Wiadomości

Warsztaty o wolności w internecie zamiast ACTA

28.03.2012 19:26
Prawo autorskie, przykłady modeli biznesowych w sieci, ochrona danych osobowych - to niektóre tematy warsztatów, przygotowywanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Warsztaty o wolności w internecie zamiast ACTA
Foto: antyweb.pl

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Podsekretarz stanu w resorcie Igor Ostrowski przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odpowiedź Ministra Administracji i Cyfryzacji na dezyderat komisji skierowany do premiera, w sprawie odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA.

Przypomniał, że - w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi trybu w jakim negocjowana była umowa, jak i samej treści ACTA, prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji - do czasu wyjaśnienia tych zastrzeżeń.

- W międzyczasie na arenie europejskiej pojawiły się nowe fakty, Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości, rozpoczęła się burzliwa dyskusja na łamach Parlamentu Europejskiego, która też stawia pod znakiem zapytania dalsze losy tego dokumentu - mówił Ostrowski.

- Ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie podpisały to porozumienie - na dzień dzisiejszy siedem krajów, tak jak Polska, wstrzymało proces ratyfikacji - dalszy los umowy w tej chwili jest bardzo trudny do określenia. Nie chcemy jednak marnować czasu, chcemy go wykorzystać do (...) debaty społecznej - tłumaczył.

Ukazać propozycje zmian

Dlatego - jak poinformował Ostrowski - resort administracji i cyfryzacji, przygotował cykl warsztatów, które dotyczą "szeroko pojętej wolności w internecie".

- Ruszamy z warsztatami w przyszłym tygodniu i chcielibyśmy, aby były to warsztaty autorskie, to znaczy - aby każdy warsztat prowadzony był przez dwóch współprowadzących: reprezentanta strony społecznej i administracji. Chcielibyśmy, aby w wyniku tych warsztatów powstały bardzo konkretne propozycje zmian - opowiadał.

Wachlarz tematów

Warsztaty mają dotyczyć równych tematów, m.in. tematyki prawnej, prawa autorskiego, modeli biznesowych w sieci, prywatności i ochrony danych osobowych, konsultacji społecznych i integracji cyfrowej.

- Mamy nadzieję, że w połowie maja będziemy mogli podsumować te dyskusje i zaprezentować już bardzo konkretne propozycje zmian - mówił Ostrowski. Jak dodał, udział członków komisji innowacyjności oraz parlamentarzystów w debacie byłby "bardzo pożądany".
Komisja przyjęła informację przedstawioną przez Ostrowskiego.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spłonęła kukła Donalda Tuska

21.03.2012 21:10
Kukła została podpalona przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Był to element manifestacji zorganizowanej przez internautów.
Warszawa. Dzień Gniewu
Warszawa. Dzień GniewuFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz
Posłuchaj
00'56 Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
więcej

Wśród uczestników protestu są zarówno ludzie określający sie jako "w zasadzie" apolityczni jak i skupieni sa wokół kilku frakcji, m.innymi oburzonych, narodowców i anarchistów. Manifestacja odbyła się pod hasłem "Dzień Gniewu".

Protestujący wyszli na ulicę z pięcioma hasłami: Nie dla ACTA, Nie dla Paktu Fiskalnego, Nie dla niszczenia oświaty, Nie dla bezprawia ZUS-u oraz Nie dla rządu Tuska.

Podobne manifestacje odbyły się w dwudziestu polskich miastach. Większość manifestacji rozpoczęła się o 18.00. Internauci swój protest zorganizowali na ulicach Białegostoku, Bielska-Białej, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Rybnika, Rzeszowa, Szczecina, Torunia, Wrocławia i Zielonej Góry.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR/mch

Czytaj także

Co dalej z ACTA? Trybunał nie udzieli odpowiedzi

27.03.2012 19:21
Komisja handlu międzynarodowego w Europarlamencie nie chce pytać unijnego Trybunału Sprawiedliwości o opinię w sprawie międzynarodowej umowy ACTA, dotyczącej walki z piractwem w sieci i podróbkami.
Co dalej z ACTA? Trybunał nie udzieli odpowiedzi
Foto: antyweb.pl
Posłuchaj
00'57 Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
więcej

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

O przesłanie ACTA do Trybunału, niezależnie od Komisji Europejskiej, apelował europoseł David Martin, który przygotowuje raport dotyczący umowy. To będzie kluczowy dokument, niejako wskazówka dla deputowanych czy przyjąć umowę, czy też nie. Apel Martina odrzucili europosłowie z komisji handlu międzynarodowego.

Teraz, zgodnie z planem, pod koniec maja powinni oni podjąć decyzję co dalej z umową ACTA. W czerwcu, bądź lipcu miał nad nią głosować cały Parlament Europejski. Nie wiadomo jednak czy te terminy zostaną dotrzymane. Zwłaszcza że w ciągu kilku dni Komisja Europejska prześle umowę ACTA do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, o czym informował niedawno komisarz do spraw handlu Karel de Gucht.

Wydaje się więc mało prawdopodobne, że europosłowie zdecydują sami o losie umowy, skoro nieznana będzie jeszcze ocena Trybunału. To byłoby ryzykowne - jeśli na przykład najpierw deputowani zatwierdzą umowę ACTA, a potem okaże się, że jest ona niezgodna z unijnym prawem. Problem będzie rozwiązany jeśli umowa zostanie przez parlament, odrzucona ale takiej pewności mieć na razie nie można. 

mr

Czytaj także

Anonymous znowu zaatakują w Polsce? Celem monitoring

28.03.2012 06:10
"Rzeczpospolita" pisze o możliwej nowej fali protestów, inspirowanych przez Anonymous Polska.
Anonymous znowu zaatakują w Polsce? Celem monitoring
Foto: antyweb.pl

Nie chodzi tym razem o ACTA, ale o prace nad systemem monitoringu ulic i internetu, który automatycznie wykrywałby przestępstwa. System przechodzi już pierwsze testy. Powstaje w ramach projektu INDECT finansowanego głównie przez Unię Europejską, w którym uczestniczą między innymi polskie uczelnie i policja.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Według protestujących system da państwu możliwość inwigilacji obywateli. Pierwszy protest miał się odbyć we wtorek na wrocławskim rynku pod hasłem "Wielki Brat patrzy". Na większe demonstracje zwołują internautów aktywiści Anonymous-a. Hakerzy odgrażają się też, że będą blokować strony internetowe instytucji zaangażowanych w prace nad INDECT. 

IAR, sm