Odpowiedź Rosji na tarczę? Nowe rakiety RS-24

IAR
Szymon Gebert 21.05.2012
Wystrzelenie pocisku RS-24 Jars
Wystrzelenie pocisku RS-24 Jars, foto: kapyar.ru

Nowoczesne rakiety z głowicami jądrowymi przyjadą wkrótce do Irkucka, Nowosybirska i Kozielska.

Rosyjska armia rozpoczęła przygotowania do dyslokacji systemów rakietowych RS-24 Jars - poinformował szef wojsk rakietowych generał Siergiej Karakjew. Nowoczesne systemy rakietowe dalekiego zasięgu typu RS-24 powinny być w gotowości bojowej do końca tego roku. Rosjanie planują ich rozmieszczenie jeszcze w kilku innych regionach oprócz Irkucka, Nowosybirska i Kozielska. Pierwsze pociski trafiły do służby jeszcze w 2010 roku.

Rakieta Jars ma zasięg do 12 tysięcy kilometrów. Wyposażona jest w 6 samodzielnie naprowadzanych głowic jądrowych. Pozwala to na przełamanie obrony przeciwnika i tym samym zachowanie przez Rosję zdolności odstraszania nuklearnego potencjalnych agresorów.

Eksperci wojskowi uważają, że przyspieszenie prac nad wprowadzaniem na wyposażenie armii rakiet RS-24 jest odpowiedzią Rosji na rozbudowę w Europie tarczy antyrakietowej.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Matuszak z MON o Centrum Weterana: zapewnia kompleksową pomoc

Matuszak z MON o Centrum Weterana: zapewnia kompleksową pomoc

Polscy uczestnicy zagranicznych misji wojskowych mają w końcu instytucję, w której otrzymają niezbędne wsparcie. O celach Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa mówił w Radiowej Jedynce Jacek Matuszak z MON, uczestnik misji w Afganistanie i w Iraku.

Grzegorz Schetyna: UE nie zniesie sankcji wobec Rosji

Grzegorz Schetyna: UE nie zniesie sankcji wobec Rosji

- Sankcje w stosunku do Rosji należy utrzymać. Nie mówimy o tym, żeby je zawiesić. Sugestia jest taka, żeby ich nie zaostrzać - tak szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna komentował w Jedynce debatę, jaka toczy się w Niemczech na temat polityki wobec Rosji.

Bądź z nami w kontakcie: