Wiadomości

Rosyjskie samoloty zwiadowcze na polskim niebie

15.04.2012 09:01
Rosyjscy inspektorzy wykonają loty obserwacyjne nad terytoriami Polski i Litwy - informuje służba prasowa rosyjskiego ministerstwa obrony.
Zdjęcie ilustracyjne - An-30
Zdjęcie ilustracyjne - An-30Foto: Gartenfreuden (Wolfgang)/ Wikimedia Commons

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Według komunikatu, w okresie do 15 do 21 kwietnia w ramach realizacji międzynarodowego porozumienia o otwartym niebie, grupa inspektorów zrealizuje loty kontrolne na pokładzie samolotu An-30B. Maszyny będą startowały z litewskiego portu lotniczego Szaulaj i z Warszawy. Nie podano, jaki cel będą miały loty.

Traktat o Otwartych Przestworzach został podpisany w 1992 roku w Helsinkach przez 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Stanowi on, że przestrzeń powietrzna nad terytoriami krajów-sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, które mają prawo obserwacji poczynań innych państw w dziedzinie wojskowej.

Traktat wszedł w życie 1 stycznia 2002. Roczne plany określają ilość lotów obserwacyjnych, które każde z nich ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć nad własnym terytorium. Traktat wprowadza także możliwość wykorzystania do obserwacji rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.

IAR, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Putin: nowe rosyjskie myśliwce za trzy lata

Premier Władimir Putin poinformował, że pierwsze egzemplarze nowych rosyjskich myśliwców armiia dostanie już za 3 lata. W 2015 roku rozpocznie się ich seryjna produkcja. Najnowszy rosyjski samolot myśliwski piątej generacji odbył dziś pierwszy lot w okolicy Komsomolska nad Amurem.
Posłuchaj
00'52 posłuchaj relacji Włodzimierza Paca
więcej

Premier Putin na posiedzeniu prezydium rządu podkreślił, ze nowy samolot należy jeszcze w znacznym stopniu dopracować. Jak wyjaśnił, chodzi zarówno o silniki do niego, jak i uzbrojenie.

Rosyjskie media rządowe zapewniły, że myśliwiec, który odbył dziś swój pierwszy lot, był wyposażony w nowe silniki. Zaprzeczyły tym samym wcześniejszym doniesieniem prasowym, że nowy samolot miał stare silniki.

Nowy rosyjski samolot ma być niewidzialny dla radarów, latać w każdych warunkach pogodowych i być doskonale uzbrojony. Samolot, który powstał przy współpracy z Indiami, ma być odpowiedzią na amerykańskie myśliwce piątej generacji F-22 i F-35.

pm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Włodzimierz Pac

Czytaj także

Rosyjskie bombowce nad Bałtykiem. Wpłyną na referendum?

17.02.2012 16:30
Dwa rosyjskie bombowce naddźwiękowe Tu-22M zostały przechwycone przez niemieckie myśliwce nad Bałtykiem – poinformowało litewskie ministerstwo obrony.
Rosyjski bombowiec strategiczny Tu 22M Backfire
Rosyjski bombowiec strategiczny Tu 22M BackfireFoto: Alex Beltyukov/Wikimedia Commons

Rosyjskie bombowce strategiczne przelatywały nad wodami neutralnymi, a Moskwa wcześniej uprzedziła władze państw nadbałtyckich o planowanym locie pary bombowców.

Utrzymywanie w powietrzu pary bombowców strategicznych – zdolnymi do przenoszenia bomb nuklearnych – to stały element strategii wojennej Rosji od kilku lat.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Łotwa zaniepokoiła się wydarzeniem w związku z podejrzeniem, że była to próba pokazu sił przed sobotnim referendum ws. przyznania językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego.

Pomysł nadania rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego na Łotwie forsują mieszkający tam Rosjanie i ludność rosyjskojęzyczna, którzy stanowią około 1/3 liczącej niewiele ponad 2 mln ludności kraju.

- Brak szczegółowych wyjaśnień w kwestii celu ćwiczeń sprawi, że Łotysze uwierzą, iż istnieje związek między nimi a referendum - powiedział szef resortu obrony.

W operacji ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, która nosi nazwę Baltic Air Policing, uczestniczą obecnie cztery niemieckie myśliwce F-4 Phantom.

sg