60 tysięcy młodych przybyło nad Lednicę

IAR
Gabriela Skonieczna 03.06.2012
Uczestnicy XVI Spotkania Młodych Lednica 2000, które w tym roku odbywało się pod hasłem Miłość Cię znajadzie
Uczestnicy XVI Spotkania Młodych Lednica 2000, które w tym roku odbywało się pod hasłem "Miłość Cię znajadzie!", foto: PAP/Adam Ciereszko

Przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, w symbolicznym geście wyboru Chrystusa, zakończyło wczoraj 16. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich w Wielkopolsce.

Brama ma kształt ryby, czyli znaku pierwszych chrześcijan. W Spotkaniu uczestniczyło ponad 60 tysięcy młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy. Hasłem tegorocznej edycji były słowa "Miłość cię odnajdzie", a motywem przewodnim - Boże Miłosierdzie oraz dzieło świętej siostry Faustyny.

PAP/Adam
PAP/Adam Ciereszko

Kanonizowana przez Jana Pawła II, święta Faustyna należała do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Siostry zakonne z tego zgromadzenia licznie przybyły do Lednicy by opowiedzieć o życiu i działalności swojej patronki.

PAP/Adam
PAP/Adam Ciereszko

Podczas kilkunastogodzinnego Spotkania odbywały się wykłady i prelekcje o miłosierdziu, wspólne śpiewy i tańce. Eucharystię pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Józefa Kowalczyka sprawowało ponad dwa tysiące kapłanów. Wieczorem prymas wraz z uczestnikami spotkania dokonał zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Swoje przesłanie do młodych wystosował papież Benedykt XVI.

PAP/Adam
PAP/Adam Ciereszko

"Lednica" to największe w Polsce modlitewne spotkanie młodzieży chrześcijańskiej. Jego organizatorem jest Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów w Poznaniu, a pomysłodawcą - ojciec Jan Góra. Spotkaniom nad Lednicą patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten kontynuuje Benedykt XVI.

Pierwsze Spotkanie Młodych na Polach Lednickich odbyło się w 1997 roku. Jan Paweł II na pokładzie helikoptera, który krążył nad Bramą Rybą, symbolicznie wprowadził wówczas młodych w trzecie tysiąclecie. Okolice jeziora Lednica uważane są za jedno z miejsc, w których Mieszko I mógł przyjąć w 966 roku chrzest.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powiedzieli w Polskim Radiu

Po expose Ewy Kopacz. Osiecki: nowy start PO

Po expose Ewy Kopacz. Osiecki: nowy start PO

Komentatorzy w Trójce za najważniejsze akcenty expose premier Kopacz uznali symboliczne odcięcie się od Donalda Tuska, ale jednocześnie kontynuacje w wymiarze realnej polityki. Najważniejsze są punkty planowane do realizacji na kolejne kadencje - zauważył Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej”

Elżbieta Radziszewska: ustawy dot. górników w październiku trafią do Senatu

Elżbieta Radziszewska: ustawy dot. górników w październiku trafią do Senatu

Czy pakiet górniczych emerytur, które mają poprawić sytuację tej branży, monitorowanie jakości paliw i zamówienia publiczne na polski węgiel mają szansę "przejść” przez parlament w dwa miesiące. Tyle czasu dają rządowi górnicy. W "Salonie politycznym Trójki" wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska z PO zapewniała, że jest to możliwe.

Bądź z nami w kontakcie: