Wiadomości

60 tysięcy młodych przybyło nad Lednicę

03.06.2012 09:30
Przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, w symbolicznym geście wyboru Chrystusa, zakończyło wczoraj 16. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich w Wielkopolsce.
Uczestnicy XVI Spotkania Młodych Lednica 2000, które w tym roku odbywało się pod hasłem Miłość Cię znajadzie
Uczestnicy XVI Spotkania Młodych Lednica 2000, które w tym roku odbywało się pod hasłem "Miłość Cię znajadzie!"Foto: PAP/Adam Ciereszko
Posłuchaj
00'57 Relacja Jacka Butlewskiego (Radio Merkury)
więcej
Miłość Cię znajdzie - Spotkanie Młodych w Lednicy
Miłość Cię znajdzie - Spotkanie Młodych w Lednicy

Brama ma kształt ryby, czyli znaku pierwszych chrześcijan. W Spotkaniu uczestniczyło ponad 60 tysięcy młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy. Hasłem tegorocznej edycji były słowa "Miłość cię odnajdzie", a motywem przewodnim - Boże Miłosierdzie oraz dzieło świętej siostry Faustyny.

PAP/Adam
PAP/Adam Ciereszko

Kanonizowana przez Jana Pawła II, święta Faustyna należała do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Siostry zakonne z tego zgromadzenia licznie przybyły do Lednicy by opowiedzieć o życiu i działalności swojej patronki.

PAP/Adam
PAP/Adam Ciereszko

Podczas kilkunastogodzinnego Spotkania odbywały się wykłady i prelekcje o miłosierdziu, wspólne śpiewy i tańce. Eucharystię pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Józefa Kowalczyka sprawowało ponad dwa tysiące kapłanów. Wieczorem prymas wraz z uczestnikami spotkania dokonał zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Swoje przesłanie do młodych wystosował papież Benedykt XVI.

PAP/Adam
PAP/Adam Ciereszko

"Lednica" to największe w Polsce modlitewne spotkanie młodzieży chrześcijańskiej. Jego organizatorem jest Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów w Poznaniu, a pomysłodawcą - ojciec Jan Góra. Spotkaniom nad Lednicą patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten kontynuuje Benedykt XVI.

Pierwsze Spotkanie Młodych na Polach Lednickich odbyło się w 1997 roku. Jan Paweł II na pokładzie helikoptera, który krążył nad Bramą Rybą, symbolicznie wprowadził wówczas młodych w trzecie tysiąclecie. Okolice jeziora Lednica uważane są za jedno z miejsc, w których Mieszko I mógł przyjąć w 966 roku chrzest.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"JPII liczy się świętość"

O. Jan Góra (organizator Lednica 2011): Na 15. spotkaniu młodych spodziewamy się około 80 tys. pielgrzymów z całej Polski.
Posłuchaj
05'14 JPII liczy się świętość
więcej

W tym roku organizowane jest ono pod hasłem "JPII liczy się świętość".

- Kiedy widzę spojrzenia tych kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi, to czuję się tak, jakbym słyszał słowa Chrystusa - "daj im jeść". Przesłania Jana Pawła II są odpowiedzią na te słowa, są pokarmem – powiedział o. Jan Góra, organizator Lednica 2011.

W "Sygnałach Dnia" tłumaczył, że kilkaset kilometrów nie pokonuje się po nic, młody człowiek liczy na "coś" – na przesłanie Ojca Świętego do młodzieży.

- jego słowa skierowane do nich są genialne, ale i ciężkie, a dotyczą integralnego człowieczeństwa – dodał.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że na polach Lednicy już gromadzą się ogromne rzesze młodzieży, która nie czeka na oficjalne rozpoczęcie spotkania o godzinie 17.

Uczestnicy spotkania przywiozą ze sobą symboliczne klucze do swoich domów i serc.

- Ludzie przywożą nam klucze, ale też dostaną inne, srebrne, ze słowami "Nie bójcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi", a dla księży i sióstr zakonnych, którzy do nas przybędą, przewidziane są złote klucze. Dojdzie więc do wymiany kluczy, co symbolizuje zaufanie i otwartość – poinformował o. Jan Góra.

Na Lednicy 2011 przewidziano oprócz modłów i mszy, koncert, tańce i wspólne śpiewanie. Nad polami przeleci też helikopter, w którym Jan Paweł II po raz pierwszy, piętnaście lat temu, odwiedził lednickie pola.

Na zakończenie spotkania, wszyscy jego uczestnicy przejdą przez Bramę – Rybę.

(pp)

Rozmawiał Mariusz Syta

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "JPII liczy się świętość" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. 

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00

Czytaj także

"Miłość Cię znajdzie" na spotkaniu młodych

02.06.2012 19:18
Tegoroczne, XVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 nad jeziorem Lednica w Wielkopolsce poświęcone jest Bożemu Miłosierdziu i św. siostrze Faustynie.
Miłość Cię znajdzie na spotkaniu młodych
Foto: PAP/Adam Ciereszko

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się w sobotę po południu. W procesji pod Bramę-Rybę wniesiono relikwie świętych i błogosławionych w tym m.in. św. s. Faustyny, św. Wojciecha i bł. Jana Pawła II.
- Spotkanie jest o Bożym Miłosierdziu, czyli o drugim imieniu miłości. Zwołał nas tu sam Jezus Miłosierny, by objawić się polskiej młodzieży. Dzisiaj zawiązujemy ogólnoświatowy krąg miłosierdzia, o którym powiedział Jezus siostrze Faustynie - powiedział organizator spotkania, dominikanin ojciec Jan Góra.
Według organizatorów, w spotkaniu uczestniczy ok. 60 tysięcy osób. Na gromadzących się, jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części Lednicy 2000, kilkakrotnie spadł ulewny deszcz. - Mięczaki siedzą w domu, piją kawę, oglądają telewizję, albo nas oglądają, a my tutaj robimy produkcję - powiedział o. Góra.
Sprawowanej w trakcie spotkania mszy św. przewodniczył będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Młodzi wysłuchają specjalnego przesłania Benedykta XVI, a na koniec przejdą przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.
Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP,kk