Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?

polskieradio.pl
Anna Wittenberg 03.01.2012
Abonament RTV 2012: kiedy, jak i ile zapłacić?
foto: Glow Images/East News

Do 25 stycznia każdy posiadacz radia lub telewizora powinien zapłacić opłatę abonamentową. W tym roku jeszcze nie będą płacić użytkownicy komputerów.

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, także każdy, kto posiada radio czy telewizor, zobowiązany jest do regularnego opłacania abonamentu. Taki obowiązek wynika z ustawy.

Ile wynosi abonament?

W tym roku za samo radio zapłacimy 5,5 zł za jeden miesiąc, 10,7 zł za dwa, trzy miesiące będą kosztować 15,85 zł, a pół roku - 31,35 zł. Płacąc za cały rok z góry trzeba będzie zapłacić 59,4 zł.

Jeśli natomiast posiadamy w domu także telewizor, musimy wnieść wyższą opłatę, obejmującą zarówno jego jak i radio. Będzie to więc odpowiednio: 18,5 zł za miesiąc, 35,9 zł za dwa, 53,3 zł za trzy miesiące, 105,45 zł za pół roku i 199,80 zł za rok.

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Jak zapłacić abonament?

Po pierwsze trzeba udać się na pocztę i zarejestrować odbiorniki - radio i telewizor. Przy nowych odbiornikach, trzeba to zrobić 14 dni od daty zakupu.

Po drugie - do 25 stycznia należy wpłacić opłatę abonamentową według cennika. Każdej kolejnej wpłaty także trzeba dokonywać do 25 dnia miesiąca.

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny.

Co istotne, płacimy tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor musimy wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.

Więcej informacji o abonamencie w serwisie specjalnym >>>

KRRiT, wit

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Krytyka pod adresem PKW. "To uśpiona instytucja"

Krytyka pod adresem PKW. To uśpiona instytucja

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. "poważnych nieprawidłowości" w przetargu Krajowego Biura Wyborczego na organizację wyborów samorządowych. Według NIK przetarg stwarzał ryzyko korupcji.

Półrocze rządu Ewy Kopacz. Bilans zysków i strat

Półrocze rządu Ewy Kopacz. Bilans zysków i strat

Ewa Kopacz jest premierem od 22 września 2014 roku; 1 października wygłosiła expose, tego samego dnia jej gabinet uzyskał w Sejmie wotum zaufania. - Największym sukcesem rządu jest to, że trwa – mówi w radiowej Jedynce prof. Jacek Raciborski.

Koniec systemu kwot mlecznych. Wraca wolny rynek

Koniec systemu kwot mlecznych. Wraca wolny rynek

- Martwimy co będzie, czy po zniesieniu kwot mlecznych - przyznał w Jedynce prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zastrzegł, że podobne obawy były przed wejściem do UE, a jednak Polacy doskonale się rozwinęli i z importerów stali eksporterami żywności.

Bądź z nami w kontakcie: