Wiadomości

Wielki piątek w Kościele ewangelickim

06.04.2012 09:00
Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej.
Wielki piątek w Kościele ewangelickim
Foto: PAP/ EPA/PIYAL ADHIKARY
Posłuchaj
00'24 ks. Piotr Gaś z ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Trójcy w Warszawie
więcej

Jak podkreśla ks. Piotr Gaś z ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Trójcy w Warszawie, liturgia tego dnia ma charakter pokutny i refleksyjny.

Jak wyjaśnia, tego dnia nie biją dzwony, w liturgii pomijane jest radosne zawołanie Alleluja, a w rozmyślaniach liturgicznych prowadzą wiernych czytane teksty o męce Jezusa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna, po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia ("Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił"), milkną dzwony, a krzyż ołtarzowy zasłonięty jest kirem.

W tych regionach kraju, w których duchowni luterańscy noszą tzw. albę śląską (komża), w Wielki Piątek na znak żałoby używana jest tylko czarna toga z białymi befkami.

Dla luteran Wielki Piątek jest kwintesencją tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża (theologia crucis), która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerozolima: uroczystości Triduum Paschalnego

05.04.2012 17:50
Uroczystą mszę w Bazylice Bożego Grobu odprawiło około 150 księży. Na pamiątkę wydarzeń Wielkiego Czwartku w Wieczerniku, łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Fuad Twal obmył nogi 12 klerykom.
Jerozolima
JerozolimaFoto: flickr.com/swallroth
Posłuchaj
01'12 Korespondencja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
więcej

Setki osób wzięły udział we mszy świętej krzyżma w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie. W ten sposób w świętym dla chrześcijan miejscu rozpoczęły się uroczystości Triduum Paschalnego.
Jak mówił Polskiemu Radiu mieszkający w Jerozolimie polski ksiądz Piotr Żelazko, w homilii arcybiskup nawiązał do sytuacji w Ziemi Świętej. Faud Twal podkreślał, że mieszkańcy tego rejonu, zarówno chrześcijanie, muzułmanie jak i Żydzi są ofiarami wzajemnej nienawiści jak i braku zaufania. - Patriarcha powiedział, że każdego dnia spotykamy się z brakiem wolności poruszania się, brakiem pokoju, frustracją, cierpieniem i męczeństwem. Pragniemy pokoju, sprawiedliwości, marzymy o tym, aby prowadzić normalne życie - relacjonował ksiądz Żelazko.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Po południu uroczysta franciszkańska procesja przeszła do Wieczernika. Wielki Czwartek to jeden z dwóch dni w roku, kiedy można tam odprawiać nabożeństwa. Władze Izraela oceniają, że w tym roku na Święta do Jerozolimy przyjedzie w sumie 300 tysięcy osób. Połowa gości to Żydzi przyjeżdżający na rozpoczynające się jutro święto Paschy, a 125 tysięcy to chrześcijanie świętujący Wielkanoc.  - To niesamowite być w miejscu w którym jest tak wielu chrześcijan z całego świata. To pokazuje, że jesteśmy wszędzie na świecie i jesteśmy jednością podczas tych świąt - mówi Amanda, która przyleciała do Jerozolimy ze Stanów Zjednoczonych. Wśród tegorocznych gości są też liczne grupy z Polski.

IAR, gs

Czytaj także

Benedykt XVI o prawdziwym sensie wolności

05.04.2012 19:38
W obliczu zagrożenia przez siły zła chrześcijanie klękają, ale są wyprostowani wobec świata, powiedział Benedykt XVI w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej .Papież przewodniczył mszy w bazylice św. Jana na Lateranie, katedrze biskupa Rzymu.
Benedykt XVI o prawdziwym sensie wolności
Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Posłuchaj
01'00 Korespondencja Marka Lehnerta (IAR) z Rzymu
więcej

W kazaniu papież mówił o prawdziwym sensie wolności, której człowiek nie osiągnie, gdy będzie występować przeciwko Bogu. Benedykt XVI przypomniał, że Wielki Czwartek jest nie tylko dniem ustanowienia Eucharystii; należy do niego też ciemna noc Góry Oliwnej. Noc jest przestrzenią, gdzie może rozwijać się zło, które w obliczu światła musi się ukrywać, mówił papież. Istotą każdego grzechu jest pycha - dodał.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Myślimy, że jesteśmy wolni i jesteśmy naprawdę sobą, jeżeli wypełniamy wyłącznie własną wolę. Bóg jawi się jako przeciwieństwo naszej wolności. Myślimy, że musimy się od Niego uwolnić. To jest podstawowy bunt przenikający historię i zasadniczy fałsz wynaturzający nasze życie. Jesteśmy naprawdę wolni tylko wtedy - podkreślił Benedykt XVI - gdy jesteśmy zjednoczeni z Bogiem.
Po kazaniu papież umył nogi dwunastu księżom, a wśród wiernych przeprowadzono zbiórkę na pomoc dla uchodźców z Syrii.

IAR, gs

Czytaj także

W centrum Wielkiego Piątku jest krzyż

06.04.2012 11:44
Chrześcijanie obchodzą Wielki Piątek upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej
Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii ZebrzydowskiejFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W Kościele katolickim jest to drugi dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia nie odprawia się mszy świętej, lecz liturgię Słowa, podczas której jest czytany m.in. opis męki pańskiej.

Po kazaniu następuje adoracja krzyża, podczas której kapłani i wierni całują rany Chrystusa. Jak wyjaśnia ks. Jacek Siekierski - rektor akademickiego kościoła św. Anny w Warszawie, Wielki Piątek to dla katolików dzień zadumy, wyciszenia, którego centralnym elementem jest krzyż Pański. Tego dnia obowiązuje ścisły post.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Duchowny zaznacza, że tego dnia spoglądamy na krzyż jako symbol śmierci, ale też drzewo życia, bo życie każdego chrześcijanina związane jest z krzyżem. Jak dodaje, krzyż jest nie tylko symbolem śmierci, ale też symbolem mocy i zmartwychwstania.
Po adoracji krzyża Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim. 

IAR, gs