Wiadomości

Lista refundacyjna. MZ pominęło lek na cukrzycę

25.06.2012 06:28
List z pytaniem do ministerstwa zdrowia o powody pominięcia specyfiku wysłało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - informuje "Nasz Dziennik.
Lista refundacyjna. MZ pominęło lek na cukrzycę
Foto: Glow Images/East News

Onglyza to najczęściej stosowany lek z grupy inkretyn, który hamuje u chorych na cukrzycę typu 2 jej rozwój i opóźnia konieczność stosowania insulin.

Jeśli nie wejdzie na listę leków refundowanych, ponad tysiąc chorych, będzie musiało w dalszym ciągu płacić za nią z własnych środków. A jest to koszt niemały - za jedno opakowanie, które starcza zaledwie na miesiąc, pacjent musi zapłacić od 200 do 500 złotych, w zależności od tego, czy lek jest dostępny w tabletkach czy w zastrzykach.

Oba warianty przekraczają jednak możliwości finansowe wielu chorych utrzymujących się często tylko z renty.

IAR, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problemy z chemioterapią, bo brakuje leków

16.04.2012 13:59
Od piątku wpłynęło pięć sygnałów od pacjentów, którzy mieli problemy z dostępem do chemioterapii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Informacje, które dotarły do rzeczniczki praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej głównie dotyczą preparatu o nazwie Etoposid stosowanego w leczeniu pacjentów onkologicznych - równolegle z innymi lekami.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w ubiegłym tygodniu, że firma produkująca część leków cytostatycznych ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności. MZ zapewniło jednocześnie, że chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia. MZ podkreśliło, że firma zapewnia, iż problemy są przejściowe. Dotyczą one nie tylko Polski, ale także Europy i USA.
Deficyt leków
- Co prawda skala zjawiska nie jest duża, jednak uważam problem za bardzo istotny. Dlatego już w piątek, po otrzymaniu zgłoszeń, wystąpiłam do świadczeniodawców z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz jak najszybsze podjęcie działań zapewniających potrzebującym pacjentom dostęp do leczenia - mówiła rzecznik praw pacjenta.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
- W dniu dzisiejszym wystąpiłam także do dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pilne udzielenie odpowiedzi na temat skali problemu, rodzaju i nazw leków, których zaistniała sytuacja dotyczy oraz jakie działania zostały podjęte w celu wyeliminowania powstałych ograniczeń w dostępie do leczenia w zakresie chemioterapii niestandardowej - dodała.
MZ podkreśla, że w sprowadzaniu deficytowych leków pomaga procedura importu docelowego. - To nie są procedury, które trwają tygodniami bądź miesiącami. Każda zgoda na sprowadzenie leków w imporcie docelowym jest w Polsce wydawana przez ministra zdrowia, i ona jest wydawana na bieżąco. W momencie, kiedy spływa do nas pilny wniosek, to najczęściej udzielenie zgody odbywa się w tym samym dniu - mówił wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta można się skontaktować za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 21.
sm

Czytaj także

Brak leków ratujących życie. Minister uspokaja

18.04.2012 12:45
Bartosz Arłukowicz zapewnił, że w najbliższym czasie problem z niedoborem leków potrzebnych przy chemioterapii zostanie rozwiązany.
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowiaFoto: Wikipedia/CC/PhilipLaTorre
Posłuchaj
00'21 Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia
więcej

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Minister zdrowia poinformował na antenie TVP Info, że trwają w tej sprawie negocjacje z koncernem produkującym te środki. Szef resortu podkreślił, że producent zadeklarował się do zwiększenia mocy produkcyjnych, aby w jak najkrótszym czasie móc znormalizować sytuację na rynku.

Od kilku tygodni media informują, że na niektórych oddziałach onkologicznych w całym kraju zaczyna brakować leków do chemioterapii. Firma produkująca te środki tłumaczy, że sytuacja jest związana z dużym zapotrzebowaniem na te leki.

IAR, aj

Zobacz więcej na temat: firma IAR TVP

Czytaj także

Poważne braki na nowej liście leków refundowanych?

18.04.2012 15:59
W projekcie nowej listy nie ma czterech ważnych leków używanych w programach terapeutycznych - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
Poważne braki na nowej liście leków refundowanych?
Foto: sxc.hu/cc
Posłuchaj
00'19 Wiceminister zdrowia Jakub Szulc
więcej

Chodzi o leki jednej firmy, oryginalne, których nie można zastąpić innymi. Wiceminister zdrowia Jakub Szulc w rozmowie z IAR nie ujawnia jednak nazw, bo z producentem cały czas trwają negocjacje. Szulc ma nadzieję, że do lipca leki wrócą na listę.
Zmiany w refundacji leków stosowanych w programach lekowych nastąpią 1 lipca, ale nazwy preparatów znalazły się w projekcie listy obowiązującej od 1 maja, aby Narodowy Fundusz Zdrowia mógł kontraktować ze szpitalami leczenie chorych. Obwieszczenie z nową listą leków ma ukazać się w najbliższych dniach.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR,kk