Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?

polskieradio.pl
Anna Wittenberg 03.01.2012
Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?
foto: Glow Images/East News

Do 25 stycznia każdy posiadacz radia lub telewizora powinien zapłacić opłatę abonamentową. W tym roku jeszcze nie będą płacić użytkownicy komputerów.

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Taki obowiązek wynika z ustawy.

Ile wynosi abonament?

W tym roku za samo radio zapłacimy 5,5 zł za jeden miesiąc, 10,7 zł za dwa, trzy miesiące będą kosztować 15,85 zł, a pół roku - 31,35 zł. Płacąc za cały rok z góry trzeba będzie zapłacić 59,4 zł.

Jeśli natomiast posiadamy w domu także telewizor, musimy wnieść wyższą opłatę, obejmującą zarówno jego jak i radio. Będzie to więc odpowiednio: 18,5 zł za miesiąc, 35,9 zł za dwa, 53,3 zł za trzy miesiące, 105,45 zł za pół roku i 199,80 zł za rok.

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Jak zapłacić abonament?

Po pierwsze trzeba udać się na pocztę i zarejestrować odbiorniki - radio i telewizor. Przy nowych odbiornikach, trzeba to zrobić 14 dni od daty zakupu.

Po drugie - do 25 stycznia należy wpłacić opłatę abonamentową według cennika. Każdej kolejnej wpłaty także trzeba dokonywać do 25 dnia miesiąca.

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.

Co istotne, płacimy tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor musimy wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.

Więcej informacji o abonamencie w serwisie specjalnym >>>

KRRiT, wit

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Kryzys ukraiński
serwis specjalny o I wojnie światowej

Powiedzieli w Polskim Radiu

Dziennikarze na wojnie. "Tego nie robi się dla pieniędzy"

Dziennikarze na wojnie. Tego nie robi się dla pieniędzy

Świat zachodni wstrząśnięty jest okrutną egzekucją amerykańskiego dziennikarza. James Foley zginął z rąk dżihadysty w północnym Iraku. - Bez dziennikarzy, którzy jeżdżą w rejony ogarnięte wojną świat nie dowiedziałby się co się tam dzieje - mówił w Jedynce Jakub Kamiński, fotoreporter PAP.

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Tydzień temu przewodniczący SLD Leszek Miller ogłosił inicjatywę stworzenia koalicji SLD-Lewica Razem na wybory samorządowe. Zostało to odebrane jako sygnał fiaska rozmów Sojuszu z Twoim Ruchem na temat współpracy.