Wiadomości

Szef Mossadu został polskim obywatelem

23.06.2012 14:34
Honorowe obywatelstwo Polski otrzymał w tajemnicy były szef izraelskiej centrali wywiadowczej - Mossad, Meir Dagan.
Meir Dagan (z prawej) podczas uroczystości przejścia na emeryturę
Meir Dagan (z prawej) podczas uroczystości przejścia na emeryturęFoto: Wikipedia CC/Israel Defence Force
Posłuchaj
01'00 Korespondencja z Tel Awiwu Eli Barbura (IAR)
więcej

Informację o tym podał izraelski portal "Walla" w komentarzu na temat niedawnej wizyty szefa MON Tomasza Siemoniaka w Izraelu. Publikacja zwraca uwagę, że rząd w Warszawie zainteresowany jest zakupem izraelskiego sprzętu wojskowego m.in. w związku z poczuciem zagrożenia ze strony Rosji.

Portal "Walla" podkreśla, że nie wiadomo właściwie, za jakie zasługi Meir Dagan otrzymał honorowe obywatelstwo Polski. Dagan był szefem Mossadu do końca 2009 roku. Dotychczas uważano, że zajmował się głównie działaniami mającymi na celu opóźnienie realizacji programu atomowego w Iranie. Wiadomo też, że jest zwolennikiem tzw. wojny cybernetycznej i innego rodzaju tajnych operacji, natomiast sprzeciwia się energicznie akcji zbrojnej przeciw Irańczykom.

Według portalu Walla Polska i Izrael, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, zacieśniły znacznie współpracę strategiczną i wywiadowczą. Jeśli chodzi o sprzęt wojskowy - Warszawa zainteresowana jest zakupem izraelskich samolotów bezzałogowych, a minister Siemoniak odwiedził zakłady produkujące tego rodzaju zaawansowany technologicznie sprzęt. Portal podkreśla, że Polska rozczarowana jest ustępliwością USA wobec Rosji w kwestii tarczy antyrakietowej i dlatego chce unowocześnić własną armię.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR, mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tusk: osłabienie Izraela nie wchodzi w rachubę

19.09.2011 19:02
- Zadaniem Polski jest być jednym z tych państw, które nie powinny pozwolić na jakiś wzrost zagrożenia wobec państwa Izrael - mówi premier Donald Tusk.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: fot. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
00'13 Tusk: osłabienie Izraela nie wchodzi w rachubę
więcej

Autonomia Palestyńska zapowiedziała, że na najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wystąpi o członkostwo w Organizacji. Zgoda na to oznaczałaby uznanie niepodległości państwa palestyńskiego.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Strona palestyńska argumentuje, że członkostwo w ONZ jest jej niezbędne do zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem. Ten potępia palestyńską inicjatywę, uważając ją za próbę podważenia legalności jego własnej państwowości.

"Rezolucja nie może godzić w Izrael"

Donald Tusk oświadczył, że Polska nie zagłosuje za rezolucją, która by godziła bezpośrednio w bezpieczeństwo Izraela. - Jeśli treść rezolucji do uzgodnienia będzie taka, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla Izraela, ale będzie jakoś posuwała sprawę Palestyny do przodu, i wydaje się, że jakiś cień szansy na kompromis jest, to będziemy gotowi za tym zagłosować - dodał Tusk.

Tusk ocenił, że "zadaniem Polski jest być jednym z tych państw, które nie powinny pozwolić na jakiś wzrost zagrożenia wobec państwa Izrael". - Osłabienie państwa Izrael nie powinno wchodzić w rachubę, ale Polska też zawsze szanowała - niezależnie od tego kto rządził - Palestyńczyków - podkreślił premier.

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Polskie F-16 bedą latać nad pustynią Negew

Polska i Izrael przeprowadzą w marcu manewry lotnicze na pustyni Negew, niedaleko Ejlatu nad Morzem Czerwonym.
Posłuchaj
00'44 Eli Barbur z Tel Awivu (IAR)
więcej

W tym celu do Izraela przybędą polskie myśliwce bombardujące "F-16", a program wspólnych ćwiczeń obejmie nawigację, walki powietrzne i zadania o charakterze ofensywnym.

Informację o polsko-izraelskich manewrach lotniczych podaje na zasadach wyłączności prorządowy dziennik "Israel Hajom". Według niego ćwiczenia zaplanowane zostały dużo wcześniej, ale Warszawa woli, przynajmniej na razie, nie nagłaśniać tego wydarzenia.

W manewrach weźmie udział izraelska tzw. czerwona eskadra, której zadaniem jest symulowanie maszyn przeciwnika. Trzy miesiące temu w bazie "Ugda" na Negewie odbyły się podobne ćwiczenia z siłami lotniczymi Grecji i Włoch.

Izraelskie lotnictwo wykorzystuje w lotach ćwiczebnych przestrzeń powietrzną obu tych krajów oraz Rumunii i Bułgarii. Dowódcą sił lotniczych Izraela został ostatnio generał Amir Eszel, który w 2003 roku uczestniczył w przelocie nad Auschwitz.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to

Czytaj także

Polska i Izrael zacieśniają współpracę wojskową

18.06.2012 17:22
W Tel Awiwie zostało podpisane memorandum w sprawie strategicznej współpracy techniczno-wojskowej.
Pocisk przeciwpancerny Spike
Pocisk przeciwpancerny SpikeFoto: Wikipedia CC/Dave1185 (talk)
Posłuchaj
00'49 Korespondencja z Tel Awiwu Eli Barbura (IAR)
więcej

Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie obrony obu krajów. Tomasz Siemoniak i Ehud Barak wcześniej rozmawiali o sytuacji w Syrii i Iranie oraz w Egipcie, gdzie wczoraj zakończyły sie wybory prezydenckie.

Szef MON odwiedził m.in. zakłady firmy Rafael w Hajfie, gdzie produkowane są przeciwpancerne pociski kierowane typu "Spike" zakupione przez Polskę. Minister Siemoniak zaznaczył, że współpraca w tej dziedzinie, łacznie z offsetem, układa sie znakomicie i planowane są dalsze kontrakty. Wczoraj Tomasz Siemoniak złożył wizytę w jerozolimskim Instytucie Jad Waszem i rozmawiał z szefem dyplomacji Awigdorem Liebermanem. Tematem rozmowy była zwiększona ostatnio obecność Rosji na Bliskim Wschodzie i zapowiedziana na 25 czerwca wizyta prezydenta Putina w Izraelu.

Według ministra Siemoniaka polsko-izraelska współpraca wojskowa, którą obie strony sa zainteresowane, powinna zostać wsparta energiczniej przez rządy w Warszawie i w Jerozolimie.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mch