertę występu w popularnym serialu, zdecydowała się wrócić do Polski. Wówczas nie miała możliwości ponownie wyjechać na Zachód. Drugiej szansy nie dostała - wspominała Szabłowska.

Dziennikarz Tomasz Raczek, który przeprowadzał ze śpiewaczką wywiady, podkreśla, że Violetta Villas, nie tylko miała wspaniały głos, ale także była wielką osobowością. - Choć nie dawała sobie rady z popkulturą, była jednocześnie jej ikoną - mówi Tomasz Raczek.

Dziennikarz dodał, że we wszystkich swoich słabościach, artystka była bardzo ludzka- wtedy, gdy nie dawała sobie rady z sukcesem i bogactwem w Las Vegas, skąd uciekła i wtedy, gdy po zakończeniu kariery próbowała, coraz bardziej samotna i schorowana, pomóc zwierzętom.


Tomasz Raczek podkreślił, że Violetta Villas była bez wątpienia wielką gwiazdą. Występowała na najważniejszych polskich scenach i powalała skalą głosu. Według Tomasza Raczka, piosenki, które sama pisała - szczere i czasem naiwne - wiele osób wzruszały do łez.

Violetta Villas była śpiewaczką, aktorką filmową, teatralną i rewiową, kompozytorką i autorką tekstów. Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Posiadała słuch absolutny i umiejętność gry na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach.

IAR, gs

Czytaj także

Artyści o Villas: w Polsce zmarnowano jej talent

06.12.2011 15:15
Bohdan Łazuka, Zbigniew Wodecki i wieloletni pianista artystki Maciej Kieres wspominają Violettę Villas jako artystkę pogodną i pełną serca, ale niezwykle kontrowersyjną.
Artyści o Villas: w Polsce zmarnowano jej talent
Foto: fot. Bechstein/CC
Posłuchaj
01'15 Nie żyje legenda polskiej estrady - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)
więcej

Violetta Villas, jedna z największych gwiazd wokalnych w Polsce, zmarła w poniedziałek w wieku 73 lat.

 

Wspomnienia głęboko w sercu

- To była taka osoba, że jeśli już kogoś zaakceptowała, to miała tyle serca, powiem w przenośni, na ile wyglądała. Naprawdę była bardzo koleżeńska i serdeczna, ale dopuszczała do siebie tylko niektórych. Bliskość, którą mi okazywała, była rzadkością. Zawsze prosiła, żeby usiąść koło niej, porozmawiać z nią, razem pośpiewać. Przed świętami do niej czasem dzwoniłem. Wspomnieniami noszę ją cały czas w sercu - powiedział aktor i piosenkarz Bohdan Łazuka.

 

Zmarnowany talent

W ocenie artysty Villas przegrała nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce. Ani życiowo, ani zawodowo nie była do końca spełniona.

- To prawda, że w Las Vegas występowała i z Frankiem Sinatrą i Paulem Anką, ale ci panowie z show-biznesu chyba nie do końca ją słyszeli. Nie mieli na jej temat żadnego wyobrażenia, poza komercyjnym oczywiście. A to był głos i talent niepowtarzalny. Wzbudzała kontrowersje, ale właśnie, dlatego że to był charakter wielkiej, porównywanej z Marią Callas, gwiazdy - mówił Łazuka.

 

 

Nieszczęsna popularność

Gwiazdę estrady wspominał także piosenkarz, muzyk i kompozytor Zbigniew Wodecki.

- W jej przypadku popularność była nieszczęściem. Cały czas była skazana na egzamin, na konfrontacje z ludźmi, którzy głównie szukali wydarzenia, zjawiska socjologicznego na jej koncertach, a nie tego, co ona śpiewa. Z drugiej strony szkoda, że ktoś nie zmusił jej twardą ręką, żeby wykorzystała możliwości, które dała jej natura. Była jak rozszalały, piękny koń, który nie wiedział jak zatrzymać się w tym biegu - podkreślił Wodecki.

 

Kontrowersyjna, pełna sprzeczności

- To była osoba pełna sprzeczności. Była kontrowersyjna. Bardzo trudno się z nią współpracowało, była indywidualistką, ale zarazem była bardzo ciepła - powiedział z kolei pianista Maciej Kieres, który pracował z Violettą Villas przez ostatnie 11 lat jej życia.

Villas - w jego ocenie - wyłamywała się z różnych kanonów, ale była wielką artystką.

- Miała swój styl, którego nie pozwoliła sobie zmienić. Nie wszyscy to akceptowali, a ona mówiła, że taka jest i już się nie zmieni. To była osoba pełna sprzeczności. Kobieta w białym futrze, w białym mercedesie z włosami do pasa. Mówiła o Bogu, o zwierzętach i śpiewała. Zupełnie nie pasowała do tamtych czasów, do otoczenia, w którym się wtedy znalazła - wspominał Kieres.

 

mr

Czytaj także

Opiekunka Villas zdradza prawdę o jej ostatnich chwilach

07.12.2011 10:36
Dawna gwiazda polskiej piosenki jeszcze w poniedziałek była pełna werwy. Z relacji Elżbiety Budzyńskiej, jej opiekunki i spadkobierczyni, wynika, że nic nie zapowiadało odejścia divy.
Opiekunka Villas zdradza prawdę o jej ostatnich chwilach
Foto: fot. PAP/ Zbigniew Matuszewski /bp/

- Violetta Villas umarła we śnie - twierdzi jej wieloletnia opiekunka Elżbieta Budzyńska. Z jej relacji wynika, że przez cały dzień śpiewaczka zachowywała się normalnie - miała apetyt, krzątała się po domu - pisze "Fakt".

Jak opowiada Budzyńska, wieczorem Violetta Villas poprosiła ją o napalenie w piecu, a sama położyła się w sypialni. Przed 21 artystka już nie żyła. 

Na miejsce wezwano pogotowie, chwilę później pojawił się prokurator. Teraz prokuratura ustala, czy artystka faktycznie zmarła z powodów naturalnych.

Czytaj więcej o prokuratorskim śledztwie >>>

Fakt, wit

Zobacz więcej na temat: fakt Violetta Villas