Wiadomości

Kielce: ruszają warsztaty z rekonstrukcji piersi

13.04.2012 09:10
Jak podkreśla chirurg Artur Bocian, na zachodzie Europy odtworzenie piersi po mastektomii jest normą. Także w Polsce tego typu operacji wykonywanych jest coraz więcej.
Kielce: ruszają warsztaty z rekonstrukcji piersi
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'24 Artur Bocian, chirurg
więcej

Czołowi specjaliści w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej i onkoplastycznej piersi w Polsce i Europie wezmą wezmą udział w warsztatach chirurgicznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Onkoplastyka to tzw. zabiegi oszczędzające, polegające na usunięciu tylko fragmenty piersi (guza i okolicznych tkanek).

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Nowoczesne metody leczenia sprawiły, że do zoperacji onkoloplastycznych kwalifikują się także kobiety, które wcześniej nie mogły być poddane takim zabiegom - podkreśla doktor Artur Bocian..

Coraz więcej Polek ma szanse na rekonstrukcje

We Włoszech, Niemczech czy Wielkiej Brytanii leczenie raka piersi nieodzownie wiąże się z rekonstrukcją piersi. W niektórych przypadkach pacjentki z opóźnieniem mogą być poddane odtworzeniu piersi, ale od samego początku leczenia wiedzą, że mają taką możliwość - wyjaśnia chirurg.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii rekonstrukcje piersi są przeprowadzane od roku, zainteresowanie nimi wśród pacjentek systematycznie rośnie.

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antyperspiranty przyczyną raka piersi?

19.01.2012 15:05
Parabeny, związki stosowane jako konserwanty w kosmetykach gromadzą się w tkance sutka i - według brytyjskich naukowców - nie można wykluczyć, że mają udział w rozwoju raka piersi.
Antyperspiranty przyczyną raka piersi?
Foto: Glow Images/East News

Artykuł poświęcony najnowszym badaniom tej zależności zamieszcza pismo "Journal of Applied Toxicology". Według dr Philippa Darbre z University of Reading w Anglii problem z parabenami polega na tym, że mogą one naśladować działanie żeńskiego hormonu płciowego - estrogenu, który pobudza rozwój i wzrost wielu guzów piersi.

Badania potwierdzają, że takie rozpowszechnienie sprawia, iż substancje te są obecne w organizmach większości ludzi - we krwi, moczu, nasieniu i matczynym mleku.  W 2004 r. dr Darbre po raz pierwszy poinformowała o wykryciu tych substancji w próbkach pobranych ze złośliwych guzów piersi od 20 pacjentek. Późniejsze badania innych naukowców wykazały, że wchłaniają się one z kosmetyków przez skórę i już po godzinie od aplikacji, np. kremu, można je wykryć we krwi.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zrodziło to podejrzenia, że stosowanie w okolicy pachowej kosmetyków z parabenami, np. antyperspirantów, może mieć jakiś związek z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Za hipotezą tą przemawiał np. fakt, że większość raków piersi jest zlokalizowana w górnej ćwiartce gruczołu sutkowego, najbliższej pachy. W najnowszych doświadczeniach dr Darbre i jej współpracownicy analizowali występowanie pięciu różnych parabenów w tkankach gruczołu sutkowego 40 kobiet z pierwotnym rakiem piersi, które przeszły mastektomię.

Sprawdzano obecność tych związków w czterech lokalizacjach w piersi - od dołu pachowego aż po mostek. Okazało się, że u każdej pacjentki obecny był co najmniej jeden z estrów parabenów. Co ciekawe, 7 z 40 pacjentek nigdy nie stosowało kosmetyków pod pachę, jak np. antyperspiranty, które często zawierają parabeny. Oznacza to, że źródłem tych związków musiały być inne produkty - uważają naukowcy.

Wiele czynników odpowiada za powstanie raka

Jak podkreśla współautor pracy Lester Barr z University Hospital of South Manchester, badania te potwierdzają, że nie istnieje prosta zależność przyczynowo-skutkowa między stosowaniem pod pachę produktów zawierających parabeny a rakiem piersi.

Według dr Darbre rak piersi nie jest jednorodnym schorzeniem, a do jego rozwoju przyczynia się wiele czynników. Dlatego mało prawdopodobne jest, by jeden rodzaj związków odgrywał tu dominująca rolę. Jednocześnie w wypowiedzi dla serwisu Health Day News badaczka zachęciła panie do zredukowania liczby stosowanych kosmetyków. - Współcześnie stosujemy ich po prostu za dużo - za dużo dla naszego ciała i dla środowiska - oceniła.

PAP, gs

Czytaj także

Po mastektomii życie się nie kończy!

06.03.2012 12:50
- Nie wykonałam zleconej mammografii. Kiedy dowiedziałam się, że koleżanka jest po amputacji piersi, światełko się zaświeciło. Dwa dni później byłam u onkologa - opowiada Halina, której 19 lat temu lekarze musieli usunąć obie piersi.
Relacje matek z córkami bywają trudne, ale są też fascynujące
Relacje matek z córkami bywają trudne, ale są też fascynująceFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
11'45 Reportaż Janusza Wilczyńskiego "Ochotniczki"
więcej

Przeżyły tragedię, ale nie poddały się, więcej postanowiły pomagać innym. Kobiety po mastektomii należą do szczecińskiego Stowarzyszenia Amazonek "Agata". U pani Mirosławy minęło już 12 lat, a u pani Basi 5 lat od mastektomii. Na co dzień pracują jako wolontariuszki odwiedzające w szpitalach kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi.

- Nie traktuję tego jako misji, po prostu tak trzeba. Dlaczego? Ja coś dostałam na nowe życie, i chciałabym, jeśli tylko mogę, w jakimś sensie komuś pomóc - opowiada jedna z bohaterek reportażu Janusza Wilczyńskiego "Ochotniczki". 

Rozpoznanie raka piersi jest  wielką traumą. - Często obserwujemy reakcje negacji, szukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego mi się przytrafiła ta choroba? Pomoc wolontariuszek jest nieoceniona. To są pacjentki, które przebyły taką samą traumę, potrafiły sobie z tym dać radę i przekuć uraz na pomoc innym - mówi ordynator oddziału chirurgii onkologicznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii dr Rafał Uciński o znaczeniu pracy wolontariuszek.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Janusza Wilczyńskiego pt. "Ochotniczki".

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

(ed)

 

Zobacz więcej na temat: rak piersi