Wiadomości

Polski satelita oficjalnie otrzymał nazwę Heweliusz

21.04.2012 15:54
Heweliusz - takie imię od dzisiaj nosi drugi polski satelita naukowy. Pierwszy nazywa się już Lem.
Pierwszy polski satelita naukowy Heweliusz. Uroczystość nadanie imienia Heweliusz jednemu z dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych budowanych w ramach konsorcjum BRITE odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Pierwszy polski satelita naukowy "Heweliusz". Uroczystość nadanie imienia "Heweliusz" jednemu z dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych budowanych w ramach konsorcjum BRITE odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
00'28 Piotr Orleański opowiada jak działa satelita
00'29 Profesor Józef Smak o zasługach Heweliusza
00'21 Mateusz Chojecki o wygranej
więcej

W centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk uroczyści "ochrzczono" satelitę nazwiskiem wybitnego polskiego astronoma. Jego głównym celem będzie obserwacja gwiazd, która umożliwi naukowcom dokładniejsze poznanie budowy gwiazd. Główny instrument zainstalowany na satelicie to niewielki teleskop - wyjaśnia wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN doktor Piotr Orleański.
Satelita nazwano na część wybitnego polskiego astronoma - Jana Heweliusz - żyjącego w XVII wieku. Profesor Józef Smak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie podkreśla, że ustalenia polskiego uczonego są aktualne do dzisiaj.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Jednym z "rodziców chrzestnych" satelity wybranych w konkursie jest tegoroczny maturzysta Mateusz Chojecki. Heweliusz i i bliźniaczy Lem, to niewielkie satelity w kształcie sześcianu o krawędzi zaledwie 20 centymetrów. Heweliusz na orbitę trafi w przyszłym roku, start Lema zaplanowany jest na wrzesień tego roku. Obydwa satelity w całości zostały skonstruowane przez Polaków.
Patronem projektu jest między innymi Polskie Radio. Na wewnętrzenej ścianie obudowy Heweliusza zostały wygrawerowane loga programów: Pierwszego i Trzeciego.

(fot.
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

IAR, sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Super-zegar na cześć Heweliusza

Jeden z najdokładniejszych zegarów na świecie powstanie w przyszłym roku w Gdańsku.

Mechanizm czasomierza będzie działał w oparciu o impulsy wysyłane przez pulsary - gwiazdy neutronowe, które promieniują z niespotykaną regularnością. Budowa zegara ruszyć ma z okazji 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Inicjatorami działań są Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Zegar, który powstanie w 2011 roku będzie działał w zupełnie inny sposób niż dotychczas znane czasomierze. Regularne impulsy wysyłane przez pulsar odbierane będą przez antenę astronomiczną i przetwarzane na jednostki czasu. Dotychczas najdokładniejsze zegary atomowe obliczają czas z dokładnością do 10^-10 sekundy na dzień, co oznacza, że niedokładność 1 sekundy może się zdarzyć raz na 27 mln lat. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu sygnałów wysyłanych przez pulsary, w pomiarze czasu możliwe będzie uzyskanie jeszcze większej dokładności.

Pulsary to gwiazdy neutronowe o bardzo dużej gęstości i szybkim czasie obrotu. Przykładowo obiekt o masie Słońca mógłby mieć średnicę 10 km. Do Ziemi promieniowanie pulsarów dociera w postaci regularnych radiowych „błysków”.

Jak informuje na swojej stronie GPN-T, do budowy pierwszego na świecie zegara pulsarowego już pół roku temu powołano zespół specjalistów złożony z pracowników Muzeum Zegarów w Gdańsku, astronomów z Centrum Astronomicznego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Gdańsku oraz gdańskiej firmy elektronicznej, która zapowiedziała gotowość do realizacji całego przedsięwzięcia.

Jak wyjaśnia GPN-T, zegar pulsarowy powstanie w Gdańsku, bo w mieście tym możliwy jest odbiór bardzo silnego sygnału wysyłanego przez pulsar. Dodatkowym powodem jest fakt, że z Gdańska pochodził Jan Heweliusz - polski astronom, który zbudował prototyp zegara wahadłowego.

Najdokładniejszy na świecie czasomierz zostanie zainstalowany w Gdańsku w kościele św. Katarzyny, patronki nauki, w którym pochowany jest Jan Heweliusz. Prezentacja gotowego zegara w 2011 r. połączona będzie z obchodami 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza.

 

pg