Wiadomości

Niezwykłe życie bielika. Zajrzyj do gniazda

18.04.2012 15:51
Leśnicy zamontowali w gnieździe kamerę z przekazem na żywo dzięki, której każdy może zabawić się w przyrodniczego Wielkiego Brata.
Młody, 60-dniowy bielik na gnieździe
Młody, 60-dniowy bielik na gnieździeFoto: Rainer Altenkamp/Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'41 Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
więcej

Zainstalowanie kamery i realizacja przekazu internetowego to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów.

Gniazdo znajduje się na terenie Nadleśnictwa Kutno (Łódzkie). Anna Malinowska z Lasów Państwowych mówi, że samica często przesiaduje w gnieździe co zwiastuje rychłe powiększenie się rodziny. Leśnicy na razie nie wiedzą, czy w gnieździe znajduje się więcej niż jedno jajo. Zajrzyj do gniazda>>>

Orzeł po przejściach
W całej historii jest także wątek kryminalno-obyczajowy. Mimo, że bieliki są monogamistami i wiążą się z partnerami na całe życie, obserwowany samiec ma już drugą partnerkę. Nie ma ona jednak raczej nic wspólnego ze śmiercią poprzedniczki, gdyż ta została postrzelona.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Bielik żyje obecnie szczęśliwe w drugim związku, a leśnicy spodziewają się, że młode powinny wykluć się tuż przed majowym weekendem.

Bieliki były bliskie wyginięcia

Te największe w Polsce ptaki szponiaste po II wojnie światowej były bliskie wyginięcia. W całym kraju ich populacja spadła do zaledwie 45-50 par. Dzięki zaangażowaniu leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się jednak uratować bieliki. W Polsce jest aktualnie 1000-1400 par.
Są niemal wszędzie, z wyjątkiem terenów górskich. Gatunek cały czas jest pod ścisłą ochroną. Tajemnicą jest objęta dokładna lokalizacja gniazd, wokół których leśnicy wyznaczają strefy ochronne.
Powszechnie uważa się, że to właśnie bielik jest ptakiem, którego wizerunek stanowi godło Polski. Specjaliści podkreślają jednak, że błędnie nazywany jest orłem; należy bowiem do odrębnej podrodziny wśród jastrzębiowatych - orłanów

IAR, PAP, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orliki krzykliwe wróciły z Afryki nad Podkarpacie

06.04.2012 11:05
Największe w Europie zagęszczenie populacji tego drapieżnika występuje w Beskidzie Niskim - poinformował w piątek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.
Jaja orlika krzykliwego
Jaja orlika krzykliwegoFoto: Algirdas/Wikipedia/CC

- Orliki pojawiły się już m.in. w okolicach Dukli i Jaślisk w Beskidzie Niskim. Zaraz też przystąpiły do poprawiania lub budowy gniazd. W trzeciej dekadzie kwietnia rozpoczną wysiadywanie jaj - powiedział Stój.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W Beskidzie Niskim gniazduje nawet po 20 par na 100 km kw. Ponad połowa światowej populacji orlika gniazduje w Polsce, na Białorusi i na Łotwie.
Orlik krzykliwy ma ok. 70 cm długości. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 170 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i dużymi owadami. Gniazda zakłada na wysokich jodłach, mniej więcej w połowie drzewa.

gs

Czytaj także

Bezpańskie psy zagryzły 18 danieli

13.04.2012 08:30
Właściciel, który hodował zwierzęta od jesieni ubiegłego roku, ocenił straty na 20 tysięcy złotych.
Bezpańskie psy zagryzły 18 danieli
Foto: Marek Szczepanek/Wikipedia/CC

Rogacze zostały zagryzione na ogrodzonym terenie w Gaju w gminie Biskupiec Pomorski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Ustalono, że daniele zostały zagryzione przez cztery, najprawdopodobniej bezpańskie, psy. Dwa zdążył schwytał i uśpił lekarz weterynarii.

IAR, gs

Zobacz więcej na temat: IAR

Czytaj także

Cietrzewiom na Warmii i Mazurach grozi wyginięcie

16.04.2012 20:37
Podczas corocznego liczenia leśnicy znaleźli zaledwie kilka sztuk tego rzadkiego ptaka, w tym tylko dwie w ostoi cietrzewi w nadleśnictwie Jedwabno.
Cietrzewiom na Warmii i Mazurach grozi wyginięcie
Foto: Vnp/Wikipedia/CC

To ostatni rok, w którym można spróbować odbudować populację - uważa Paweł Artych, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
- Zamierzamy wybudować 2-3 woliery adaptacyjne, będziemy też podejmować szereg działań związanych z ograniczeniem ilości drapieżników: lisów, kun i jenotów. Będziemy stosować m.in pułapki żywołowne - powiedział Paweł Artych.
W ostatnich dziesięciu latach zginęło 95 procent całej populacji cietrzewia w Polsce. Jeszcze w kwietniu leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie odwiedzą siedliska cietrzewi na Białorusi, być może zaowocuje to nowymi pomysłami na ocalenie tych ginących ptaków.

IAR, gs