Wielki piątek w Kościele ewangelickim

IAR
Gabriela Skonieczna 06.04.2012
Wielki piątek w Kościele ewangelickim
foto: PAP/ EPA/PIYAL ADHIKARY

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej.

Jak podkreśla ks. Piotr Gaś z ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Trójcy w Warszawie, liturgia tego dnia ma charakter pokutny i refleksyjny.

Jak wyjaśnia, tego dnia nie biją dzwony, w liturgii pomijane jest radosne zawołanie Alleluja, a w rozmyślaniach liturgicznych prowadzą wiernych czytane teksty o męce Jezusa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna, po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia ("Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił"), milkną dzwony, a krzyż ołtarzowy zasłonięty jest kirem.

W tych regionach kraju, w których duchowni luterańscy noszą tzw. albę śląską (komża), w Wielki Piątek na znak żałoby używana jest tylko czarna toga z białymi befkami.

Dla luteran Wielki Piątek jest kwintesencją tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża (theologia crucis), która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.

IAR, gs

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Prezydencki peleton na start. Konflikt na Ukrainie zdominuje kampanię?

Prezydencki peleton na start. Konflikt na Ukrainie zdominuje kampanię?

Goście "Pulsu Trójki" rozmawiali o przygotowaniach partii politycznych do wyborów prezydenckich. Wiadomo, że do I tury dojdzie 3, 10 albo 17 maja. - Każdy z kandydatów na prezydenta będzie chciał "tematyzować" kampanię ze względu na własne perspektywy sukcesu - uważa prof. Ewa Marciniak z UW.

Bogdan Klich: należy rozważyć nałożenie na Rosję szerokich sankcji

Bogdan Klich: należy rozważyć nałożenie na Rosję szerokich sankcji

Unia Europejska uzgodniła w czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Gość radiowej Jedynki, senator PO Bogdan Klich podkreślił, że nałożone przez UE i USA na Rosję sankcje są "inteligentne, ale nie jest to broń precyzyjnego rażenia".

Bądź z nami w kontakcie: