X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Wiadomości

Jaka była przyczyna śmierci Violetty Villas?

07.12.2011
0 0 0
Jaka była przyczyna śmierci Violetty Villas?
Foto: fot. Bechstein/CC
Piosenkarka zmarła w poniedziałek w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Miała 73 lata. Prokuratura zarządziła sekcję zwłok, bowiem nieznana jest przyczyna zgonu.

- Sekcja zwłok piosenkarki odbędzie się w czwartek w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jej wstępne wyniki będą znane prawdopodobnie w piątek, wtedy też zostanie wydana zgoda na pogrzeb - poinformowała Ewa Ścierzyńska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Od poniedziałku Prokuratura Rejonowa w Kłodzku prowadzi postępowanie prokuratorskie w sprawie nagłej śmierci Violetty Villas. W ramach postępowania, oprócz sekcji zwłok, trwają przesłuchania osób, które w ostatnim czasie pozostawały w kontakcie z artystką.

Postępowanie ma pomóc ustalić, czy do śmierci Villas nie przyczyniły się osoby trzecie, dopuszczając się np. nieumyślnego działania lub zaniechania. Na ciele artystki nie było żadnych obrażeń zewnętrznych, ale warunki, w jakich mieszkała, zaskoczyły prokuratora, który przyjechał na miejsce po jej śmierci.

Violetta Villas była śpiewaczką, aktorką filmową, teatralną i rewiową, kompozytorką i autorką tekstów. Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Posiadała słuch absolutny i umiejętność gry na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach.IAR,PAP,kk

0 0 0
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Violetta Villas nie żyje. Artystka miała 73 lata

05.12.2011
0 0 0
Violetta Villas nie żyje. Artystka miała 73 lata
Foto: fot. Bechstein/CC
Violetta Villas, a właściwie Czesława Maria Cieślak, swoją karierę artystyczną piosenkarki estradowej, ale także śpiewaczki operowej, aktorki, kompozytorki i autorki tekstów rozpoczynała na początku lat 60. XX wieku
Posłuchaj
00'08 Violetta Villas o swojej pracy artystycznej

Wykonywała zarówno muzykę rozrywkową, jak i kompozycje klasyczne, arie operowe i operetkowe. Nagrywała również covery popularnych piosenek amerykańskich i francuskich. Wykreowała styl hollywoodzkiej gwiazdy z lat 60., który realizowała przez całą karierę. Artystka była znana z długich, kręconych blond włosów i balowych kreacji.

Ogromną popularnością cieszyła się w latach 60., jej piosenka "Dla Ciebie miły" została okrzyknięta najlepszym polskim szlagierem.

Artystka miała słuch absolutny i była obdarzona fenomenalnym głosem, sopranem koloraturowym, o skali obejmującej kilka oktaw. Nie tylko śpiewała, także komponowała i pisała teksty. Występowała na Festiwalu w Sopocie, a na III Festiwalu Piosenki w Rennes we Francji zdobyła Grand Prix. Uczestniczyła w radiowych koncertach z międzynarodową obsadą, między innymi w Szwajcarii i Republice Federalnej Niemiec. Występowała w paryskiej Olympii, a następnie w Las Vegas. Przez trzy sezony była gwiazdą Casino de Paris, gdzie śpiewała piosenki i arie operowe w 9. językach. Występowała ze stuosobowym baletem.

Karierę kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, grając w filmach muzycznych. W USA dostrzeżono jej indywidualizm. Od 1979 do 1985 roku piosenkarka współpracowała z Teatrem Syrena, wyjeżdżając na tourneè po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 

W 1998 roku przeniosła się do rodzinnego Lewina Kłodzkiego, gdzie założyła schronisko dla zwierząt. W 2003 roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu. Nagrała też płytę z walentynkowymi hitami oraz "Kolędy serca". Kilka lat później pojawiła w telewizyjnym programie "Szansa na sukces", w którym wykonywano jej piosenki. W lutym tego roku w Kielcach odbył się benefis 50-lecia działalności artystycznej Violetty Villas, podczas którego artystka odebrała między innymi Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznany przez ministra kultury. 

