Wiadomości

Zmarł znany w PRL dziennikarz Zygmunt Broniarek

16.03.2012 12:06
Dziennikarz i publicysta, autor kilkunastu książek, były korespondent "Trybuny Ludu" i felietonista "Trybuny" zmarł w piątek nad ranem w Warszawie. Miał 87 lat.
Zygmunt Broniarek
Zygmunt BroniarekFoto: PAP arch./Andrzej Rybczyński

Informację o śmierci Broniarka potwierdził PAP rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie płk dr Piotr Dąbrowiecki. Dodał, że redaktor był leczony w tym szpitalu od ok. tygodnia.

Zygmunt Broniarek urodził się w 1925 roku na warszawskiej Pradze. Studiował ekonomię na SGH. Dziennikarzem został w 1944 r. Po wyzwoleniu stolicy zaczął pracować w "Życiu Warszawy". Od 1950 r. w "Rzeczpospolitej" był redaktorem działu zagranicznego, później przeszedł do "Trybuny Ludu". Z ramienia tej redakcji był korespondentem w USA, Ameryce Łacińskiej, Azji, Paryżu i Sztokholmie.

W latach 80. był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (powołanego po rozwiązaniu przez władze stanu wojennego SDP). Po 1989 r. był publicystą "Trybuny".

Broniarek w 1975 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W latach 80. dostawał liczne nagrody dziennikarskie m.in. nagrodę główną SDP, Złoty Ekran i Wiktora. W 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski "za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i osiągnięcia w działalności publicystycznej" przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP.

Napisał kilkanaście książek, w tym "Kulisy polityki" i "Broniarek uczy języków - 365 dni z angielskim".

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

PAP/mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł znany polski dziennikarz Michał Sumiński

25.12.2011 10:51
W wieku 96 lat zmarł dziennikarz Michał Sumiński. To on w poniedziałkowe popołudnia prowadził w telewizji program "Zwierzyniec", w którym w ciekawy sposób dzielił się swoją wielką wiedzą o zwierzętach.
Michał Sumiński, leśnik, zoolog, kapitan jachtowy i dziennikarz, autor książek o tematyce żeglarskiej
Michał Sumiński, leśnik, zoolog, kapitan jachtowy i dziennikarz, autor książek o tematyce żeglarskiejFoto: (fot. PAP/CAF - Edmund Radoch)
Posłuchaj
00'12 Piotr Sumiński wspomina ojca
więcej

Michał Sumiński urodził się 13 grudnia 1915 roku w Warszawie. Z wykształcenia był zoologiem. W czasie okupacji niemieckiej działał w ruchu oporu. Aresztowany w 1943 roku przez Niemców, więziony był na Pawiaku, a potem w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen. Po wojnie wrócił do Polski.

Od sierpnia 1946 do 1949 roku w Zarządzie Głównym Ligi Morskiej w Warszawie pełnił funkcję Głównego Inspektora Wychowania Morskiego. Posiadając stopień jachtowego kapitana morskiego, od 1947 roku przez kilka lat był kapitanem jachtu Ligi Morskiej "Generał Zaruski". 

Od 1950 do 1955 zajmował się pracą literacką. Od 1955 do 1958 był kierownikiem działu i zastępcą redaktora naczelnego Rozgłośni "Kraj". Od 1958 roku Michał Sumiński pracował w Polskim Radio, a następnie w Telewizji Polskiej, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji reportaży Redakcji Naczelnej Audycji dla Polaków za Granicą.

Michał Sumiński był także podróżnikiem, leśnikiem oraz autorem książek o tematyce żeglarskiej. Jego syn, Piotr, podkreśla, że miał ogromną wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas wyjazdów i obserwacji. Przy tym potrafił w bardzo ciekawy sposób opowiadać.

Był autorem książek: "Rejsy bałtyckie" (1950), "Wiedza żeglarska" (1951), "Żeglarskie zwycięstwo" (współautor Grażyna Wojsznis, 1951), "Znad jezior" (1954), "Przez siedem jezior" (współautor S. Wysocki, 1954), "Gawędy o zwierzętach" (2001).

Dziennikarz był odznaczony Orderem Uśmiechu, miał także tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(fot.
(fot. PAP/Paweł Kula)IAR, PAP/ sm

Czytaj także

Nie żyje znany dziennikarz Andrzej Krzysztof Wróblewski

13.01.2012 17:10
W piątek zmarł wieloletni dziennikarz i komentator tygodnika "Polityka" Andrzej Krzysztof Wróblewski - poinformował felietonista tego czasopisma Daniel Passent.
Nie żyje znany dziennikarz Andrzej Krzysztof Wróblewski
Foto: sxc.hu/cc

Andrzej Krzysztof Wróblewski urodził się 2 lipca 1935 r. w Wilnie. W 1956 r. ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1959-1981 był związany z tygodnikiem "Polityka".

W latach 1984-89 pracował dla miesięcznika "Zarządzanie". Od listopada 1990 r. do maja 1995 r. był redaktorem naczelnym "Gazety Bankowej", a przez kolejny rok - "Nowej Europy". Do "Polityki" wrócił w 1996 r. Był autorem licznych publikacji, głównie o tematyce gospodarczej.

 

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Wróblewski był też autorem książek, m.in.: "Niedziela w sobotę" (1964), "Złote ręce" (1966), "Na głębsze wody" (1975), "Trudno zmienić skórę" (1978), "Polska na co dzień" (1980), "Polska na kółkach" (1989), "Zgoda na wyjazd" (1989).

Jego syn Tomasz Wróblewski jest redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej".

mr

Czytaj także

Zmarł Bronisław Troński - pisarz i dziennikarz

15.01.2012 15:10
Po ciężkiej chorobie zmarł w Warszawie Bronisław Troński, pisarz i dziennikarz. Informację o jego śmierci podała jego żona Janina Zającówna.
Zmarł Bronisław Troński - pisarz i dziennikarz
Foto: sxc.hu/cc

Bronisław Troński był wieloletnim korespondentem zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej m.in. na Bałkanach i w Algierii.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Urodził się 23 września 1921 roku w Wilnie. Z wykształcenia był prawnikiem, swoją biografię zawodową związał jednak z pisarstwem i dziennikarstwem. Był żołnierzem Armii Krajowej ps. "Jastrząb", uczestnikiem Powstania Warszawskiego, wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich oraz inicjatorem utworzenia Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. W roku 2004 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1957 roku ukazała się książka Bronisława Trońskiego "Tędy przeszła śmierć", która przyniosła mu uznanie czytelników. Był autorem m.in. takich książek jak: "Wspomnienia dziennikarzy z okupacji hitlerowskiej" (współautor),"Na dachu świata", "Słońce nad Starą Płaniną" "W cieniu nadziei", "Jest pan wolny" (publikacja została nagrodzona przez ministra kultury i sztuki), "Turcja bez tajemnic", "Algierskie osobliwości", "Mozaika Śródziemnomorska", "Tańczący Prezydent", "Smak ziemi obiecanej", "I w Ostrej świecisz bramie", "Człowiek na ruchomych piaskach", "W ojczyźnie Boga i Proroków", "Zachowane w pamięci".

Troński był również autorem scenariuszy do filmów dokumentalnych, takich jak m.in. "Mickiewicz w okresie wileńskim" (1999), "Polska w Ziemi Świętej"(2000).
Jego synem jest aktor Marcin Troński.

sm