Wiadomości

Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?

03.01.2012 10:09
Do 25 stycznia każdy posiadacz radia lub telewizora powinien zapłacić opłatę abonamentową. W tym roku jeszcze nie będą płacić użytkownicy komputerów.
Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?
Foto: Glow Images/East News

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Taki obowiązek wynika z ustawy.

 

Ile wynosi abonament?

W tym roku za samo radio zapłacimy 5,5 zł za jeden miesiąc, 10,7 zł za dwa, trzy miesiące będą kosztować 15,85 zł, a pół roku - 31,35 zł. Płacąc za cały rok z góry trzeba będzie zapłacić 59,4 zł.

Jeśli natomiast posiadamy w domu także telewizor, musimy wnieść wyższą opłatę, obejmującą zarówno jego jak i radio. Będzie to więc odpowiednio: 18,5 zł za miesiąc, 35,9 zł za dwa, 53,3 zł za trzy miesiące, 105,45 zł za pół roku i 199,80 zł za rok.

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

Jak zapłacić abonament?

Po pierwsze trzeba udać się na pocztę i zarejestrować odbiorniki - radio i telewizor. Przy nowych odbiornikach, trzeba to zrobić 14 dni od daty zakupu.

Po drugie - do 25 stycznia należy wpłacić opłatę abonamentową według cennika. Każdej kolejnej wpłaty także trzeba dokonywać do 25 dnia miesiąca.

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.

Co istotne, płacimy tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor musimy wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.

Więcej informacji o abonamencie w serwisie specjalnym >>>

KRRiT, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KRRiT szykuje nową ustawę. Kto sfinansuje media publiczne?

23.12.2011 08:52
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji się nie poddaje i będzie walczyć o stabilne finansowanie mediów publicznych - powiedział Polskiemu Radiu Jan Dworak.
Budynek TVP
Budynek TVPFoto: Wikipedia/CC/ VanNouten
Posłuchaj
00'04 Jan Dworak, przewodniczący KRRiT o doliczaniu abonamentu do opłat za prąd: to jest tylko jeden z pomysłów
więcej

Przewodniczący Rady zaznaczył, że KRRiT pracuje nad odpowiednią ustawą, ale nie nad tak zwaną ustawą gniazdka elektrycznego. Pomysł, który co jakiś czas odżywa w dyskusjach polega na założeniu, że gospodarstwo domowe, korzystające z elektryczności, korzysta też oferty mediów publicznych, ma więc za to wnosić dodatkową opłatę.

Jan Dworak przyznał, że finansowanie mediów publicznych jest coraz poważniejszym problemem. KRRiT chce, żeby Polskie Radio i Telewizja Polska przedstawiła Radzie szczegółowe strategie programowe wraz z szacowanym finansowaniem.

KRRiT planuje pójść z nimi do polityków, by uświadomić im potrzebę sfinansowania ustawowej misji mediów publicznych. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przypomniał, że Rada nie ma inicjatywy ustawodawczej, w związku z tym własne projekty legislacyjne będzie zgłaszać przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W mijającym roku Polskie Radio Spółka Akcyjna Skarbu Państwa odnotowało najniższe w historii wpływy z abonamentu. Tak wielkiego ubytku publiczny nadawca nie może zrekompensować wpływami z reklam. Wobec braku wsparcia budżetowego, jak również braku nowelizacji prawa, Radio kończy rok finansowy wielomilionowymi stratami. Opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 5,53 zł miesięcznie. Jest pobierana przez Pocztę Polską, również Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Polskie Radio ma ustawowo ograniczone możliwości komercjalizacji programu i postępującej komercjalizacji nie chce.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, wit

Czytaj także

Media publiczne w 2011 r.: sukces czy porażka?

27.12.2011 08:22
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podsumowuje miniony rok i sytuację mediów publicznych. O to samo Polskie Radio poprosiło posłów Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk
Posłuchaj
00'04 Jan Dworak: sporo zrobiliśmy
00'22 Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO: konkursy to duże osiągnięcie
00'11 Elżbiety Kruk z PiS: trzeba zmienić sposób finansowania mediów publicznych
więcej

Przewodniczący KRRiT, Jan Dworak przyznaje, że sposób finansowania tych mediów wymaga pilnego uregulowania. Rada pracuje nad tak zwaną ustawą czyszczącą, dotyczącą też innych kwestii. Swoich propozycji nie chce ujawniać zanim nie przedstawi ich ministrowi kultury. W przekonaniu Jana Dworaka, w mijającym roku można mówić o osiągnięciach. Zalicza do nich, prócz ustawy cyfryzacyjnej, przeprowadzenie procedur konkursowych. W ten sposób, po raz pierwszy w historii, wyłoniono władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO, której bardzo zależało na konkursach, z wyników nie jest do końca zadowolona. Jej zdaniem, mogło być lepiej, ale i tak konkursy to duże osiągnięcie. Polskiemu Radiu powiedziała, że widzi "kolosalną różnicę in plus": Oceniła, że we władzach zasiedli ludzie "kompetentni".

W przekonaniu wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, także byłej szefowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Elżbiety Kruk z PiS, konkursy absolutnie nie zdały egzaminu. W jej ocenie światopogląd konserwatywny nie jest dostatecznie reprezentowany w ofercie programowej, szczególnie w telewizji, i pozostał nierozwiązany poważny problem finansowania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Zdaniem Elżbiety Kruk, formuła abonamentu się "wyczerpała". - Płaci 12% społeczeństwa, trzeba na pewno zmienić system finansowania mediów publicznych - powiedziała Polskiemu Radiu była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W mijającym roku Polskie Radio Spółka Akcyjna Skarbu Państwa odnotowało najniższe w historii wpływy z abonamentu. Tak wielkiego ubytku publiczny nadawca nie może zrekompensować wpływami z reklam. Opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 5,53 zł miesięcznie. Jest pobierana przez Pocztę Polską, również Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Polskie Radio ma ustawowo ograniczone możliwości komercjalizacji programu i postępującej komercjalizacji nie chce.

IAR, sm

Czytaj także

Zdrojewski: projekt KRRiT jest kontrowersyjny

30.12.2011 08:33
Resort kultury nie skieruje do Sejmu projektu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który proponuje zmiany w sposobie ściągania abonamentu – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Bogdan Zdrojewski
Bogdan ZdrojewskiFoto: PRSA
Posłuchaj
13'37 Minister kultury Bogdan Zdrojewski w "Salonie Politycznym Trójki"
więcej
Obejrzyj
Bogdan Zdrojewski w "Salonie politycznym Trójki"

– Wydaje się, że projekt przygotowany przez KRRiT ma pewne wady, w związku z tym prawdopodobnie będzie to inne przedłożenie – zaznaczył minister kultury Bogdan Zdrojewski w "Salonie Politycznym Trójki".

Czy minister nie chce przedkładać projektu w imieniu KRRiT ze względu na zapis o opłatach abonamentowych i poprawie ściągalności abonamentu? Bogdan Zdrojewski przyznał, że to "jeden z elementów". Tłumaczył, że nie chce wkraczać w kompetencje innych ministrów. - Jeśli chodzi o opłaty, to większość rozwiązań, które sugerują inną ściągalność (abonamentu), przynależy do ministra finansów, a sprawy związane ze spółką skarbu państwa podlegają resortowi skarbu – mówił.

Szef KRRiT Jan Dworak na początku grudnia w Trójce zapowiadał, że projekt Krajowej Rady złoży resort kultury i że w tej sprawie umówiono się jeszcze przed wyborami. Minister Bogdan Zdrojewski powiedział jednak, że nie można w tym przypadku mówić o zmianie stanowiska. – Umówiliśmy się, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego muszą być realizowane i że realizowana musi być implementacja prawa audiowizualnego. Jestem przeciwnikiem tego, żeby wszystkie elementy składające się na różne zmiany umieszczać w jednym projekcie. Projekt robi się zbyt skomplikowany i także w niektórych momentach kontrowersyjny – wyjaśniał Bogdan Zdrojewski.

Na pytanie, czy rządowi zależy na poprawie ściągalności abonamentu, minister odpowiedział pozytywnie, zaznaczając, że nie jest to dla rządu "zadanie pierwszorzędne".

Bogdan Zdrojewski zauważył także, że w jego ocenie jako odbiornika rtv nie powinno się traktować komputera, a tak sugerowano w  projekcie  KRRiT. Według niego to będzie dobry kierunek myślenia prawdopodobnie dopiero za kilka lat.

Minister kultury poinformował przy tym, że w związku z tym, że powstało nowe ministerstwo cyfryzacji, obecnie nastąpi podział polityki audiowizualnej między dwa resorty. We wtorek odbędą się rozmowy wiceministrów m.in. na ten temat.

Pomnik smoleński

Minister kultury potwierdził, że przedłużono termin składania projektów na pomnik, który ma stanąć w miejscu katastrofy smoleńskiej, do 16 stycznia. Datę przesunięto, jak mówi minister, ze względu na prośby artystów. Były problemy z precyzyjnym ustaleniem położenia pomnika i warunków przestrzennych – wyjaśniał. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi do końca marca. W rocznicę katastrofy w 2012 roku planowane jest wmurowanie kamienia w miejscu przyszłego pomnika – dodał Bogdan Zdrojewski.

agkm