Euro 2012 największym skandalem korupcyjnym?

IAR
Gabriela Skonieczna 13.07.2012
Euro 2012 największym skandalem korupcyjnym?
foto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV

Ukraińska opozycja przekonuje, że Mistrzostwa Europy stały się okazją dla rozwoju korupcji na niespotykaną dotąd skalę. W tej sprawie politycy skierowali list do prezydenta Wiktora Janukowycza.

W liście, którego kopię otrzymało Polskie Radio, znalazło się 13 pytań dotyczących, między innymi, ostatecznych kosztów budowy i utrzymania stadionów w Kijowie i Lwowie, ale także - na przykład - lądowisk dla helikopterów, które powstały w stolicy i w Kaniowie, ponad sto kilometrów od Kijowa, w ramach przygotowań do Euro 2012. Mykoła Tomenko z Bloku Julii Tymoszenko powiedział, że to ostatnie zostało zbudowane tylko dlatego, że w pobliżu znajdują się tereny łowieckie, z których korzysta Wiktor Janukowycz. Władze tłumaczyły to tym, że turyści, którzy przyjadą na Mistrzostwa z chęcią polecą helikopterem, aby odwiedzić położoną w Kaniowie mogiłę ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. Opozycji i ekspertom takie wytłumaczenie wydawało się absurdalne. Dziś Mykoła Tomenko mówi, że deputowani szukali tam kibiców w czasie Mistrzostw, ale nie znaleźli.
Przedstawiciele Bloku Julii Tymoszenko nazywają Euro 2012 największym skandalem korupcyjnym od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku. Ich zdaniem, łapówki sięgały czasem połowy wartości inwestycji. Za to wszystko zapłacili zwykli Ukraińcy - każdy z nich „zainwestował” w Mistrzostwa 2 tysiące hrywien, czyli 800 złotych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powiedzieli w Polskim Radiu

”Nie wiemy, jaka jest polityka wschodnia tego rządu”

Nie wiemy, jaka jest polityka wschodnia tego rządu

Jedyne ważne zadanie gabinetu Ewy Kopacz to wykreowanie polityki w odniesieniu do wschodnich sąsiadów. Trzeba to zrobić w najbliższych tygodniach – o tym mówił w Trójce Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej").

Gowin: Sikorski zacznie teraz kampanię prezydencką

Gowin: Sikorski zacznie teraz kampanię prezydencką

Kandydatura Radosława Sikorskiego była tylko zasłoną dymną, a w międzyczasie dyplomaci niemieccy i polscy starali się o stanowisko w UE dla Donalda Tuska - taką ocenę przedstawił w Trójce Jarosław Gowin (Polska Razem).

Brudziński: Kopacz słabszym premierem niż Tusk

Brudziński: Kopacz słabszym premierem niż Tusk

- Zdecydowanie Ewa Kopacz jest słabszym partnerem dla prezydenta niż Donald Tusk. Bronisław Komorowski dał temu wyraz przy konstruowaniu tego rządu - ocenił w radiowej Jedynce poseł PiS Joachim Brudziński.

Bądź z nami w kontakcie: