Wiadomości

ACTA. Protest internautów - w sieci i w "realu"

24.01.2012 21:00
W Warszawie odbyła się manifestacja internautów, sprzeciwiających się planom podpisania przez Polskę międzynarodowego porozumienia ACTA.
ACTA. Protest internautów - w sieci i w realu
Foto: fot. PAP/Maciej Kulczyński
Posłuchaj
01'07 Relacja Kamila Szwarbuły: minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że w czwartek w Tokio Polska podpisze ACTA. Po wczorajszych konsultacjach z premierem ustalono, że ten dokument nie zmienia obowiązującego w Polsce prawa internetowego. Tymczasem, internauci zapowiedzieli, że dzisiaj po południu będą protestować przeciwko trakta
więcej
Pikieta przeciwników ACTA
Pikieta przeciwników ACTA

Przez cały dzień minuta po minucie śledzimy reakcje i komentarze dotyczące umowy międzynarodowej ACTA. Dziś strajkuje polski internet - nie zobaczymy m.in. witryn: Wykop, Demotywatory, Kwejk, Joemonster i Antyweb.

Hakerzy z Anonymous na Twitterze ogłosili, że zbierają informacje o rzeczniku rządu Pawle Grasiu i niebawem ujawnią je w internecie.

To dlatego zaatakowano rząd. Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

Jak polscy politycy głosowali ws. ACTA? Zobacz listę >>>


21.45

I rzut oka na stronę premiera:

/

21.30

Tak obecnie wygląda strona wykop.pl:

/21.00

Ile osób polubiło "antyactowe" strony na Facebooku? Ile osób obejrzało film wyjasniający, czym jest ACTA? Ile polskich stron wzięło udział w proteście?

Ciekawe zestawienie>>>

20.30

"Dzisiaj rano dowiedziałem się, że głosowałem za ACTA. Serio. I nie mam zamiaru się tego wypierać. Czy wiedziałem, za czym głosuję? Nie. Czy zawsze wiem, za czym głosuję? Rzadko. Czy inni posłowie i europosłowie wiedzą więcej? Nie" - napisał na swoim blogu europoseł Marek Migalski.

Czytaj więcej>>>

/
20.10

Do protestu przeciwko ACTA dołączyła strona wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Tak jak boimy się ocenzurowania internetu i walczymy aby teraz do ograniczeń w publikowaniu swoich treści nie doszło, tak pragnąłbym, aby z podobną siłą, a nawet większą, protestować przeciwko anonimowej wulgarności i pomówieniom, dla których internet stał się także bardzo przyjaznym miejscem" - napisał Jurek Owsiak, odnosząc się do ataków na jego osobę i działalność WOŚP.

/
19.45

Przedstawiciele rządu zapewniali posłów, że przyjęcie umowy ACTA nie naruszy praw obywatelskich w internecie. Wiceminister kultury Piotr Żuchowski powiedział jednak, że nie można wykluczyć zgłoszenia ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Czytaj więcej>>>

19.30

Tak wygląda obecnie strona wykop.pl:

/


19.00

Wiele polskich serwisów, m.in. Wykop, Kwejk czy JoeMonster, punktualnie o godz. 19 wyłączyło swoje serwery w proteście wobec ACTA. Na dostępnej na Facebooku liście stron, które przyłączyły się do protestu przeciw zamiarowi podpisania przez Polskę porozumienia ACTA jest ponad 900 adresów.

18.45

Protesty przeciwko ACTA odbyły się także we Wrocławiu i we Włocławku.

Czytaj więcej>>>

18.30

Protest przeciw ACTA na polskich stronach internetowych trwa. Setki stron zostało oflagowanych. Po weekendowym ataku nadal nie wznowiła działalności strona kancelarii premiera. Nie można też połączyć się z witryną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

18.10

W Warszawie zakończyła się manifestacja internautów, sprzeciwiających się planom podpisania przez Polskę międzynarodowego porozumienia ACTA.

17.30

Jarosław Kaczyński przyznał, że posłowie PiS popełnili w Sejmie błąd w sprawie umowy ACTA.

Czytaj więcej>>>

17.15

/


17.10

Przystąpienie Polski do ACTA jest niezbędnym krokiem na drodze do poprawienia skuteczności dochodzenia roszczeń powstałych w wyniku naruszeń praw własności intelektualnej na forum międzynarodowym - czytamy w stanowisku Polskiej Izby Książki.

Czytaj więcej>>>

16.45


Kilka tysięcy osób przybyło przed siedzibę polskiego biura Parlamentu Europejskiego w proteście przeciwko umowie ACTA.Czytaj więcej>>>

16.30

/16.20

Premier Donald Tusk powiedział, że tylko Polska zgłaszała w UE wątpliwości ws. porozumienia ACTA i kilka z nich zostało uwzględnionych. Zapewnił, że nie pozwoli, aby Polska była na liście państw, w których nagminnie łamie się prawa autorskie.

16.00

-
Jest fałszywym obraz, że istnieje konflikt między internautami a rządem. Wszyscy jesteśmy internautami. Wewnątrz tej grupy są różne interesy, czasem sprzeczne. Zadaniem rządu jest znalezienie równowagi - powiedział premier Donald Tusk.

15.50

- Dyskusja o ACTA wybuchła na forach społecznościowych. Ludzie poszukiwali jakichkolwiek informacji na ten temat m.in. na stronach rządowych. Dołączył się do tego protest społeczności internetowej polegający na wysyłaniu maili i zapytań do nas, a potem dokonano ataku przy pomocy oprogramowania, które służy do generowania tysięcy zapytań. Jednak z prawdziwymi atakami hakerskimi mieliśmy do czynienia w poniedziałek w stosunku do stron premiera i MON. Jeśli moje poprzednie wyjaśnienia były mało zręczne, przepraszam - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

15.40

PILNA!
Premier Donald Tusk upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania umowy ACTA.

Czytaj więcej>>>

15.30

- Obawy aktywistów w sieci są bezpodstawne. Kłamstwem jest sugerowanie, że międzynarodowa umowa o przeciwdziałaniu piractwu ACTA ogranicza swobodę w internecie - twierdzi rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu John Clancy.

Czytaj więcej>>>

15.10

Zdaniem szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja, nie ma obecnie potrzeby zwoływania posiedzenia RBN (patrz: 14.30).

Czytaj więcej>>>

14.45

Międzynarodowa grupa hakerska Anonymous nie opublikowała oficjalnego oświadczenia na temat ataków na polskie serwery rządowe. Polscy hakerzy związani z tą grupą chwalą się jednak dokonaniami.

Czytaj więcej>>>

14.30

SLD
chce, by prezydent Bronisław Komorowski zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Sojusz przygotował pismo do prezydenta, które ma związek z niedawnymi atakami hakerskimi na strony instytucji państwowych.

14.15


Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraziło zaniepokojenie sposobem procedowania dotyczącego porozumienia ACTA.

Czytaj więcej>>>

13.56

Janusz Palikot uważa, że umowa ACTA oznacza wprowadzenie cenzury w internecie. Według szefa Ruchu Palikota, dokument nie będzie, wbrew niektórym opiniom, chronił praw autorskich artystów.

13.28

SLD protestuje przeciw ACTA. Strona Sojuszu nie działa.

/

12.59

W proteście przeciwko ACTA uczestniczy już ponad 800 polskich serwisów - podaje strona Antyweb.pl

 

12.44

''

12.35

Anonymous jak zapowiedzieli, tak robią? Opublikowali w internecie fragmenty baz danych: adresy i hasła pracowników rządowych agend, dane użytkowników portalu gazeta.pl, hasła do stron Politechniki Krakowskiej.

Czytaj więcej >>>

/

 

11.53

Będzie grupa robocza do spraw ochrony funkcjonowania sieci rządowych i stron internetowych - zapowiedział w TVP Info Michał Boni.

 

11.34

O wczorajszych atakach hakerskich na rządowe strony została zawiadomiona policja.

Czytaj więcej >>>


11.13

Anonymous opublikowali mocny film. Ostrzegają rząd i premiera Donalda Tuska. "Mamy Wasze pliki i wiele tajnych informacji" - mówią

11.00

W sprawie ACTA rząd świadomie działa na szkodę obywateli - napisał na swoim blogu Wojciech Olejniczak.

10.54

Minister kultury Bogdan Zdrojewski: umowa ACTA będzie w Polsce obowiązywać, nawet jeśli nie zostanie ona ratyfikowana przez parlament.

10.19

Zbigniew Hołdys jak zawsze: ostro i kontrowersyjnie. O protestach ws. ACTA mówi: to hipokryzja!

Czytaj więcej >>>

09.51

Poseł zapowiada:

/

09.35

Komentarze dot. ACTA nie milkną. Piotr Waglowski w radiowej Jedynce: "ACTA to pogwałcenie podstawowych praw obywateli"

Czytaj więcej >>>

09.12

Minister Michał Boni w RMF FM przyznał, że jest za późno, by wycofać się z ACTA. Obiecuje jednak, że Polska ratyfikuje dokument dopiero po tym, jak zostanie do niego dodana "klauzula bezpieczeństwa".

Czytaj więcej >>>

08.39

Chaos w sprawie ACTA miał wystraszyć rząd - powiedziała w Salonie Politycznym Trójki Julia Pitera.

Czytaj więcej >>>

Julia
Julia Pitera

08.16

Władze Unii Europejskiej nie zamierzają rozmawiać o porozumieniu ACTA -  zdumiewająca informacja od Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jacka Protasiewicza.

Czytaj więcej >>>

 

08.01

"Internauci są manipulowani" - piszą szefowie ZAIKS.

Czytaj więcej >>>

07.30

/

06.53

Janusz Korwin-Mikke komentuje umowę ACTA.

06.44

Przed biurem Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbędzie się protest przeciwko podpisaniu ACTA przez Polskę. Udział zapowiada... 35 tys. osób!

Czytaj więcej >>>

06.40

Po wczorajszym ataku nadal nie działa strona Kancelarii Premiera. Do normy wróciły już witryny Sejmu, MSZ, CBA, policji.

/

 

 

 

 

06.25

BBC pisze o atakach hakerskich na polskie strony rządowe, do których doszło wczoraj po południu i wieczorem.

06.12

Hakerzy z Anonymous na Twitterze ogłosili, że zbierają informacje o rzeczniku rządu Pawle Grasiu i niebawem ujawnią je w internecie.

/

06.00

W pracy zastał nas prostest polskich stron internetowych. Nie działają Wykop, Demotywatory, Kwejk, Joemonster i Antyweb.

Czytaj więcej >>>

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz, co działo się w poniedziałek >>>

wit, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna o ACTA. Kolejne ataki

23.01.2012 23:34
Panika po ataku hakerskim na strony najważniejszych polskich instytucji. Minister Michał Boni zasugerował, że Polska podpisze ACTA.
Wojna o ACTA. Kolejne ataki
Foto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
01'08 Relacja Kamila Szwarbuły: polski rząd wyraził gotowość podpisania w czwartek w Tokio umowy ACTA. Minister cyfryzacji Michał Boni po spotkaniu z premierem Tuskiem powiedział, że to międzynarodowe porozumienie nie będzie zmieniać polskiego prawa
więcej

Przez cały dzień minuta po minucie śledziliśmy reakcje i komentarze dotyczące umowy międzynarodowej ACTA.

Jeszcze rano wydawało się, że internetowy kryzys, związany z zamykaniem kolejnych stron rządowych przez hakerów jest już opanowany. W Polsce rozgorzała dyskusja dotycząca treści kontrowersyjnej umowy. 

Po konsultacjach z premierem, minister Michał Boni ogłosił, że Polska zamierza jednak podpisać ACTA. Na reakcję Anonymous nie trzeba było długo czekać - chwilę po tym, jak o decyzji rządu doniósł Twitter, zaczęły znikać kolejne rządowe witryny. 

To dlatego zaatakowano rząd. Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

 

21.39

Hakerom spod znaku Anonymous nie oparły się także austriackie strony rządowe

Czytaj więcej >>>

21.11

/

20.58

Anonymous zamykają strony nie tylko w Polsce. Ofiarami padły też francuskie witryny rządowe. Hakerzy o wszystkich działaniach informują na Twitterze.

Czytaj więcej >>>

 

20.34

Hakerzy atakują - zobaczcie, które witryny zostały zablokowane >>>

 

20.01

Minister Sikorski jednak zapeszył. Hakerzy przelamali zabezpieczenia i wyłączyli stronę msz.gov.pl

 

19.03

- MSZ ma jedne z nowocześniejszych systemów w naszej administracji - chwalił się Radosław Sikorski. Fakt, strona MSZ nadal działa.

 

18.38

Hakerzy zablokowali strony Sejmu i Kancelarii Premiera!

/

 

 

18.09

Polska Wikipedia nie będzie strajkować przeciw ACTA!

Czytaj więcej >>>

 

17.51

- Zapisy ACTA są bardzo ogólne i tak mało zbieżne z polskim językiem prawnym, że niezwykle trudno zrozumieć, co państwa przystępujące do tej umowy chcą osiągnąć w poszczególnych jej aspektach - powiedział prawnik dr Piotr Piesiewicz.

17.29

Michał Boni: prace nad ACTA powinny trwać, a Polska powinna być gotowa do jego podpisania

Czytaj więcej o konferencji ministra >>>

17.14

Od 24 minut czekamy na konferencję ministra Boniego.Tymczasem kolejny filmik o ACTA. Tym razem polskiego blogera.

 

16.49

Co się stanie, jeśli wpiszemy słowo "premier" w wyszukiwarkę?

/

 

 

 

 

 

 

 

16.30

"Podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji" - napisał generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski w opinii, którą w poniedziałek wysłał do resortu administracji i cyfryzacji.

Czytaj więcej >>>

 

16.12

O 16.50 konferencja Michała Boniego po spotkaniu z premierem.

 

15.49

Politycy gremialnie protestują przeciwko ACTA. Tymczasem w Parlamencie Europejskim 86 proc. Polaków poparło akt!

Czytaj więcej >>>

 

15.30

O co chodzi w ACTA? Hakerzy z Anonymous publikują filmik, który tłumaczy zasady działania.

15.13

Wicepremier Waldemar Pawlak nie wykluczył, że porozumienie ACTA będzie wprowadzone później niż planował rząd.

/

15.02

Były wiceminister ds. nauki i informatyzacji w rządzie Leszka Millera, Wojciech Szewko: już sam tryb uzgodnień umowy ACTA jest skandaliczny.

14.39

Wszyscy komentują ACTA, także Jan Dziedziczak, rzecznik rządu Jarosława Kaczyńskiego. "Pierwsze padną strony takie, jak RT, YP, PH czy inne" - napisał na Facebooku. To skróty do największych serwisów z pornografią.

/

 

 

 

14.34

Premier Donald Tusk rozmawia z ministrem administracji i cyfryzacji oraz z ministrem kultury o porozumieniu ACTA. W spotkaniu uczestniczy minister do spraw europejskich, Mikołaj Dowgielewicz.

 

14.16

Były rzecznik SLD ironizuje:

/

 

 

 

13.56

Europarlamentarzysta Marek Siwiec na blogu: rząd ma małe pole manewru. Jeśli podpisze umowę, skwituje cały bałagan organizacyjny. Jeśli nie podpisze, okaże się, że negocjatorzy nie mieli pojęcia, na co się zgodzili.


13.20

Janusz Palikot: "ACTA ograniczy współczesną ateńską agorę".

Czytaj więcej >>>

 

12.12

Posłanka Agnieszka Pomaska na Twitterze przypomina posłom poprzedniej kadencji...

/

 

12.00

Rzecznik Rządu Paweł Graś zapowiada na Twitterze:

/

 

 

 

11.52

Internauci kpią z ACTA. Więźniowie wyznają, za co siedzą: morderstwo, gwałt, skopiowanie obrazka.

/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.33

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zbadać "ograniczenie prywatności i wolności w Internecie". Wcześniej za brak konsultacji społecznych ws. ACTA przepraszał minister Michał Boni. 

Czytaj więcej >>>

 

10.54

Znany bloger komentuje na Twitterze:

/

 

 

 

 

 

 

10.18

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do premiera, by nie ratyfikował porozumienia ACTA i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie.

Czytaj więcej >>>


10.00

Zbigniew Hołdys komentuje:

/

 

 

 

09.33

 W niedzielę wieczorem hakerzy włamali się do laptopa wiceministra ds. cyfryzacji. Skradziono jego dane osobiste. Informacje potwierdza sam Michał Boni.

Czytaj więcej >>>

 

09.20

Strony premier.gov.pl i kprm.gov.pl zostały wyłączone i – według komunikatu rządu – mają jeszcze dziś wrócić do działania, po przeniesieniu na inny serwer.

 

8.50

Gorzkie komentarze na Twitterze.

/

 

 

08.22

Janusz Zemke (europoseł SLD) o ACTA: Polska nie powinna na razie podpisywać.

Czytaj więcej >>>

 

08.12

Były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w Sygnałach Dnia: rozumiem obawy internautów.

Czytaj więcej >>>

Krzysztof
Krzysztof Kwiatkowski w studiu radiowej Jedynki

06.50

"Polish underground" - tak podpisali się hakerzy, którzy przejęli stronę premiera. Podkreślają, że nie należą do Anonimowych.

/


06.00

Dzień dobry.

Wieczorem na Twitterze pojawił się komunikat Anonimowych: "Uwaga. Prosimy zawiesić ataki na strony rządowe, póki nie dojdzie do rozmów pomiędzy Tuskiem, a Boni".

Czytaj więcej >>>

wit

Czytaj także

ACTA: zabrakło konsultacji

23.01.2012 21:24
– Tak ważne zobowiązania międzynarodowe Polski powinny być konsultowane społecznie – mówił o podpisaniu ACTA Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
ACTA: zabrakło konsultacji
Posłuchaj
14'42 "Puls Trójki", 23.01.2012
więcej

 Podczas konferencji prasowej ministrów Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego dowiedzieliśmy się, że Polska jest gotowa do podpisania ACTA. Minister administracji i cyfryzacji jest zdania, że Polska podpisze w czwartek porozumienie ACTA. Jak tłumaczył, umowa w niczym nie zmieni polskiego prawa, także w sferze praw internautów.

Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, powiedział, że podpisanie ACTA powinno być poprzedzone konsultacjami społecznymi. – Z tego co mi wiadomo półtora roku temu takie konsultacje nastąpiły. Nie znam do tej pory ich zakresu, będziemy to wyjaśniać – mówił. Gość Beaty Michniewicz przypomniał, że 6 grudnia ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę nr 214, w której znacząco ograniczono zakres konsultacji społecznych. – Ta uchwała Rady Ministrów niestety nie sprzyja przejrzystości podejmowania zobowiązań – mówił.

Marek Staszewski ze Związku Producentów Audio-Video stwierdził, że trudno było się spodziewać innego posunięcia ze strony rządu w sprawie ACTA. Gość "Pulsu Trójki" przypomniał, że Polska podczas swojej prezydencji zdecydowała się sfinalizować ten projekt.

– Pragnę zauważyć, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych stwierdził jednoznacznie, że w żadnym punkcie ta regulacja nie jest sprzeczna z polskim prawem i nie powoduje konieczności głębszych zmian w polskim systemie prawnym. A praktycznie w każdym akapicie porozumienia ACTA znajduje się sformułowanie, że żaden zapis nie może być sprzeczny z podstawowymi prawami prywatnymi, osobistymi, do ochrony danych osobowych – mówił. Zdaniem Staszewskiego "rozsądny legislator" weźmie to pod uwagę.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

wit

Czytaj także

Protest w polskim internecie przeciwko umowie ACTA

24.01.2012 00:38
Polscy internauci protestują przeciwko zapisom umowy ACTA, która ich zdaniem ogranicza wolność w światowej sieci.
W poniedziałek taki komunikat zobaczymy na popularnych polskich stronach internetowych
W poniedziałek taki komunikat zobaczymy na popularnych polskich stronach internetowychFoto: niedlaacta.pl

Zasłonięte zostały m.in. serwisy: Wykop, Demotywatory, Kwejk, Joemonster czy Antyweb. Do protestu przyłączają się też mniejsze portale.

Krytycy wskazują, że ACTA ograniczy prawa obywatelskie w internecie, między innymi umożliwi koncernom dostęp do informacji o aktywności osób w sieci. Kontrowersje budzi miedzy innymi zapis, aby strony internetowe, które zostaną uznane za powielające cudze treści, nie były obsługiwane przez wyszukiwarki internetowe. Umowa ACTA nie była konsultowana z polskimi informatykami.

dp

Zobacz więcej na temat: acta internet Polska