IAR, gs

0 0 0

Czytaj także

Zmarła Violetta Villas: "wielki głos polskiej piosenki"

05.12.2011
0 0 0
Zmarła Violetta Villas: wielki głos polskiej piosenki
Foto: fot. PAP/ Zbigniew Matuszewski /bp/
Nie żyje Violetta Villas, znana piosenkarka, aktorka, kompozytorka i legenda polskiej estrady. Miała 73 lata. Zmarła w Lewinie Kłodzkim.
Posłuchaj
00'26 Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna, Violetta Villas była niezwykłą artystką
00'38 Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna, gdyby żyła w innych czasach zrobiłaby światową karierę
00'30 Tomasz Raczek, dziennikarz, pamiętam Violettę Villas wspaniałą
00'33 Tomasz Raczek, dziennikarz, Violetta Villas była bardzo ludzka
01'15 Nie żyje legenda polskiej estrady - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)

Według dziennikarki muzycznej Marii Szabłowskiej dopiero teraz docenia się barwnych artystów - Gdy Violetta Villas debiutowała, na początku lat 60. wszystkim przeszkadzało, że tak różniła się od innych piosenkarek - wspomina dziennikarka.

Zdaniem Marii Szabłowskiej, Violetta Villas miała szansę być prawdziwą światową gwiazdą, w czym niestety przeszkodziła jej PRL-owska rzeczywistość. Dziennikarka uważa, że gdyby Villas żyła w innych czasach, zrobiłaby karierę na skalę światową. W momencie, gdy artystka występowała w Las Vegas, dostała ofertę występu w popularnym serialu, zdecydowała się wrócić do Polski. Wówczas nie miała możliwości ponownie wyjechać na Zachód. Drugiej szansy nie dostała - wspominała Szabłowska.

Dziennikarz Tomasz Raczek, który przeprowadzał ze śpiewaczką wywiady, podkreśla, że Violetta Villas, nie tylko miała wspaniały głos, ale także była wielką osobowością. - Choć nie dawała sobie rady z popkulturą, była jednocześnie jej ikoną - mówi Tomasz Raczek.

Dziennikarz dodał, że we wszystkich swoich słabościach, artystka była bardzo ludzka- wtedy, gdy nie dawała sobie rady z sukcesem i bogactwem w Las Vegas, skąd uciekła i wtedy, gdy po zakończeniu kariery próbowała, coraz bardziej samotna i schorowana, pomóc zwierzętom.


Tomasz Raczek podkreślił, że Violetta Villas była bez wątpienia wielką gwiazdą. Występowała na najważniejszych polskich scenach i powalała skalą głosu. Według Tomasza Raczka, piosenki, które sama pisała - szczere i czasem naiwne - wiele osób wzruszały do łez.

Violetta Villas była śpiewaczką, aktorką filmową, teatralną i rewiową, kompozytorką i autorką tekstów. Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Posiadała słuch absolutny i umiejętność gry na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach.

IAR, gs

0 0 0

Czytaj także

Artyści o Villas: w Polsce zmarnowano jej talent

06.12.2011
0 0 0
Artyści o Villas: w Polsce zmarnowano jej talent
Foto: fot. Bechstein/CC
Bohdan Łazuka, Zbigniew Wodecki i wieloletni pianista artystki Maciej Kieres wspominają Violettę Villas jako artystkę pogodną i pełną serca, ale niezwykle kontrowersyjną.
Posłuchaj
01'15 Nie żyje legenda polskiej estrady - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)

Violetta Villas, jedna z największych gwiazd wokalnych w Polsce, zmarła w poniedziałek w wieku 73 lat.

