Problemy z litewską elektrownią atomową. KE grozi

IAR
Petar Petrovic 15.06.2012
Budynek elektrowni w Ignalinie
Budynek elektrowni w Ignalinie, foto: Wikipedia/Julo

Komisja Europejska zagroziła Litwie, że wstrzyma finansowanie zamknięcia elektrowni jądrowej w Ignalinie.

Komisja Europejska postawiła litewskim władzom ultimatum, by do 15 lipca rozwiązała problem kontenerów do magazynowania paliwa jądrowego. Litwa od dłuższego czasu nie może się porozumieć się z dostawcami kontenerów do przechowywania zużytego paliwa jądrowego.

Dyrektor do spraw energii atomowej z Komisji Europejskiej, Peter Faross oświadczył, że skoro kierownictwo zamykanej siłowni nie potrafi porozumieć się w sprawie niecertyfikowanych kontenerów i charakterystyk technicznych dźwigu, to traci sens dalsze wdrażanie projektów dotyczących zamykania siłowni i budowy kompleksu przechowalni.

Tymczasem kierownictwo Ignalińskiej Elektrowni Atomowej twierdzi, że 150 kontenerów, z których cztery już trafiły do Ignaliny nie posiadają wymaganych certyfikatów i nie odpowiadają wymaganiom.

Ignalińska elektrownia jądrowa, która była identyczna jak elektrownia w Czarnobylu został zamknięta w 2009 roku. Było to warunkiem przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej. W wyniku negocjacji Unia zgodziła się pokryć koszty zamknięcia elektrowni.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Wybierz głos II linii metra

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Putin proponował Polsce rozbiór Ukrainy? Spekulacje może przeciąć Donald Tusk

Putin proponował Polsce rozbiór Ukrainy? Spekulacje może przeciąć Donald Tusk

- Jeśli nawet Radosław Sikorski popełnił jakiś błąd, to za niego przeprosił. W interesie Polski i Ukrainy jest, żeby tę sprawę zamknąć - powiedziała Agnieszka Pomaska (PO). Skomentowała w ten sposób słowa Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że zawiodła go pamięć, gdy mówił iż Władimir Putin oferował Donaldowi Tuskowi rozbiór Ukrainy.

Bądź z nami w kontakcie: