Rosyjskie samoloty zwiadowcze na polskim niebie

IAR
Artur Jaryczewski 15.04.2012
Zdjęcie ilustracyjne - An-30
Zdjęcie ilustracyjne - An-30, foto: Gartenfreuden (Wolfgang)/ Wikimedia Commons

Rosyjscy inspektorzy wykonają loty obserwacyjne nad terytoriami Polski i Litwy - informuje służba prasowa rosyjskiego ministerstwa obrony.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Według komunikatu, w okresie do 15 do 21 kwietnia w ramach realizacji międzynarodowego porozumienia o otwartym niebie, grupa inspektorów zrealizuje loty kontrolne na pokładzie samolotu An-30B. Maszyny będą startowały z litewskiego portu lotniczego Szaulaj i z Warszawy. Nie podano, jaki cel będą miały loty.

Traktat o Otwartych Przestworzach został podpisany w 1992 roku w Helsinkach przez 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Stanowi on, że przestrzeń powietrzna nad terytoriami krajów-sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, które mają prawo obserwacji poczynań innych państw w dziedzinie wojskowej.

Traktat wszedł w życie 1 stycznia 2002. Roczne plany określają ilość lotów obserwacyjnych, które każde z nich ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć nad własnym terytorium. Traktat wprowadza także możliwość wykorzystania do obserwacji rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi lub do nadzoru realizacji międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.

IAR, aj

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powiedzieli w Polskim Radiu

Eksperci: Polska to jeden z podstawowych sojuszników USA

Eksperci: Polska to jeden z podstawowych sojuszników USA

- To istotny fakt w relacjach polsko-amerykańskich - tak decyzję USA o sprzedaży Polsce pocisków samosterujących komentuje w radiowej Trójce Michał Kobosko z Atlantic Council. - Musimy nadrabiać nasze zaniechania - dodaje Zbigniew Pisarki z Fundacji Pułaskiego.

Wylali Ciechana. Tochman: to protest przeciwko mowie nienawiści

Wylali Ciechana. Tochman: to protest przeciwko mowie nienawiści

- Nie będziemy sprzedawać piwa Ciechan, bo nie chcemy wspierać człowieka, który publicznie gardzi innymi ludźmi - powiedział Wojciech Tochman, który w klubokawiarni Wrzenie Świata ostentacyjnie wylał Ciechana, odpowiadając tym samym na słowa prezesa tego browaru Marka Jakubiaka.

Bądź z nami w kontakcie: