Wiadomości

Nie żyją małe bociany z gniazda w Przygodzicach

30.05.2012 16:24
Jak informuje Radio Merkury brak pokarmu, wynikający z trwającej suszy, przyczynił się do śmierci dwóch z pięciu piskląt, jakie się wykluły w gnieździe, gdzie jest zainstalowana kamera internetowa.
Nie żyją małe bociany z gniazda w Przygodzicach
Foto: sxc.hu/public domain

Najsłabsze pisklęta zostały wyrzucone z gniazda przez rodziców, co ma zapewnić większe szanse na przeżycie pozostałych. We wtorek po raz pierwszy na poszukiwanie pokarmu poleciały dwa dorosłe bociany. Małe są już na tyle duże, że mogły zostać same. Praca obojga rodziców daje szanse na wykarmienie pozostałej trójki.

Internauci podglądają bocianią rodzinę od 2006 roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

radiomerkury.pl, gs

Zobacz więcej na temat: mali rodzice wielkopolskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przygodzice: pojawił się pierwszy bocian! (wideo)

05.04.2012 11:01
Miłośnicy przyrody z całego świata mogą już obserwować życie w słynnym internetowym gnieździe bocianów w Przygodzicach (Wielkopolska).
Para bocianów w gnieździe w Przygodzicach
Para bocianów w gnieździe w PrzygodzicachFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

Już od siedmiu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują boćki z Przygodzic na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują imiona nadane przez internautów.

Od 2006 roku transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało od 2 do 5 milionów internautów z około 200 krajów. Jak poinformował PAP, koordynator projektu "Blisko bocianów", Paweł Dolata, wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Zaruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Gwinei Równikowej, Mikronezji, Surinamu, Bhutanu. Według Dolaty, inicjatywa telewizji ruchomej (mobilnej), realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda w Przygodzicach, wpisuje się w stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie promocji takiego przekazu.Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Zobacz bociany w słynnym internetowym gnieździe>>>

Kamerę zamontowano na bardzo cienkim wysięgniku. - Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom; jest nieruchome i odchylone na bok - zapewnia Dolata. Pierwsze bociany białe w gniazdach zaobserwowano w południowej Wielkopolsce 24 marca; dzień później pojawił się bocian czarny.

W ubiegłym roku bocianiej parze z Przygodzic udało się wychować wszystkie 5 młodych.

mr

Czytaj także

Do gniazda w Przygodzicach wróciły bociany

06.04.2012 22:30
Miłośnicy przyrody z całego świata mogą już obserwować życie w słynnym internetowym gnieździe bocianów w Przygodzicach (Wielkopolska). W czwartek nad ranem przyleciał pierwszy z ptaków.
Bocian w gnieździe
Bocian w gnieździeFoto: Glow Images/East News

Już od siedmiu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują boćki z Przygodzic na stronie www.bociany.ec.pl Młode, które przychodzą na świat, otrzymują imiona nadane przez internautów.

Od 2006 transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało od 2 do 5 milionów internautów z około 200 krajów. Jak poinformował PAP koordynator projektu "Blisko bocianów", Paweł Dolata, wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Zaruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Gwinei Równikowej, Mikronezji, Surinamu, Bhutanu.

Według Dolaty, inicjatywa telewizji ruchomej (mobilnej), realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda w Przygodzicach, wpisuje się w stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie promocji takiego przekazu. Podglądanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od 7 lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów, na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. Kamerę zamontowano na bardzo cienkim wysięgniku. - Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok - zapewnia Dolata.

Pierwsze bociany białe w gniazdach zaobserwowano w południowej Wielkopolsce 24 marca, a dzień później - bociana czarnego. W ubiegłym roku bocianiej parze z Przygodzic udało się wychować wszystkie 5 młodych.

(ew/pap)