Wiadomości

Ks. Nitecki miał wypadek. Przyjaciel ks. Popiełuszki nie żyje

15.12.2011 14:47
W wypadku samochodowym pod Wrocławiem zginął ksiądz Piotr Nitecki - bliski przyjaciel księdza Jerzego Popiełuszki, aktywnie współtworzący media katolickie w Polsce. Miał 62 lata.
Ks. Piotr Nitecki zmarł 15 grudnia w wypadku samochodowym
Ks. Piotr Nitecki zmarł 15 grudnia w wypadku samochodowymFoto: źr. uniwersytecki.archidiecezja.wroc.pl

Znaczną część swojego życia ksiądz Nitecki poświęcił mediom. Był członkiem redakcji "Chrześcijanina na świecie", kierował działem religijnym tygodnika "Ład", a także redaktorem naczelnym pism "Chrześcijanin w świecie" i "Nowe Życie". Był też współzałożycielem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i członkiem Rady do spraw Mediów przy prezydencie Lechu Wałęsie.

Ksiądz Nitecki był jednym ze znawców i propagatorów nauczania społecznego kościoła. Jako historyk przez wiele lat był związany z Ośrodkiem Dokumentacji i Studiów Społecznych Kościoła katolickiego. Napisał wiele książek z historii Kościoła i katolickiej nauki społecznej, a także biografie kardynała Stefana Wyszyńskiego i księdza Jerzego Popiełuszki, swojego przyjaciela.

Jako alumn warszawskiego seminarium Piotr Nitecki został stamtąd usunięty na skutek fałszywych donosów. Święcenia kapłańskie przyjął ostatecznie w 1996 roku, w wieku 47 lat.

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wypadek na ruchomych schodach. Dzieci w szpitalu

Sześcioro dzieci w wieku od 5 do 9 lat trafiło do szpitala po wypadku na schodach ruchomych w Arkadach Wrocławskich. Karetka zabrała też nauczycielkę.

"Gazeta Wrocławska" poinformowała, że dzieci z podstawówki w Borku Strzelińskim przyjechały do Wrocławia na mikołajkową wycieczkę.

- Na schodach ruchomych, jedno z dzieci straciło równowagę i upadło na inne. W efekcie uczniowie poprzewracali się i poobijali - powiedział portalowi Kamil Rynkiewicz, oficer prasowy dolnośląskiej policji.

Zamiast opiekunki, przodem poszło kilkoro dzieci. Po pierwszym upadku zadziałał efekt tzw. domina. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Gazeta Wrocławska",  mr

Zobacz więcej na temat: dzieci Wrocław wypadek

Czytaj także

Zmarł ksiądz Antoni Kość. Miał 62 lata

07.12.2011 16:20
Msza św. żałobna za duszę ks. Antoniego Kościa zostanie odprawiona 13 grudnia o godz. 12.15 w Kościele Akademickim KUL. 14 grudnia odbędą się uroczystości pogrzebowe w Pieniężnie.
Zmarł ksiądz Antoni Kość. Miał 62 lata
Foto: Fot.: Wikimmedia Commons, domena publiczna

Ks. Kość był profesorem prawa, znawcą problematyki prawa i kultury Dalekiego Wschodu, wieloletnim prodziekanem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Ks. Antoni Kość urodził się w 1949 r. w Rokietnicy, koło Jarosławia. W 1967 r. wstąpił do seminarium diecezjalnego w Przemyślu a cztery lata później wstąpił do misyjnego zgromadzenia werbistów. W maju 1974 r. ukończył studia teologiczne na KUL-u. W czerwcu tegoż roku przyjął święcenia kapłańskie w Misyjnym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie.

Studiował jęz. japoński w Center for Japanese Studies w Kamakura koło Tokio, filozofię prawa na Sophia University w Tokio, prawo na uniwersytecie we Freiburgu, prawo anglo-amerykańskie w Chicago University w USA, prawo kanoniczne na Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie. Następnie w 1989 r. rozpoczął kurs języka koreańskiego w Yonsei University w Seulu, a w roku 1991 podjął pracę na stanowisku profesora w Seoul National University i w Sogang University w Seulu.

Od 1994 r. pracował na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL. W roku 1998 uzyskał habilitację w dziedzinie nauk prawnych w zakresie prawa (specjalność: filozofia prawa) na podstawie rozprawy "Prawo a etyka konfucjańska w historii myśli prawnej Chin". Od stycznia 1999 r. kierował Katedrą Filozofii Prawa. W marcu 2002 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych.

W latach 2000-2008, przez dwie kadencje, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a w latach 2005-2008 - dyrektora Instytutu Ogólnych Nauk o Prawie KUL.

Prowadził zajęcia dydaktyczne z teorii i filozofii prawa, prawa japońskiego, historii myśli prawnej kultury chińskiej, filozoficznych podstaw prawa chińskiego, doktryn polityczno - prawnych. Jest autorem ok. 150 publikacji z zakresu teorii i filozofii prawa.

Ks. prof. Antoni Kość należał do Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej oraz Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie. Był wiceprezesem Towarzystwa Naukowego KUL.

PAP,kk

Czytaj także

Tragiczne zderzenie w Pawłowie: 4 osoby zginęły

09.12.2011 19:19
Około godz. 9 w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim na drodze nr 615 doszło do wypadku drogowego, w który śmierć na miejscu poniosły cztery osoby podróżujące samochodem skoda.
Tragiczne zderzenie w Pawłowie: 4 osoby zginęły
Foto: (źr. KWP Radom)
Posłuchaj
00'25 Na miejscu wypadku pracują policjanci i prokurator - powiedział Leszek Goździewski, rzecznik policji w Mławie
więcej

W wyniku wypadku volkswagen transporter zderzył się ze skodą felicią.

- Na miejscu śmierć poniosły trzy osoby, a czwarta zmarła w drodze do szpitala - powiedział portalowi ostroleka Rafał Sułecki z KWP w Radomiu. - Na razie wiadomo, że wśród ofiar jest jedna kobieta i dwóch mężczyzn. Tożsamość czwartej osoby jest dopiero ustalana - dodał Sułecki.

Wszystkie ofiary wypadku podróżowały skodą. Kierowca transportera trafił z obrażeniami do szpitala.

/
Obecnie policja ustala szczegółowe okoliczności tragicznego zdarzenia. Droga Mława - Ciechanów została odblokowano około godz. 14.

 Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

policja, Ostrołęka, IAR, sm