Problemy z litewską elektrownią atomową. KE grozi

IAR
Petar Petrovic 15.06.2012
Budynek elektrowni w Ignalinie
Budynek elektrowni w Ignalinie, foto: Wikipedia/Julo

Komisja Europejska zagroziła Litwie, że wstrzyma finansowanie zamknięcia elektrowni jądrowej w Ignalinie.

Komisja Europejska postawiła litewskim władzom ultimatum, by do 15 lipca rozwiązała problem kontenerów do magazynowania paliwa jądrowego. Litwa od dłuższego czasu nie może się porozumieć się z dostawcami kontenerów do przechowywania zużytego paliwa jądrowego.

Dyrektor do spraw energii atomowej z Komisji Europejskiej, Peter Faross oświadczył, że skoro kierownictwo zamykanej siłowni nie potrafi porozumieć się w sprawie niecertyfikowanych kontenerów i charakterystyk technicznych dźwigu, to traci sens dalsze wdrażanie projektów dotyczących zamykania siłowni i budowy kompleksu przechowalni.

Tymczasem kierownictwo Ignalińskiej Elektrowni Atomowej twierdzi, że 150 kontenerów, z których cztery już trafiły do Ignaliny nie posiadają wymaganych certyfikatów i nie odpowiadają wymaganiom.

Ignalińska elektrownia jądrowa, która była identyczna jak elektrownia w Czarnobylu został zamknięta w 2009 roku. Było to warunkiem przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej. W wyniku negocjacji Unia zgodziła się pokryć koszty zamknięcia elektrowni.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Konstanty Gebert: europejska prawica umizguje się do Żydów

Konstanty Gebert: europejska prawica umizguje się do Żydów

- W porównaniu z Arabami, których Europa nienawidzi, my - Żydzi jesteśmy prawie "biali". Mało tego, mnożenie umizgów pod adresem społeczności żydowskiej jest teraz formą oczyszczenia dla politycznej prawicy z hańbiącego zarzutu antysemityzmu - twierdzi Konstanty Gebert z „Gazety Wyborczej".

Auschwitz wykorzystano do "kreowania propagandy"

Auschwitz wykorzystano do kreowania propagandy

Kilka pokoleń Polaków wychowało się na zafałszowanym obrazie tego, co wydarzyło się w Auschwitz i trudno zmienić tę świadomość - mówiły w "Pulsie Trójki" prof. Anna Zeidler-Janiszewska i dr Hanna Węgrzynek analizując, jak dojrzewa nasza pamięć o Holokauście.

Bądź z nami w kontakcie: