"Łapicki współtworzył filmy, w których występował"

IAR
Katarzyna Karaś 21.07.2012
Kadr z filmu Wesele wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Wajdy. Nz: Wojciech Pszoniak jako DzienikarzStańczyk (L) i Andrzej Łapicki (P) jako Poeta. Łapicki
Kadr z filmu "Wesele" wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Wajdy. N/z: Wojciech Pszoniak jako Dzienikarz/Stańczyk (L) i Andrzej Łapicki (P) jako Poeta. Łapicki, foto: PAP/CAF/REPRODUKCJA

Wybitny polski aktor Andrzej Łapicki zmarł w Warszawie w wieku 88 lat. Artystę wspomina reżyser Andrzej Wajda.

Andrzej Wajda mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Andrzej Łapicki brał aktywny udział w tworzeniu filmów, w których grał. Podkreśla, że z uwagi na wiedzę, doświadczenie i znajomość świata komentarze Łapickiego były traktowane z dużą uwagą.
Reżyser wspomina, że Łapicki pracował z zaangażowaniem i czuł się odpowiedzialny za filmy, w których grał. Zwracał uwagę nie tylko na efekt artystyczny, ale też możliwy odbiór społeczny i polityczny.
Reżyser wspomina też charakterystyczny głos Łapickiego, który był rozpoznawalny nie tylko z ról filmowych i teatralnych, ale też z Polskiej Kroniki Filmowej.

Wajda przyznaje, że bardzo podobała mu się praca Łapickiego w filmach Tadeusza Konwickiego. - To była najbardziej skuteczna para - ocenia.

Wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog Andrzej Łapicki zmarł w sobotę w Warszawie. Miał 88 lat. Zagrał ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Wyreżyserował ponad 100 przedstawień teatralnych. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji - między innymi Ketlinga w "Przygodach pana Michała", Poety w "Weselu" Andrzeja Wajdy i cara Aleksandra w "Lawie" Tadeusza Konwickiego.
Andrzej Łapicki, obok dokonań artystycznych miał na koncie również dokonania pedagogiczne i społeczne. Dwukrotnie był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej a przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. W stanie wojennym brał udział w bojkocie aktorskim. Od 1989 do 1991 roku był posłem na Sejm z ramienia "Solidarności". Za artystyczną i pedagogiczną działalność uhonorowano go wieloma wyróżnieniami - między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Podziemne Radio Solidarność

Bądź z nami w kontakcie: