Wiadomości

Wypadek na basenie w Poznaniu. Nie żyje 11-latek

09.06.2012 17:01
Chłopiec do poznańskich Term Maltańskich przyjechał ze szkolną wycieczką. Bawił się w basenie z tzw. sztuczną falą.
Wypadek na basenie w Poznaniu. Nie żyje 11-latek
Foto: Kcolwell, lic. CC, Flickr

Grupa ponad 100 dzieci, na co dzień uczęszczających do szkoły w Śremie, 1 czerwca wyjechała do Poznania, by popływać w Termach Maltańskich. Po zabawie okazało się, że nie wszyscy uczniowie wyszli z basenu z tak zwaną sztuczną falą. 10-letni chłopiec dryfował na wodzie z twarzą pod jej powierzchnią. Dziecko z wody wyciągnął ratownik.
Chłopiec reanimowany był jeszcze na miejscu. Potem przewieziono go do szpitala dziecięcego imienia Krysiewicza w Poznaniu. Jego stan był krytyczny, utrzymywano go w śpiączce farmakologicznej. 11-latek zmarł tydzień po wypadku, w piątek nad ranem - poinformował dyrektor szkoły, do której chodził Patryk.
Jak dodaje gazeta.pl, nikt nie wziął odpowiedzialności za wypadek. Termy Maltańskie stwierdziły, że pracownicy nie popełnili błędu, zaś dyrektor szkoły, do której chodził chłopiec, nie chciał rozmawiać z dziennikarzami na temat odpowiedzialności opiekunów grupy szkolnej.
Sprawą zajęła się Prokuratura Poznań - Nowe Miasto. Wszczęto śledztwo w sprawie nieumyślnego niedopełnienia obowiązków przez opiekunów grupy dzieci i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Radio Merkury, gazeta.pl, kk

Zobacz więcej na temat: dzieci IAR Poznań wypadek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krosno: wypadek na basenie. Będzie śledztwo

19.12.2011 14:24
16-letni chłopiec zemdlał gdy ćwiczył nurkowanie. Tonącemu nikt nie pomógł. Ratowników - według świadków - nie było na basenie.
Krosno: wypadek na basenie. Będzie śledztwo
Foto: (fot. Wikimedia Commons)
Posłuchaj
00'21 Marek Cecuła, rzecznik krośnieńskiej policji o sprawie
więcej

Do wypadku doszło w czwartek wieczorem na terenie krytej pływalni przy ul. Wojska Polskiego w Krośnie.

Chłopiec ćwiczył swoją wytrzymałość, pływając pod wodą na jednym oddechu. Obraz monitoringu pokazuje, jak przez dłuższy czas pływa pod wodą. Nagle wynurza się, próbuje wstać, a potem upada do wody. Choć w brodziku jest kilka osób, nikt nie reaguje.

Odnajduje go po trzech minutach zaniepokojona siostra i wydobywa z wody. Z relacji siostry chłopca wynika, że w momencie wypadku na basenie nie było dwójki ratowników. 16-latek walczy teraz o życie w szpitalu w Rzeszowie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Do krosnieńskiej prokuratury wpłynął wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie wypadku. Śledztwo prokuratury ma wykazać, czy personel pływalni zaniedbał swoje obowiązki oraz wyjaśnić okoliczności związane z powiadomieniem pogotowia ratunkowego.

Załoga miała zostać wprowadzona w błąd, że chłopiec stracił przytomność w następstwie upadku i uderzenia głową o posadzkę. Taka informacja spowodowała inny tok czynności ratunkowych.

IAR,kk

Czytaj także

Suchy Las: pracownicy basenu podtruci chlorem

04.04.2012 21:12
Trzy osoby z obsługi technicznej podtruły się chlorem na basenie w Suchym Lesie koło Poznania. Straż ewakuowała 72 osoby, w tym 50 użytkowników basenu.
Suchy Las: pracownicy basenu podtruci chlorem
Foto: Jeepmtl/Wikimedia Commons/CC

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Po godzinie 19.40 trzy osoby z obsługi technicznej basenu, które pracują w pomieszczeniach pod niecką, zgłosiły, że czują się źle, a w pomieszczeniu wyczuwalny jest zapach chloru.

Jedna z trzech podtrutych osób trafiła do szpitala na obserwację, dwóch mężczyzn pozostało w pracy.

Z basenu spuszczono wodę, na miejsce udała się jednostka ratownictwa chemicznego straży pożarnej. Sprawdzano, czy zapach jest wynikiem awarii i czy zagrażał zdrowiu, czy tylko powodował dyskomfort pracowników.

Okazało sie, że doszło do rozszczelnienia systemu dozującego podchloryn sodu do wody. Awaria została usunięta. Jednostka chemiczna straży pożarnej nie stwierdziła zagrożenia.

Łącznie z basenu ewakuowano 72 osoby w tym 50 klientów. W akcji ratowniczej brało udział pięć jednostek straży pożarnej.

mr

Zobacz więcej na temat: Poznań

Czytaj także

Wypadek w Termach Maltańskich. Reanimacja 11-latka

01.06.2012 20:40
Chłopiec topił się w basenie głębokim na 70 cm, ze sztuczną falą.
Termy Maltańskie, część rekreacyjna
Termy Maltańskie, część rekreacyjnaFoto: Klapi/Wikipedia/CC

Chłopiec reanimowany był jeszcze na miejscu. Potem przewieziono go do szpitala dziecięcego imienia Krysiewicza. - Chłopiec jest w bardzo ciężkim stanie, podłączony do respiratora, wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną - powiedziała Radiu Merkury wicedyrektor szpitala Sylwia Świdzińska. Na razie trudno powiedzieć, jakie są jego szanse. Nie wiadomo, jak długo 11-latek przebywał pod wodą.
Policja przesłuchała świadków wypadku. - Nikt nic nie widział. Jeden z dwóch ratowników zauważył, że chłopiec tonie i wyciągnął go z wody" - powiedział rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

IAR, gs

Zobacz więcej na temat: IAR