Płk. Kukliński bez Orła Białego. Kapituła odmawia

polskieradio.pl
Szymon Gebert 02.08.2012
Pułkownik Ryszard Kukliński
Pułkownik Ryszard Kukliński, foto: senat.gov.pl/Wikimedia Commons

Kapituła Orderu Orła Białego odmówiła wystąpienia do prezydenta o nadanie pośmiertnie pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu orderu – informuje wpolityce.pl.

Informację podał portal wpolityce.pl, powołując się na byłego rzecznika pułkownika, a obecnie rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych Jerzego Bukowskiego, To właśnie POKiN wystąpiło do Kapituły w sprawie orderu.

Jak napisano w komunikacie krakowskiej organizacji, wnioskowała ona o nadanie najwyższego polskiego odznaczenia Kuklińskiemu od 2004 roku, gdy zmarł. Ostatni raz w tej sprawie POKiN miał zwracać się do Kapituły w czerwcu tego roku, sugerując nadanie orderu 15 sierpnia, w dniu Święta Żołnierza.

W tekście opublikowanym na portalu Porozumienie krytykuje decyzję Kapituły, podkreślając że jest ona jedynie „organem doradczym” przy prezydencie i to on decyduje kto order otrzymuje, a kto nie. W notce prasowej podkreślono, że „zdaniem wielu środowisk patriotycznych postawa płk. Kuklińskiego (…) godna jest uhonorowania Orderem Orła Białego”.

Zobacz - Radia Wolności>>>

Pułkownik Kukliński (1930 - 2004) służył w Ludowym Wojsku Polskim, gdzie jako młody oficer trafił do sztabu. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z Centralną Agencją Wywiadowczą USA, przekazując jej przez lata tajne dokumenty dotyczące wojskowości Związku Radzieckiego i państw Układu Warszawskiego. Przekazał także USA plany dotyczace wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W obliczu bezpośredniego zagrożenia dekonspiracją, Kukliński wraz z żoną i dwoma synami uciekł z Polski i z pomocą CIA dotarł do Stanów Zjednoczonych na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Trzy lata później, 23 maja 1984 roku został przez sąd wojskowy w Warszawie zaocznie skazany na karę śmierci. Po 1990 roku został zrehabilitowany.

Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz serwis specjalny - stan wojenny>>>

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sg

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Sterniczki: związkowcy walczą nie tylko o swoje prawa

Sterniczki: związkowcy walczą nie tylko o swoje prawa

Związek zawodowy "Solidarność" ogłosił pogotowie strajkowe i postawił rządowi ultimatum. Oczekuje rozpoczęcia negocjacji przed 31 stycznia. Z premier Ewą Kopacz związkowcy chcą dyskutować o emeryturach pomostowych, umowach śmieciowych, patologiach w agencjach pracy tymczasowej i elastycznym czasie pracy.

Szef polskiej dyplomacji powinien przeprosić Rosjan?

Szef polskiej dyplomacji powinien przeprosić Rosjan?

Rosja domaga się od szefa polskiej dyplomacji przeprosin za jego wypowiedź dotyczącą wyzwalania Auschwitz. Czy rzeczywiście Grzegorz Schetyna - mówiąc w Polskim Radiu, że dokonali tego Ukraińcy - obraził Rosję? Dyskutowali o tym goście audycji "Śniadanie w Trójce".

Bądź z nami w kontakcie: