Konflikt z Sikorskim? Zmiana ambasadora USA

IAR
Artur Jaryczewski 14.07.2012
Flaga USA
Flaga USA, foto: FrankBrueck/Wikimedia Commons/CC

Mnożą się spekulacje na temat przyczyn zmiany na stanowisku amerykańskiego ambasadora w Polsce.

Izraelski dziennik „Haaretz“ twierdzi, że jedną z przyczyn odwołania Lee Feinsteina był fakt, iż za bardzo zaangażował się w sprawę odzyskiwania żydowskiego mienia w Polsce. Z kolei w źródłach dyplomatycznych krąży informacja, iż jednym z powodów mogła być sprawa „polskich obozów śmierci“.

Decyzja o zmianie na stanowisku ambasadora zaskoczyła wielu polskich polityków i komentatorów. W środę po południu Biały Dom poinformował, że nowym ambasadorem ma zostać Stephen D. Mull, doświadczony dyplomata, który dwukrotnie już pracował w ambasadzie w Warszawie i był ambasadorem na Litwie. Wielu komentatorów podkreśla, że zmiany dokonano nagle, po zaledwie trzech latach pobytu w Polsce dotychczasowego ambasadora Lee Feinsteina. Izraelski dziennik „Haaretz“ piórem jednego z polskich dziennikarzy pisze, iż zaangażowanie ambasadora w sprawę odzyskania żydowskiego mienia w Polsce doprowadziło do poważnej różnicy zdań między ambasadorem a ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Dyplomaci z którymi rozmawiało Polskie Radio, wskazują też nieoficjalnie, że jedną z przyczyn mogła być sprawa sformułowania „polskie obozy śmierci“, którego prezydent Barack Obama użył podczas uroczystości przyznawania Medalu Wolności dla Jana Karskiego. Dyplomaci mówią, że informacja o zmianie na stanowisku ambasadora dotarła do strony polskiej na początku czerwca czyli wkrótce po incydencie, ale została upubliczniona znacznie później. Inni wysokiej rangi urzędnicy dystansują się jednak od tych informacji i wskazują, że nie ma jednej przyczyny decyzji prezydenta Obamy.

Lee Feinstein najprawdopodobniej spędzi w Polsce jeszcze kilka miesięcy. Kandydaturę jego następcy muszą zatwierdzić amerykański Kongres i polskie władze, w tym prezydent Bronisław Komorowski. Choć wydaje się to tylko formalnością, to cały proces wymaga czasu.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/ aj

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Wybory prezydenckie oczami "Sterniczek"

Wybory prezydenckie oczami Sterniczek

10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Do tej pory chęć kandydowania zadeklarowało 20 osób, wśród nich jest pięć kobiet: Magdalena Ogórek, Wanda Nowicka, Anna Grodzka, Iwona Piątek i Balli Marzec.

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Amerykanie mają wysłać do Kijowa kilkudziesięciu wojskowych specjalistów. Także Polska rozważa wysłanie instruktorów, którzy będą szkolili ukraińskich podoficerów.

Bądź z nami w kontakcie: