Warsztaty o wolności w internecie zamiast ACTA

PAP
Martin Ruszkiewicz 28.03.2012
Warsztaty o wolności w internecie zamiast ACTA
foto: antyweb.pl

Prawo autorskie, przykłady modeli biznesowych w sieci, ochrona danych osobowych - to niektóre tematy warsztatów, przygotowywanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Podsekretarz stanu w resorcie Igor Ostrowski przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odpowiedź Ministra Administracji i Cyfryzacji na dezyderat komisji skierowany do premiera, w sprawie odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA.

Przypomniał, że - w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi trybu w jakim negocjowana była umowa, jak i samej treści ACTA, prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji - do czasu wyjaśnienia tych zastrzeżeń.

- W międzyczasie na arenie europejskiej pojawiły się nowe fakty, Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości, rozpoczęła się burzliwa dyskusja na łamach Parlamentu Europejskiego, która też stawia pod znakiem zapytania dalsze losy tego dokumentu - mówił Ostrowski.

- Ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie podpisały to porozumienie - na dzień dzisiejszy siedem krajów, tak jak Polska, wstrzymało proces ratyfikacji - dalszy los umowy w tej chwili jest bardzo trudny do określenia. Nie chcemy jednak marnować czasu, chcemy go wykorzystać do (...) debaty społecznej - tłumaczył.

Ukazać propozycje zmian

Dlatego - jak poinformował Ostrowski - resort administracji i cyfryzacji, przygotował cykl warsztatów, które dotyczą "szeroko pojętej wolności w internecie".

- Ruszamy z warsztatami w przyszłym tygodniu i chcielibyśmy, aby były to warsztaty autorskie, to znaczy - aby każdy warsztat prowadzony był przez dwóch współprowadzących: reprezentanta strony społecznej i administracji. Chcielibyśmy, aby w wyniku tych warsztatów powstały bardzo konkretne propozycje zmian - opowiadał.

Wachlarz tematów

Warsztaty mają dotyczyć równych tematów, m.in. tematyki prawnej, prawa autorskiego, modeli biznesowych w sieci, prywatności i ochrony danych osobowych, konsultacji społecznych i integracji cyfrowej.

- Mamy nadzieję, że w połowie maja będziemy mogli podsumować te dyskusje i zaprezentować już bardzo konkretne propozycje zmian - mówił Ostrowski. Jak dodał, udział członków komisji innowacyjności oraz parlamentarzystów w debacie byłby "bardzo pożądany".
Komisja przyjęła informację przedstawioną przez Ostrowskiego.

mr

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Prezydencki peleton na start. Konflikt na Ukrainie zdominuje kampanię?

Prezydencki peleton na start. Konflikt na Ukrainie zdominuje kampanię?

Goście "Pulsu Trójki" rozmawiali o przygotowaniach partii politycznych do wyborów prezydenckich. Wiadomo, że do I tury dojdzie 3, 10 albo 17 maja. - Każdy z kandydatów na prezydenta będzie chciał "tematyzować" kampanię ze względu na własne perspektywy sukcesu - uważa prof. Ewa Marciniak z UW.

Bogdan Klich: należy rozważyć nałożenie na Rosję szerokich sankcji

Bogdan Klich: należy rozważyć nałożenie na Rosję szerokich sankcji

Unia Europejska uzgodniła w czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Gość radiowej Jedynki, senator PO Bogdan Klich podkreślił, że nałożone przez UE i USA na Rosję sankcje są "inteligentne, ale nie jest to broń precyzyjnego rażenia".

Bądź z nami w kontakcie: