Wiadomości

Buranowskie Babuszki - starsze panie zawojują Eurowizję?

08.03.2012 23:59
Takiego finału rosyjskich eliminacji do konkursu nikt się nie spodziewał. Rosja oszalała na punkcie tych staruszek.
Buranowskie Babuszki - starsze panie zawojują Eurowizję?
Foto: promodj.com
Posłuchaj
00'59 Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
więcej

Cała Rosja oszalała na punkcie zespołu Buranowskie Babuszki. Folkowa grupa emerytek z Udmurcji będzie reprezentować Federację Rosyjską w konkursie Eurowizja - 2012, który odbędzie się w stolicy Azerbejdżanu Baku.

Jak informuje korespondent Polskiego Radia w Moskwie - takiego finału wszechrosyjskiego konkursu, który miał wyłonić reprezentanta kraju na festiwal Eurowizji nikt się nie spodziewał.

Staruszki w udmurckich strojach ludowych i słomianych kapciach zawojowały serca publiczności i jurorów. Folkowa grupa Buranowskie Babuszki już w tytule piosenki - "Chodź tu i tańcz" zaprasza do radosnej zabawy. Podskakujące z wielkim zapałem na scenie panie w podeszłym wieku z jednej strony stwarzają komiczne wrażenie a z drugiej są tak naturalne, że aż chce się razem z nimi przytupywać.

"Buranowskie Babuszki" we wszechrosyjskim konkursie pokonały takie gwiazdy jak wielokrotni reprezentanci Rosji w międzynarodowych konkursach: Dima Biłan i Julia Wołkowa z zespołu Tatu. Finał konkursu Eurowizja - 2012 już w maju.

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy nie wystąpią w konkursie Eurowizja 2012?

19.12.2011 16:18
Telewizja Polska rezygnuje z obsługi Konkursu Piosenki Eurowizja 2012. To właśnie TVP do tej pory organizowała preselekcje, w których wybierano reprezentanta naszego kraju.
Polacy nie wystąpią w konkursie Eurowizja 2012?
Foto: materiały promocyjne

- Nie bierzemy w tym roku udziału w Eurowizji, ponieważ wszystkie siły i środki telewizji są w tym roku ukierunkowane na obsługę medialną Euro 2012 i olimpiady. Nie wycofujemy się z tej imprezy, natomiast jako nadawca publiczny, w tym roku mamy do obsłużenia dwie bardzo duże imprezy. To trudne i odpowiedzialne zadanie. Zobaczymy, co będzie w następnych latach - powiedziała PAP Joanna Stempień-Rogalińska, rzeczniczka prasowa TVP.

Jak dodaje Stempień-Rogalińska, że w najbliższym czasie ma zapaść decyzja, czy finał tegorocznej Eurowizji, który odbędzie się 26 maja 2012 w stolicy Azerbejdżanu, Baku w ogóle będzie przez TVP transmitowany.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Konkurs Piosenki Eurowizji jest organizowany od 1956 roku przez Europejską Unię Nadawców (EBU), której członkiem jest TVP. Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Pierwszą naszą reprezentantką  była Edyta Górniak, która zajęła drugie miejsce. W tym roku reprezentująca nasz kraj Magdalena Tul zajęła ostatnie, 19. miejsce w półfinałowym koncercie. Był to najgorszy rezultat polskiego uczestnika w historii Eurowizji.

PAP,wirtualnemedia.pl, kk

Czytaj także

Nie chcą ciemnoskórej piosenkarki na Eurowizji

21.02.2012 17:13
- Ukraina będzie kojarzona z innym kontynentem, z jakąś Afryką - skomentował decyzję o wysłaniu 33-letniej Hajtany na Eurowizję członek rady politycznej nacjonalistycznej partii Swoboda Jurij Syrotiuk.
Nie chcą ciemnoskórej piosenkarki na Eurowizji
Foto: fot. screen z Youtube.com

33-letnia Hajtana, która urodziła się w Kijowie w ukraińsko-kongijskiej rodzinie, decyzją jury i publiczności będzie reprezentowała Ukrainę na majowym konkursie Eurowizji w Baku. Artystka, w odróżnieniu od wielu popularnych ukraińskich artystek, które śpiewają po rosyjsku, większość swych utworów wykonuje w języku ukraińskim.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Wszyscy mają nadzieję, że utalentowana piosenkarka powtórzy sukces Ukrainy z 2004 roku, gdy zwyciężczynią Eurowizji została pochodząca ze Lwowa Rusłana. Tymczasem Jurij Syrotiuk ze Swobody stwierdził, że Hajtana nie ma szans na wygranie Eurowizji.

- Trzeba robić tak, jak Rusłana, pokazywać naszą ukraińską kulturę, naszą piosenkę. Tak, Hajtana śpiewa dobrze, ale ona nie reprezentuje naszej kultury, dlatego po raz kolejny przegramy - powiedział w rozmowie z portalem NR2.ru.

- Eurowizja powinna być show, gdzie reprezentowane są talenty narodowe, a Hajtana jest talentem ponadnarodowym. (...) Lepiej byłoby, gdyby na konkurs pojechał człowiek, który reprezentuje wyłącznie Ukrainę, a wychodzi tak, że my nie chcemy ukazywać własnej twarzy. I Ukraina będzie kojarzona z innym kontynentem, z jakąś Afryką - dodał.

- Takie wypowiedzi są bardzo niebezpieczne. Świadczą one, że w partiach, które pozwalają sobie na takie oświadczenia, istnieją podstawy rasizmu - skomentowała słowa Syrotiuka doradczyni prezydenta Wiktora Janukowycza Hanna Herman.PAP,kk

Czytaj także

Białoruś: sfałszowano wyniki głosowania na Eurowizję

25.02.2012 12:17
Urzędnicy zdecydowali o sfałszowaniu wyników tak, by wygrała i pojechała na Eurowizję Alona Łańska, a nie zespół Litesound. W sprawę wmieszał się prezydent Łukaszenka.
Wokalista zespołu Litesound
Wokalista zespołu LitesoundFoto: Fot. YouTube
Posłuchaj
01'03 Relacja Włodzimierza Paca (IAR) z Mińska
więcej

Gazeta "Sowietskaja Biełorussija" pisze, że na polecenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki stworzono specjalną komisję, która sprawdziła wyniki głosowania. Według liczących głosy, w eliminacjach zwyciężyła piosenkarka Alona Łańskaja i to ona miała reprezentować Białoruś w konkursie. Jednak po kontroli okazało się, że w rzeczywistości więcej głosów niż zasłużona artysta zdobył młody zespół Litesound.

Prezydent udzielił nagany ministrowi kultury i szefowi Białoruskiej Telewizji. Nakazał też zwolnić ludzi którzy bezpośrednio odpowiadają za sfałszowanie wyników głosowania. Jak podkreślał, to kwestia sprawiedliwości. - Nie muszę objaśniać, że sednem całej mojej polityki jest sprawiedliwość. To jest najważniejsze - mówił prezydent do urzędników odpowiedzialnych ze przygotowania do konkursu Eurowizji.

Portal internetowy "Telegraf" zwraca uwagę, że jeszcze przed konkursem w Internecie pojawiły się zdjęcia dokumentów z rekomendacjami urzędników, by wesprzeć w trakcie głosowania piosenkarkę Alonę Łańską. Prezydent Łukaszenka stwierdził jednak, że nie wie dlaczego sfałszowano wyniki głosowania na korzyść tej artystki.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

sg