 

Wspomnienia głęboko w sercu

- To była taka osoba, że jeśli już kogoś zaakceptowała, to miała tyle serca, powiem w przenośni, na ile wyglądała. Naprawdę była bardzo koleżeńska i serdeczna, ale dopuszczała do siebie tylko niektórych. Bliskość, którą mi okazywała, była rzadkością. Zawsze prosiła, żeby usiąść koło niej, porozmawiać z nią, razem pośpiewać. Przed świętami do niej czasem dzwoniłem. Wspomnieniami noszę ją cały czas w sercu - powiedział aktor i piosenkarz Bohdan Łazuka.

 

Zmarnowany talent

W ocenie artysty Villas przegrała nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce. Ani życiowo, ani zawodowo nie była do końca spełniona.

- To prawda, że w Las Vegas występowała i z Frankiem Sinatrą i Paulem Anką, ale ci panowie z show-biznesu chyba nie do końca ją słyszeli. Nie mieli na jej temat żadnego wyobrażenia, poza komercyjnym oczywiście. A to był głos i talent niepowtarzalny. Wzbudzała kontrowersje, ale właśnie, dlatego że to był charakter wielkiej, porównywanej z Marią Callas, gwiazdy - mówił Łazuka.

 

 

Nieszczęsna popularność

Gwiazdę estrady wspominał także piosenkarz, muzyk i kompozytor Zbigniew Wodecki.

- W jej przypadku popularność była nieszczęściem. Cały czas była skazana na egzamin, na konfrontacje z ludźmi, którzy głównie szukali wydarzenia, zjawiska socjologicznego na jej koncertach, a nie tego, co ona śpiewa. Z drugiej strony szkoda, że ktoś nie zmusił jej twardą ręką, żeby wykorzystała możliwości, które dała jej natura. Była jak rozszalały, piękny koń, który nie wiedział jak zatrzymać się w tym biegu - podkreślił Wodecki.

 

Kontrowersyjna, pełna sprzeczności

- To była osoba pełna sprzeczności. Była kontrowersyjna. Bardzo trudno się z nią współpracowało, była indywidualistką, ale zarazem była bardzo ciepła - powiedział z kolei pianista Maciej Kieres, który pracował z Violettą Villas przez ostatnie 11 lat jej życia.

Villas - w jego ocenie - wyłamywała się z różnych kanonów, ale była wielką artystką.

- Miała swój styl, którego nie pozwoliła sobie zmienić. Nie wszyscy to akceptowali, a ona mówiła, że taka jest i już się nie zmieni. To była osoba pełna sprzeczności. Kobieta w białym futrze, w białym mercedesie z włosami do pasa. Mówiła o Bogu, o zwierzętach i śpiewała. Zupełnie nie pasowała do tamtych czasów, do otoczenia, w którym się wtedy znalazła - wspominał Kieres.

 

mr

0 0 0

Czytaj także

Opiekunka Villas zdradza prawdę o jej ostatnich chwilach

07.12.2011
0 0 0
Opiekunka Villas zdradza prawdę o jej ostatnich chwilach
Foto: fot. PAP/ Zbigniew Matuszewski /bp/
Dawna gwiazda polskiej piosenki jeszcze w poniedziałek była pełna werwy. Z relacji Elżbiety Budzyńskiej, jej opiekunki i spadkobierczyni, wynika, że nic nie zapowiadało odejścia divy.

- Violetta Villas umarła we śnie - twierdzi jej wieloletnia opiekunka Elżbieta Budzyńska. Z jej relacji wynika, że przez cały dzień śpiewaczka zachowywała się normalnie - miała apetyt, krzątała się po domu - pisze "Fakt".

Jak opowiada Budzyńska, wieczorem Violetta Villas poprosiła ją o napalenie w piecu, a sama położyła się w sypialni. Przed 21 artystka już nie żyła. 

Na miejsce wezwano pogotowie, chwilę później pojawił się prokurator. Teraz prokuratura ustala, czy artystka faktycznie zmarła z powodów naturalnych.

Czytaj więcej o prokuratorskim śledztwie >>>

Fakt, wit

Zobacz więcej na temat: fakt Violetta Villas
0 0 0