Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy

IAR / PAP
Artur Jaryczewski 07.04.2012
Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy
foto: flickr.com By zakwitnij

Zgodnie z tradycją w kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych.

Uroczystości Wielkiej Soboty kończą się mszą Wigilii Paschalnej. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja. W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela uroczystej Wigilii Paschalnej będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W Wielką Sobotę wierni do późnych godzin wieczornych odwiedzają w kościołach symboliczne groby Chrystusa.

Wielka Sobota w tradycji ludowej to również czas robienia pisanek. Zwyczaj ten, praktykowany do dzisiaj, ma korzenie przedchrześcijańskie. Pierwsza pisanka znaleziona na ziemiach polskich pochodzi z X wieku. Jajko to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Jest symbolem rodzącej się do życia przyrody, a w tradycji chrześcijańskiej - nadziei z wiary w zmartwychwstania Chrystusa.

Niedzielne śniadanie poprzedza dzielenie się poświęconym jajkiem, które obowiązkowo musiało znajdować się w koszyku ze święconką. Najbardziej popularne, od których pochodzi nazwa "pisanka" to te wykonywane techniką batikową, najczęściej spotykane na Kurpiowszczyźnie - wyjaśnia Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Za pomocą specjalnego lejka lub ostro zastruganym patyczkiem pisano woskiem po jajku. Następnie wkładano je do naturalnych barwników roślinnych. Dzięki temu wzór napisany woskiem pozostawał niezabarwiony. Na końcu odrywano wosk i w ten sposób powstała pisanka.

Do XII wieku Kościół zabraniał spożywania jajek w okresie Wielkanocy. Chodziło o rozdzielenie obrzędów pogańskich od tradycji Kościoła. W Kościele Prawosławnym, w niektórych regionach Polski, zachował się także zwyczaj zanoszenia pisanek wielkanocnych na groby.

aj

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: