Wiadomości

Mazowsze: szefowie policji rezygnują ze służby

20.01.2012 17:55
Komendant stołecznej policji nadinsp. Adam Mularz i komendant mazowieckiej policji nadinsp. Ryszard Szkotnicki złożyli rezygnacje - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski.
Mazowsze: szefowie policji rezygnują ze służby
Foto: policja.pl
Posłuchaj
00'14 Rzecznik Mariusz Sokołowski o dymisjach
więcej

Jak poinformował Sokołowski, Adam Mularz złożył raport o odejściu ze względów osobistych. - Jego stanowisko obejmie w środę świętokrzyski komendant wojewódzki nadinsp. Mirosław Schossler - powiedział rzecznik KGP.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Szkotnicki złożył rezygnację w związku z odejściem na emryturę. Jego następcą będzie  jego dotychczasowy zastępca Rafał Batkowski.

Jak podało radio RMF FM, komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński odwołał szefa Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji.

To już kolejne zmiany w policji. Na początku stycznia nowy komendant główny powołał swoich zastępców. Zostali nimi dotychczasowy komendant wojewódzki policji z Gdańska Krzysztof Gajewski, komendant-rektor policyjnej uczelni w Szczytnie Arkadiusz Letkiewicz i małopolski komendant wojewódzki Andrzej Rokita.

W piątek w Komendzie Stołecznej Policji odbyła się odprawa podsumowująca działania funkcjonariuszy garnizonu stołecznego. Stołeczni policjanci byli chwaleni przez przedstawicieli władz samorządowych za skuteczną walkę z przestępczością. Wskazano, że prawie we wszystkich kategoriach przestępczość maleje a wskaźnik poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców stolicy i okolic wynosi 79 proc.

IAR,PAP,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie matura, lecz chęć szczera robi policjanta. Nawet skazana za wykroczenie

Drzwi do służby w policji otwierają się dla osób bez średniego wykształcenia.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że komendant wojewódzki policji będzie mógł wyrazić zgodę, by osoba bez matury kandydowała do służby - wynika z projektu nowelizacji ustawy o policji, który trafił właśnie do prac w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że powodem obniżenia kryteriów wykształcenia, które muszą spełnić przyszli policjanci, jest brak ludzi do pracy na ulicach. Dlatego kandydat bez matury może liczyć na przydział do oddziałów prewencji. Wcześniej powinien wykazać, że ma szczególne predyspozycje do tej służby.

"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że policjantem będzie mogła zostać także osoba skazana za wykroczenie.

IAR, sm

Czytaj także

Festiwal zamiast kajdanek. Kultura w służbie policji

30.06.2011 09:45
Gość „Sygnałów Dnia” inspektor policji Grzegorz Jach opowiada o nietypowym festiwalu młodzieży „Przystanek PAT”, który współorganizuje Teatr Środowiska Policyjnego „Scena 07”.
Inspektor Grzegorz Jach w studio Jedynki
Inspektor Grzegorz Jach w studio JedynkiFoto: Polskie Radio/Wojeciech Kusociński
Posłuchaj
02'29 Inspektor Grzegorz Jach w Sygnałach Dnia
więcej

W studiu Polskiego Radia pełnomocnik komendanta głównego policji inspektor Grzegorz Jach opisywał, jak młodzież samodzielnie umie zająć się promowaniem unikania alkoholu czy jazdy po jego spożyciu. - Wymiar społeczny policji, jej obecność w życiu społecznym jest bardzo ważny. Pracujemy tym na zaufanie opinii publicznej, na czym nam bardzo zależy, ale musimy na nią zapracować - tak wyjaśnia zaangażowanie policji w organizację młodzieżowej akcji „Profilaktyka a Ty”, której częścią rokrocznie jest festiwal „Przystanek PAT”. Obecnie to już szósta edycja. Odbywa się pod patronatem Jedynki w Ostrołęce i Kadzidle 5 lipca.

Inspektor Jach podkreśla, że w programie „Profilaktyka a Ty” uczestniczyło 60 tysięcy osób i wiele środowisk - nauczycielskich, uczniowskich i samorządowych. Akcja ma na celu dzięki warsztatom, aktywizacji kulturalnej młodzieży i innym innowacyjnym jak na policję metodom dotrzeć do młodych ludzi.

W Warszawie centrum, które koordynuje akcję, mieści się w „Scenie 07”. Tu na przykład licealiści wystawiają sztuki teatralne, które mają uczyć młodzież i rodziców. Tych drugich nawet częściej niż dzieci. Bowiem według badań policji ponad 50 procent gimnazjalistów stwierdza, że dorośli nie rozmawiają z nimi o uzależnieniach i innych ważnych sprawach. - Taka jest opina młodych ludzi. Możemy się na nią obrazić. Jednak nie o to chodzi. Rozmawiajmy z młodymi ludźmi - apeluje Jach o dialog z młodymi ludźmi nie tylko przy okazji dużych wydarzeń, a na co dzień.

Podczas samego festiwalu będą odbywać się warsztaty artystyczne prowadzone przez osoby z Brazylii, Kuby a nawet mistrza świata w hip-hopie ze Słowacji. Jedne z zajęć poprowadzi profesor Gajewski z Akademii Teatralnej w Warszawie. Część spotkań będzie dotyczyć profilaktyki. Jednak to i tak tylko cząstka programu festiwalu. Odbywać będą się też sztuki i grupowe późnowieczorne rozmowy z młodzieżą na ważne tematy, o których konsekwentnie przypomina inspektor Jach.

tk

Czytaj także

Młodzi ludzie szturmują komendy w całym kraju

18.01.2012 17:48
Media oceniają, że powodem zwiększonego zainteresowania pracą w niebieskim mundurze jest planowana zmiana w systemie emerytalnym służb mundurowych.
Policjant ruchu drogowego
Policjant ruchu drogowegoFoto: policja.pl
Posłuchaj
00'21 Andrzej Rokita: praca w policji jest atrakcyjna
więcej

Rząd planuje, żeby od przyszłego roku funkcjonariusze przechodzili na emeryturę po 25 latach służby, a nie jak obecnie po 15 latach.

Wiceszef Komendy Głównej Policji Andrzej Rokita nie łączy jednak tych dwóch spraw. Według niego większe zainteresowanie pracą w mundurze to tendecja utrzymująca się od dłuższego czasu. Rokita tłumaczy, że według jego oceny praca w policji jest atrakcyjna i dlatego jest tylu chętnych. - Nigdy nam nie brakowało kandydatów - podkreślił wicekomendant.

300 złotych podwyżki

Część ekspertów sugeruje z kolei, że zwiększone zainteresowanie praca w policji akurat teraz to efekt obietnicy premiera z expose. Chodzi oczywiście o 300 złotych podwyżki dla żołnierzy i policjantów od 1 lipca tego roku. Jednak szef MSW Jacek Cichocki nie wiąże wzrostu zainteresowania niebieskimi mundurami z zapowiedzią podwyżek. Jego zdaniem młodzi ludzie chcą służyć w policji, ponieważ mają tu o wiele lepsze szanse rozwoju niż ich koledzy w innych zawodach. Poza tym - jak tłumaczy minister Cichocki - praca akurat w tej formacji daje dodatkowo poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec społeczeństwa i państwa.

Warszawa, Gdańsk...

Z medialnych doniesień wynika, że tylko w Warszawie od początku roku wpłynęło 300 wniosków o pracę w policji. Najwięcej kandydatów do pracy w stolicy jest z województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Natomiast w Gdańsku jeszcze w ubiegłym roku do pracy w policji zgłosiło się około 250 kandydatów. Na Śląsku natomiast na przyjęcie do służby czeka 3,5 tysiąca osób. W 2010 roku kandydatów do pracy w śląskiej policji było ponad 4 tysiące, a w ubiegłym - już o połowę więcej.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to