"Łapicki współtworzył filmy, w których występował"

IAR
Katarzyna Karaś 21.07.2012
Kadr z filmu Wesele wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Wajdy. Nz: Wojciech Pszoniak jako DzienikarzStańczyk (L) i Andrzej Łapicki (P) jako Poeta. Łapicki
Kadr z filmu "Wesele" wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Wajdy. N/z: Wojciech Pszoniak jako Dzienikarz/Stańczyk (L) i Andrzej Łapicki (P) jako Poeta. Łapicki, foto: PAP/CAF/REPRODUKCJA

Wybitny polski aktor Andrzej Łapicki zmarł w Warszawie w wieku 88 lat. Artystę wspomina reżyser Andrzej Wajda.

Andrzej Wajda mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Andrzej Łapicki brał aktywny udział w tworzeniu filmów, w których grał. Podkreśla, że z uwagi na wiedzę, doświadczenie i znajomość świata komentarze Łapickiego były traktowane z dużą uwagą.
Reżyser wspomina, że Łapicki pracował z zaangażowaniem i czuł się odpowiedzialny za filmy, w których grał. Zwracał uwagę nie tylko na efekt artystyczny, ale też możliwy odbiór społeczny i polityczny.
Reżyser wspomina też charakterystyczny głos Łapickiego, który był rozpoznawalny nie tylko z ról filmowych i teatralnych, ale też z Polskiej Kroniki Filmowej.

Wajda przyznaje, że bardzo podobała mu się praca Łapickiego w filmach Tadeusza Konwickiego. - To była najbardziej skuteczna para - ocenia.

Wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog Andrzej Łapicki zmarł w sobotę w Warszawie. Miał 88 lat. Zagrał ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Wyreżyserował ponad 100 przedstawień teatralnych. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji - między innymi Ketlinga w "Przygodach pana Michała", Poety w "Weselu" Andrzeja Wajdy i cara Aleksandra w "Lawie" Tadeusza Konwickiego.
Andrzej Łapicki, obok dokonań artystycznych miał na koncie również dokonania pedagogiczne i społeczne. Dwukrotnie był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej a przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. W stanie wojennym brał udział w bojkocie aktorskim. Od 1989 do 1991 roku był posłem na Sejm z ramienia "Solidarności". Za artystyczną i pedagogiczną działalność uhonorowano go wieloma wyróżnieniami - między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Wybory prezydenckie oczami "Sterniczek"

Wybory prezydenckie oczami Sterniczek

10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Do tej pory chęć kandydowania zadeklarowało 20 osób, wśród nich jest pięć kobiet: Magdalena Ogórek, Wanda Nowicka, Anna Grodzka, Iwona Piątek i Balli Marzec.

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Amerykanie mają wysłać do Kijowa kilkudziesięciu wojskowych specjalistów. Także Polska rozważa wysłanie instruktorów, którzy będą szkolili ukraińskich podoficerów.

Bądź z nami w kontakcie: