Wiadomości

Odpowiedź Rosji na tarczę? Nowe rakiety RS-24

21.05.2012 08:57
Nowoczesne rakiety z głowicami jądrowymi przyjadą wkrótce do Irkucka, Nowosybirska i Kozielska.
Wystrzelenie pocisku RS-24 Jars
Wystrzelenie pocisku RS-24 JarsFoto: kapyar.ru
Posłuchaj
00'37 Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) z Moskwy
więcej

Rosyjska armia rozpoczęła przygotowania do dyslokacji systemów rakietowych RS-24 Jars - poinformował szef wojsk rakietowych generał Siergiej Karakjew. Nowoczesne systemy rakietowe dalekiego zasięgu typu RS-24 powinny być w gotowości bojowej do końca tego roku. Rosjanie planują ich rozmieszczenie jeszcze w kilku innych regionach oprócz Irkucka, Nowosybirska i Kozielska. Pierwsze pociski trafiły do służby jeszcze w 2010 roku.

Rakieta Jars ma zasięg do 12 tysięcy kilometrów. Wyposażona jest w 6 samodzielnie naprowadzanych głowic jądrowych. Pozwala to na przełamanie obrony przeciwnika i tym samym zachowanie przez Rosję zdolności odstraszania nuklearnego potencjalnych agresorów.

Eksperci wojskowi uważają, że przyspieszenie prac nad wprowadzaniem na wyposażenie armii rakiet RS-24 jest odpowiedzią Rosji na rozbudowę w Europie tarczy antyrakietowej.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Buława" gotowa. Pokona każdą obronę na świecie?

27.12.2011 14:25
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował o zakończeniu prób najnowszej morskiej rakiety balistycznej o nazwie "Buława". Rakieta trafi na wyposażenie armii.
Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew
Władimir Putin i Dmitrij MiedwiediewFoto: (fot. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV)
Posłuchaj
00'58 Koniec testów Buławy - korespondencja Włodzimierza Paca (IAR)
więcej

Prezydent Miedwiediew przyznał, że próby z rakietą Buława nie były łatwe. Jednak rosyjski przemysł obronny pokazał, iż może budować nowe, wysokiej technologii uzbrojenie. - Jednym z tych typów jest kompleks Buława, który obecnie, po wszystkich próbach, trafi na wyposażenie wojska - stwierdził Miedwiediew na spotkaniu z grupą wyższych oficerów rosyjskiej armii.

Próby międzykontynetalnej morskiej rakiety balistycznej "Buława" rozpoczęły się w 2004 roku. Początkowo nie szły one zbyt pomyślnie. Jednak w tym roku wszystkie 4 pociski wystrzelone z okrętu podwodnego o napędzie atomowym Jurij Dołgorikij okazały się pomyślne. W trakcie ostatniej próby, 23 grudnia, przeprowadzono pomyślnie próbę wystrzelenia niemal w jednym czasie dwóch rakiet Buława.

W sumie z 18 przeprowadzonych prób 11 zostały zaliczone do udanych. Rakiety Buława o długości 12 metrów i masie niemal 37 ton mają zasięg około 8 tysięcy kilometrów. Są w stanie przenieść do 10 głowic bojowych. Według zapewnień rosyjskich specjalistów pocisk jest w stanie pokonać każdą obronę przeciwrakietową na świecie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to

Czytaj także

Putin: chcemy gwarancji bezpieczeństwa od USA

07.05.2012 19:44
- Rosja nie chce być młodszym bratem USA i będzie twardo walczyć o swoje interesy - przekonuje Władimir Putin.
Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew
Władimir Putin i Dmitrij MiedwiediewFoto: goverment.ru
Posłuchaj
00'36 Maciej Jastrzębski, IAR
więcej

Dokument o kierunkach rozwoju współpracy Moskwy z Waszyngtonem podpisał w pierwszym dniu urzędowania prezydent Rosji Władimir Putin.

W pierwszej kolejności nowy gospodarz Kremla zapowiedział, że jego kraj będzie domagał się od USA twardych gwarancji bezpieczeństwa. Chodzi o zapewnienie, że system tarczy antyrakietowej nie zostanie wymierzony w rosyjskie siły jądrowe.

Jak głosi dekret, należy "konsekwentnie bronić rosyjskiego podejścia w kwestii utworzenia globalnego systemu obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, starając się o uzyskanie trwałych gwarancji, że nie będzie ona skierowana przeciwko rosyjskim siłom odstraszania nuklearnego".

Putin oczekuje od Białego Domu równoprawnego traktowania i podniesienia dwustronnych kontaktów do poziomu partnerstwa strategicznego. Korpus dyplomatyczny Rosji oraz urzędnicy innych resortów mają zadbać, aby Waszyngton nie wprowadzał jednostronnych sankcji w stosunku do rosyjskich obywateli.

Nowemu prezydentowi zależy także na: liberalizacji przepisów wizowych, kontynuacji programów rozbrojeniowych i zwiększeniu wymiany handlowej z USA.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

Czytaj także

Rosja: iskandery będą przy polskiej granicy

11.05.2012 19:34
Moskwa znów grozi ostrzałem tarczy antyrakietowej. Strzelać ma iskanderami, które chce umieścić przy polskiej granicy.
Anatolij Serdiukow, minister obrony Rosji
Anatolij Serdiukow, minister obrony RosjiFoto: defenseimagery.mil

P.o. ministra obrony Rosji Anatolij Serdiukow oświadczył w piątek, że do ostrzału elementów tarczy Rosja może użyć rakiet Iskander, które ma zamiar rozlokować w obwodzie kaliningradzkim.W zeszłym tygodniu podobnie wypowiadał się szef sztabu Rosji Nikołaj Makarow.

Serdiukow mówił o tym w Soczi, nad Morzem Czarnym, gdzie towarzyszy prezydentowi Władimirowi Putinowi. Putin zaraz po zaprzysiężeniu pojechał w odwiedziny do separatystycznych republik, które oderwały się od Gruzji i przyłączyły się do Rosji,  Abchazji i Osetii Południowej.

Części tarczy antyrakietowej mają się znaleźć również w Polsce. W 2018 roku mają być rozmieszczone w Redzikowie. Ustawienie rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim zapowiadał już w listopadzie zeszłego roku Dmitrij Miedwiediew, jeśli Rosja nie będzie zadowolona z rozwoju sytuacji w kontekście tarczy antyrakietowej.

Iskander to lądowe pociski, na platformie samochodwej.  Pociski na wyposażeniu armii rosyjskiej mają podobno zasięg 380-500 km. Mogą być wyposażane w pociski jądrowe. Według rosyjskich mediów w Kaliningradzie mogą znaleźć się już w drugiej połowie 2012 roku.

Rosja i Stany Zjednoczone nie potrafią na razie dojść do porozumienia w kwestii rozmieszczenia tarczy. Moskwa domaga się pisemnych gwarancji, że tarcza nie jest wymierzona przeciwko niej.

agkm/PAP

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>