Wiadomości

To był kraj wielokulturowy, tolerancyjny, wielki

02.05.2012 20:49
Fenomenowi dawnej Rzeczypospolitej jest poświęcona otwarta dziś w Warszawie wystawa "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur XVI-XVIII wieku".
Fragm. plakatu wystawy Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI  XVIIII w.)
Fragm. plakatu wystawy "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI – XVIIII w.)"Foto: mat. prasowe
Posłuchaj
00'26 Prof. Michał Kopczyński o wystawie
więcej

Nad ekspozycją zorganizowaną przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie patronat medialny objęło Polskie Radio.

Wystawa ma pokazać I Rzeczpospolitą jako jedno z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw wczesnonowożytnej Europy - wyjaśnia profesor Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

Na wystawie jest około 240 eksponatów pochodzących z prawie 50. miejsc - muzeów, archiwów, bibliotek, klasztorów i od osób prywatnych. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnia, że znalazły się tam niezwykle cenne archiwalia. Można będzie obejrzeć oryginalny widymat czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta i różaniec króla Stefana Batorego.

Będą też archiwalne dokumenty ukazujące historię najstarszych polskich rodów, czy zabytki drukarstwa. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystują nowoczesne technologie prezentacji, między innymi mapy multimedialne.

Wystawa składa się z sześciu modułów tematycznych. Dwa pierwsze prezentują zjawisko szeroko pojętej wielokulturowości z perspektywy całego państwa. Dwa kolejne moduły koncentrują się na problematyce tożsamości regionalnych i lokalnych oraz sposobów funkcjonowania jednostek w społeczeństwie wielokulturowym. Moduł piąty dotyczy zjawiska oddziaływania wieloetniczności na ówczesną kulturę. W ostatnim zaprezentowane zostało to co przetrwało do czasów nam współczesnych z wielokulturowości Rzeczypospolitej.

Wystawę można będzie oglądać do końca lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Supernowoczesne muzea i tajemnice historii

Wszyscy je znają - chodzi o Muzeum Historii Polski, którego przyszła siedziba będzie chyba najnowocześniejszym i najśmielszym projektem w Polsce, na który UE przeznaczyła naprawdę sporo środków.
Posłuchaj
16'16 Supernowoczesne muzea i odkrywanie tajemnic historii - rozmowa w Czwórce
więcej

"Przystanek Niepodległość" to impreza, organizowana co roku przez Muzeum Historii Polski. Udowadnia, że historia może być fascynująca. Są prezentacje multimedialne w ogromnych namiotach, koncerty, wystawy. A poza tym mnóstwo atrakcji dla dzieci, gry, przejażdżki "ogórkiem", albo zabytkowymi tramwajami.  

Ale w planach są już kolejne karkołomne i pełne rozmachu przedsięwzięcia. Wyobraźmy sobie choćby zabudowanie ogromnym muzeum przestrzeni nad Trasą Łazienkowską. Czy to w ogóle możliwe? Tak, zwłaszcza, że konkurs na projekt takiej stałej siedziby Muzeum Historii Polski został już rozstrzygnięty wielki międzynarodowy konkurs. – Projekt ten ma zostać zrealizowany właśnie nad Trasą Łazienkowską, w pobliżu Placu Na Rozdrożu – mówi rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki. – Budynek ma kosztować około 320 mln zł, a 85 proc. tej sumy będzie pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Równolegle w Muzeum Historii Polski trwają także przygotowania do zorganizowania stałej ekspozycji. – Bo trzeba pamiętać, że dzisiejsze muzea to nie tylko artefakty, stare przedmioty – tłumaczy Stremecki. – Dzisiejsze muzea to relacje, które opowiada się poprzez nowoczesne środki przekazu, czyli multimedia.

Tymczasem od kilku lat muzea w całej Polsce zaskakują wystawami, akcjami plenerowymi bądź w wynajętych powierzchniach. Szykuje się kolejna wystawa tym razem gościnnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Ma rozpocząć się już w maju.

 

Więcej na temat tego, co w stołecznych i nie tylko muzeach piszczy, co czeka koneserów historycznych wrażeń i czym zaskoczą nas w najbliższym czasie muzealne wnętrza dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Co was kręci".

Zapraszamy do audycji "Co Was Kręci" w każdą niedzielę od godziny 10. do 12.!

(kd)