To był kraj wielokulturowy, tolerancyjny, wielki

IAR
Petar Petrovic 02.05.2012
Fragm. plakatu wystawy Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI  XVIIII w.)
Fragm. plakatu wystawy "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI – XVIIII w.)", foto: mat. prasowe

Fenomenowi dawnej Rzeczypospolitej jest poświęcona otwarta dziś w Warszawie wystawa "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur XVI-XVIII wieku".

Nad ekspozycją zorganizowaną przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie patronat medialny objęło Polskie Radio.

Wystawa ma pokazać I Rzeczpospolitą jako jedno z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw wczesnonowożytnej Europy - wyjaśnia profesor Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

Na wystawie jest około 240 eksponatów pochodzących z prawie 50. miejsc - muzeów, archiwów, bibliotek, klasztorów i od osób prywatnych. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnia, że znalazły się tam niezwykle cenne archiwalia. Można będzie obejrzeć oryginalny widymat czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta i różaniec króla Stefana Batorego.

Będą też archiwalne dokumenty ukazujące historię najstarszych polskich rodów, czy zabytki drukarstwa. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystują nowoczesne technologie prezentacji, między innymi mapy multimedialne.

Wystawa składa się z sześciu modułów tematycznych. Dwa pierwsze prezentują zjawisko szeroko pojętej wielokulturowości z perspektywy całego państwa. Dwa kolejne moduły koncentrują się na problematyce tożsamości regionalnych i lokalnych oraz sposobów funkcjonowania jednostek w społeczeństwie wielokulturowym. Moduł piąty dotyczy zjawiska oddziaływania wieloetniczności na ówczesną kulturę. W ostatnim zaprezentowane zostało to co przetrwało do czasów nam współczesnych z wielokulturowości Rzeczypospolitej.

Wystawę można będzie oglądać do końca lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: