Zmarł znany w PRL dziennikarz Zygmunt Broniarek

PAP
Michał Chodurski 16.03.2012
Zygmunt Broniarek
Zygmunt Broniarek, foto: PAP arch./Andrzej Rybczyński

Dziennikarz i publicysta, autor kilkunastu książek, były korespondent "Trybuny Ludu" i felietonista "Trybuny" zmarł w piątek nad ranem w Warszawie. Miał 87 lat.

Informację o śmierci Broniarka potwierdził PAP rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie płk dr Piotr Dąbrowiecki. Dodał, że redaktor był leczony w tym szpitalu od ok. tygodnia.

Zygmunt Broniarek urodził się w 1925 roku na warszawskiej Pradze. Studiował ekonomię na SGH. Dziennikarzem został w 1944 r. Po wyzwoleniu stolicy zaczął pracować w "Życiu Warszawy". Od 1950 r. w "Rzeczpospolitej" był redaktorem działu zagranicznego, później przeszedł do "Trybuny Ludu". Z ramienia tej redakcji był korespondentem w USA, Ameryce Łacińskiej, Azji, Paryżu i Sztokholmie.

W latach 80. był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (powołanego po rozwiązaniu przez władze stanu wojennego SDP). Po 1989 r. był publicystą "Trybuny".

Broniarek w 1975 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W latach 80. dostawał liczne nagrody dziennikarskie m.in. nagrodę główną SDP, Złoty Ekran i Wiktora. W 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski "za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i osiągnięcia w działalności publicystycznej" przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP.

Napisał kilkanaście książek, w tym "Kulisy polityki" i "Broniarek uczy języków - 365 dni z angielskim".

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

PAP/mch

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: