Wiadomości

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy

07.04.2012 07:25
Zgodnie z tradycją w kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych.
Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy
Foto: flickr.com By zakwitnij

Uroczystości Wielkiej Soboty kończą się mszą Wigilii Paschalnej. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja. W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela uroczystej Wigilii Paschalnej będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W Wielką Sobotę wierni do późnych godzin wieczornych odwiedzają w kościołach symboliczne groby Chrystusa.

Wielka Sobota w tradycji ludowej to również czas robienia pisanek. Zwyczaj ten, praktykowany do dzisiaj, ma korzenie przedchrześcijańskie. Pierwsza pisanka znaleziona na ziemiach polskich pochodzi z X wieku. Jajko to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Jest symbolem rodzącej się do życia przyrody, a w tradycji chrześcijańskiej - nadziei z wiary w zmartwychwstania Chrystusa.

Niedzielne śniadanie poprzedza dzielenie się poświęconym jajkiem, które obowiązkowo musiało znajdować się w koszyku ze święconką. Najbardziej popularne, od których pochodzi nazwa "pisanka" to te wykonywane techniką batikową, najczęściej spotykane na Kurpiowszczyźnie - wyjaśnia Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Za pomocą specjalnego lejka lub ostro zastruganym patyczkiem pisano woskiem po jajku. Następnie wkładano je do naturalnych barwników roślinnych. Dzięki temu wzór napisany woskiem pozostawał niezabarwiony. Na końcu odrywano wosk i w ten sposób powstała pisanka.

Do XII wieku Kościół zabraniał spożywania jajek w okresie Wielkanocy. Chodziło o rozdzielenie obrzędów pogańskich od tradycji Kościoła. W Kościele Prawosławnym, w niektórych regionach Polski, zachował się także zwyczaj zanoszenia pisanek wielkanocnych na groby.

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchajcie najpiękniejszej piosenki o krwi Chrystusa

"Jesus Blood Never Failed Me Yet" - arcydzieło muzyki współczesnej, odwołujące się do męczeńskiej śmierci Chrystusa - powstało z nagrania śpiewu anonimowego włóczęgi.

- Gdy wróciłem, całe pomieszczenie, zwykłe pełne ruchu, jak gdyby zamarło. Ludzie poruszali się o wiele wolniej, a kilku siedziało w samotności i płakało - wspomina Gavin Bryars niezwykłe doświadczenie z 1971 roku. Pracowników Uniwersytetu w Leicester poruszyła tak głęboko piosenka anonimowego włóczęgi, którą brytyjski kompozytor zarejestrował, zapętlił i odtworzył w swojej pracowni. Tak narodził się pomysł utworu "Jesus Blood Never Failed Me Yet", będącego w zasadzie nieskomplikowanym orkiestrowym akompaniamentem do oryginalnego nagrania, potem wzbogaconym także o śpiew samego Toma Waitsa.

Niepozorny pomysł przerodził się z czasem w monumentalną, ponad godzinną kompozycję, która zachwyciła cały świat. Gavin Bryars był wcześniej cenionym muzycznym eksperymentatorem oraz improwizującym kontrabasistą, ale dopiero "Jesus Blood Never Failed Me" przyniosło mu międzynarodową sławę i wprowadziło do pocztu popularnych minimialistów, u nas reprezentowanych przez Henryka Mikołaja Góreckiego (polski kompozytor nie ukrywał zresztą fascynacji dziełem Brytyjczyka).

Jak często bywa, arcydzieło narodziło się praktycznie przez przypadek. Bryars nagrał  włóczęgę,  przygotowując muzykę do pewnego filmu dokumentalnego. Taśmy nie zostały jednak ostatecznie włączone do ścieżki dźwiękowej, lecz trafiły do archiwum kompozytora. Ulicznego artysty, któremu Bryars zawdzięcza swój sukces, nigdy nie udało się odnaleźć. Jego głos wciąż zachwyca dziesiątki tysięcy słuchaczy na całym świecie.

Czytaj także

Wielkanoc w Irlandii to religia i polityka

06.04.2012 16:30
Ważne dla Irlandczyków wydarzenia narodowe miały miejsce w święta Wielkiej Nocy. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy te dni są szczególnie ważne.
Wielkanoc w Irlandii to religia i polityka
Foto: Fot.: Glow Images
Posłuchaj
08'10 Zbigniew Zaliński - irlandzkie zwyczaje wielkanocne.
więcej

W 1916 roku w Irlandii, wtedy pod panowaniem brytyjskim wybuchło Powstanie Wielkanocne. Wprawdzie powstanie upadło, ale właśnie wtedy proklamowano Republikę Irlandii. Wiele lat póżniej w Wielki Piątek podpisano porozumienie kończące wieloletnią wojnę między katolikami i protestantami w Irlandii Północnej. Dlatego święta mają dla Irlandczyków szczególny wymiar.

W Wielki Piatek od 1927 roku na Zielonej Wyspie obowiązuje prohibicja. Zamknięte sa puby, w żadnym sklepie nie można kupić alkoholu. Zakaz sprzedaży zniesiono tylko raz, kiedy w Limerick organizowano ważny mnecz w rugby.

Nie ma lanego poniedziałku, ale jak mówi Zbigniew Zaliński z irlandzkiego radia publicznego w Jedynce (Cztery Pory Roku) Irlandczycy sa bardzo otwarci i zainteresowani obyczajami mneijsości. A Polaków w Iralndii jest 123 tysiące. Praktycznie w każdym, nawet małym mieście można spotkać grupe naszych rodaków, którzy obochdzą Wielkanoc zgodnie z polską tradycją.

Na wyspie popularne jest dawanie dzieciom czekoladowych jaj. Ale żeby by było zbyt łatwo rodzice je chowają i zadaniem potomka jest je znaleźć. Wielu Irlandczyków czyni także wielkopostne postanowienia. Bardzo różne od powstrzymywania się od jedzenia ciastek, czy czekolady do naprzykłąd nie zaglądania do internetu czy nie wchodzenia na serwisy społecznościowe.

I innych zwyczajach wielkanocnych w Irlandii posłuchasz w rozmowie Wiesława Molaka ze Zbigniewem Zalińskim.

AS

Czytaj także

Kilka tysięcy warszawiaków na Drodze Krzyżowej

06.04.2012 21:21
W uroczystości uczestniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kilka tysięcy mieszkańców Warszawy wzięło udział w Drodze Krzyżowej, którą 6 bm. poprowadził ulicami miasta metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz
Kilka tysięcy mieszkańców Warszawy wzięło udział w Drodze Krzyżowej, którą 6 bm. poprowadził ulicami miasta metropolita warszawski kard. Kazimierz NyczFoto: PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
02'12 Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
więcej

Kilka tysięcy mieszkańców Warszawy bierze udział w Drodze Krzyżowej, która w piątek ok. godz. 20 wyruszyła ulicami miasta sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.
W piątek Kościół katolicki obchodzi dzień największej żałoby związanej z męką i śmiercią na krzyżu Jezusa Chrystusa.
Ulicami Warszawy niesiony jest sześciometrowy, ważący ponad 100 kilogramów krzyż.
Trasa Drogi Krzyżowej wiedzie Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową i Senatorską, pl. Teatralnym, ul. Wierzbową, Tokarzewskiego-Karaszewicza i znów Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Rozważania, odczytywane przy czternastu stacjach przedstawiających ostatnią drogę i mękę Chrystusa, przygotowali dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec i jego żona Danuta.

PAP, agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>