Wiadomości

Szczepionki dla dzieci wycofane w trybie pilnym

21.03.2012 14:19
Portugalski Instytut Leków i Produktów Zdrowotnych Infarmed prewencyjne zawiesił w trybie pilnym użycie serii dwóch rodzajów szczepionek dla niemowląt, wykorzystywanych także w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain
Posłuchaj
00'47 Relacja Adriany Bąkowskiej z Lizbony (IAR)
więcej

Chodzi o preparat RotaTeq przeciwko rotawirusom i Prevenar 13 stosowany przeciwko pneumokokom. Infarmed poinformował, że powodem zawieszenia zgody na stosowanie leków jest "podejrzenie wystąpienia silnej reakcji niepożądanej" u dziecka, które otrzymało te preparaty. Instytut wycofał ze sprzedaży serię RotaTeq z datą ważności do 31 maja 2013 roku i Prevenar 13 z datą ważności do 31 maja 2014 roku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Decyzja ta zapadła po informacji o tym, że w żłobku w miejscowości Loures zmarło 6-miesięczne niemowlę, któremu niedawno podano szczepionki na rotawirusy i pneumokoki. Lekarze wyjaśniają okoliczności śmierci dziecka i na razie nie rozstrzygają, czy to podane preparaty przyczyniły się do zgonu. Zapewniają, że to jedyny taki przypadek w Portugalii, jednak na wszelki wypadek zdecydowano o wycofaniu podanych dziecku serii leków ze sprzedaży.

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groźne choroby zbiorą śmiertelne żniwo w Europie?

19.06.2011 20:15
Portugalscy specjaliści obawiają się, że groźne afrykańskie choroby mogą pojawić się także w Europie. Chodzi przede wszystkim o malarię.
Obszary zagrożenia malarycznego
Obszary zagrożenia malarycznegoFoto: TimVickers/Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'50 Groźne choroby z Afryki - relacja Adriany Bąkowskiej z Lizbony (IAR)
więcej

Eksperci, biorący w Lizbonie udział w międzynarodowym kongresie dotyczącym transfuzji krwi, rozmawiali między innymi o ryzyku rozprzestrzeniania się groźnych chorób. Jak podkreślają, zagrożenie jest spore, zwłaszcza ze względu na coraz większą liczbę osób podróżujących między kontynentami.

Niepokój specjalistów budzi między innymi wciąż zbierająca w Afryce śmiertelne żniwo malaria i równie niebezpieczna gorączka denga. Álvaro Beleza z Narodowego Instytutu Krwi przyznał, iż eksperci boją się, że już wkrótce te groźne choroby pojawią się w Portugalii, w której mieszka wielu imigrantów z Afryki.

- Portugalczycy często podróżują też do Brazylii czy na Karaiby, a to sprzyja przenoszeniu się chorób - dodaje ekspert. Podkreśla, że w Portugalii w ostatnich dziesięcioleciach klimat staje się coraz bardziej sprzyjający dla afrykańskich komarów, które przenoszą wirusy i bakterie.

IAR, sm

Czytaj także

Groźne choroby tropikalne wracają do Europy

22.09.2011 11:01
Portugalski dziennik "I" pisze, że w samej Portugalii zaobserwowano już co najmniej pięć gatunków komara, zdolnego do przenoszenia groźnych chorób.
Groźne choroby tropikalne wracają do Europy
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'47 Relacja Adriany Bąkowskiej z Lizbony (IAR): powrót groźnych chorób do Europy
więcej

Portugalscy eksperci alarmują, że w ciągu zaledwie dwóch lat populacje potencjalnie groźnych komarów wzrosły czterokrotnie. Występują między innymi w południowym regionie Algarve czy na Maderze. Zaobserwowane osobniki są zdolne do przenoszenia takich chorób jak malaria, denga, wirus zachodniego Nilu, żółta febra czy chikungunja.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Dziennik "I" przypomina, że groźne choroby dziesiątkujące Afrykę pojawiały się już w Europie. Epidemia żółtej febry w 1857 roku zabiła na Starym Kontynencie 600 osób, a malaria była obecna w Portugalii do końca lat 60. XX wieku.

- Powrót tej choroby jest mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy - ocenia ekspert chorób tropikalnych, Paulo Almeida. Europejscy specjaliści od komarów podkreślają, że wciąż jeszcze za mało jest osób, które umieją odróżniać gatunki tych groźnych insektów i przenoszone przez nie choroby tropikalne.

sm