Wiadomości

Święto włoskiej piosenki. Festiwal w San Remo

14.02.2012 12:04
Festiwal rozpocznie się już dziś wieczorem. Główną gwiazdą będzie dawny król włoskiego rock and rolla, 73-letni już Adriano Celentano.
Adriano Celentano
Adriano CelentanoFoto: fot. screen z Youtube.com
Posłuchaj
01'00 Marek Lehnert z Rzymu (IAR): rozpoczyna się festiwal w San Remo
więcej

Celentano od lat już nie wykonuje słynnych wygibasów, które sprawiły, że przylgnął do niego przydomek "elastyczny". Teraz jest statecznym starszym panem, przeplatającym swoje piosenki długimi monologami na temat walki o pokój, ochrony środowiska i następstw kryzysu. Wypełni nimi dużą część pierwszego festiwalowego wieczoru.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Za występ artysta otrzyma 700 tysięcy euro, które przeznaczy na cele dobroczynne - pomoc wielodzietnym rodzinom i budowę szpitali w Sierra Leone i Sudanie.Festiwal poprowadzi młodszy od Celentano o sześć lat Gianni Morandi, a gościnnie wystąpią Jose Feliciano, Patti Smith i Macy Grey. Nie przyjadą do San Remo Madonna, Stevie Wonder i Lady Gaga: ich honoraria przekraczały możliwości organizatorów.

IAR,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa płyta Berlusconiego już w sklepach

22.11.2011 03:00
"Il vero amore" - "Prawdziwa miłość". Taki tytuł nosi najnowsza, czwarta już płyta Silvio Berlusconiego, która ukazała się właśnie na rynku.
Nowa płyta Berlusconiego już w sklepach
Foto: fot. screen z Youtube.com
Posłuchaj
01'09 Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR): nowa płyta Berlusconiego już w sklepach
więcej

Były premier Włoch jest autorem tekstów, natomiast muzykę skomponował jego "nadworny gitarzysta" Mariano Apicella, on też jest ich wykonawcą. Apicella stanowczo zaprzecza, że ukazanie się płyty opóźnił kryzys rządowy, w rezultacie którego Berlusconi przestał być premierem.

Zobacz galerię; Dzień na zdjęciach >>>

Neapolitański muzyk zapewnia, że nie ma dla niego żadnego znaczenia stanowisko, jakie piastuje (piastował) autor tekstów jego piosenek, choć z łezką w oku wspomina czasy, gdy mógł występować przed "możnymi tego świata": Tony Blairem, Władimirem Putinem i innymi gośćmi byłego premiera. - Dla mnie liczy się wyłącznie jego przyjaźń - powiedział Apicella w jednym z wywiadów.

Przy okazji raz jeszcze zdementował pogłoski, jakoby przyjęcia organizowane przez Berlusconiego w jego rozlicznych rezydencjach miały rozwiązły i wyuzdany charakter. - To były zawsze eleganckie kolacje przy akompaniamencie naszych wspólnych piosenek - twierdzi nadworny gitarzysta byłego szefa włoskiego rządu.

Telewizja Berlusconiego wyemitowała teledysk jednego z nowych utworów. Nosi on tytuł "Se tu non fossi tu" - "Gdybyś nie była sobą".

IAR, sm

Czytaj także

Skandal w dyplomacji: konsul śpiewa z neofaszystami

31.12.2011 08:22
Konsul generalny Włoch w Japonii występuje w grupie rockowej, głoszącej faszystowską ideologię - podaje włoska prasa.
Skandal w dyplomacji: konsul śpiewa z neofaszystami
Foto: źr. unita.it

Gdy skandal wyszedł na jaw, MSZ w Rzymie skierował sprawę dyplomaty, pracującego na codzień w Osace do komisji dyscyplinarnej resortu. Lewicowy dziennik "Unita" jako pierwszy poinformował o podwójnym obliczu 45-letniego włoskiego dyplomaty Mario Vattaniego.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Według "Unity", Vattani który jest konsulem generalnym w japońskim mieście, w środowiskach skrajnej włoskiej prawicy, znany jest pod pseudonimem Katanga jako wokalista i lider neofaszystowskiej grupy rockowej. Pod czarnymi sztandarami zespół ten odwołuje się do tradycji okresu faszyzmu, zwłaszcza Republiki Salo. W latach 1943-1945 było to marionetkowe państwo, utworzone przez Benito Mussoliniego przy pomocy Niemców po obaleniu rządów faszystów we Włoszech.

Na portalu YouTube znajduje się wiele nagrań z koncertów grupy o nazwie "Sotto fascia semplice", na których widać śpiewającego konsula generalnego, pozdrawianego przez widownię faszystowskimi gestami. Wcześniej Vattani był doradcą dyplomatycznym burmistrza Rzymu Gianniego Alemanno, który w przeszłości również był powiązany ze środowiskami skrajnej prawicy.W reakcji na burzę, jaką wywołało ujawnienie sprawy Mario Vattaniego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch ogłosiło w nocie, że szef dyplomacji Giulio Terzi polecił, aby natychmiast zajęła się tą sprawą komisja dyscyplinarna w resorcie. Kolejni politycy apelują o jak najszybsze zwolnienie dyplomaty ze stanowiska. 

sm

Czytaj także

Włosi napisali kołysankę dla córki Sarkozy'ego

28.01.2012 19:40
Dwóch włoskich kompozytorów napisało piosenkę dla córki prezydenta Francji i Carli Bruni.
Włosi napisali kołysankę dla córki Sarkozyego

Mieszkający w Kalabrii artyści otrzymali podziękowania od Pierwszej Damy Francji. Autorami muzyki do kołysanki dla małej Giulii Sarkozy są kompozytor Maurizio Scicchitano i jego brat Piero, który jest księdzem. Słowa po włosku i francusku napisał Luca Marino. Piosenkę zaśpiewały Maria Chiara Nappa i Vania Di Matteo.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Kompozycję bracia Scicchitano wysłali do Pałacu Elizejskiego w prezencie na Boże Narodzenie. Miesiąc po świętach mieszkający w Catanzaro w Kalabrii bracia otrzymali podziękowania od Carli Bruni. W liście podkreśliła, że bardzo wzruszył ją ten dowód sympatii.Kompozytorzy napisali wcześniej piosenkę "Loving" z okazji ślubu księcia Williama i Kate Middleton.

sm