Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?

polskieradio.pl
Anna Wittenberg 03.01.2012
Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?
foto: Glow Images/East News

Do 25 stycznia każdy posiadacz radia lub telewizora powinien zapłacić opłatę abonamentową. W tym roku jeszcze nie będą płacić użytkownicy komputerów.

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Taki obowiązek wynika z ustawy.

Ile wynosi abonament?

W tym roku za samo radio zapłacimy 5,5 zł za jeden miesiąc, 10,7 zł za dwa, trzy miesiące będą kosztować 15,85 zł, a pół roku - 31,35 zł. Płacąc za cały rok z góry trzeba będzie zapłacić 59,4 zł.

Jeśli natomiast posiadamy w domu także telewizor, musimy wnieść wyższą opłatę, obejmującą zarówno jego jak i radio. Będzie to więc odpowiednio: 18,5 zł za miesiąc, 35,9 zł za dwa, 53,3 zł za trzy miesiące, 105,45 zł za pół roku i 199,80 zł za rok.

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Jak zapłacić abonament?

Po pierwsze trzeba udać się na pocztę i zarejestrować odbiorniki - radio i telewizor. Przy nowych odbiornikach, trzeba to zrobić 14 dni od daty zakupu.

Po drugie - do 25 stycznia należy wpłacić opłatę abonamentową według cennika. Każdej kolejnej wpłaty także trzeba dokonywać do 25 dnia miesiąca.

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.

Co istotne, płacimy tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor musimy wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.

Więcej informacji o abonamencie w serwisie specjalnym >>>

KRRiT, wit

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: