Wiadomości

Gwałciciel z Jarosławia zgwałcił siódmą kobietę

06.08.2012 20:35
Policja wciąż szuka mężczyzny, który od kilku miesięcy atakuje kobiety w Jarosławiu - podaje portal gazeta.pl.
Gwałciciel z Jarosławia zgwałcił siódmą kobietę
Foto: Damianwiszowaty12/Wikimedia Commons/CC
Młoda kobieta została zgwałcona, gdy w niedzielę nad ranem wracała do domu. Policji powiedziała, że napastnik był młody, ubrany był w ciemne ubrania i miał kominiarkę na głowie. Był średniego wzrostu i mocno zbudowany.

Policja sporządziła portret psychologiczny sprawcy oraz pobrała ślady daktyloskopijne i biologiczne. Trwa ich analiza w laboratorium kryminalistycznym. Policja bierze pod uwagę kilka wersji. Sprawcą gwałtów może być jedna osoba, ale istnieje też możliwość, że każdy przypadek jest odrębny.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

gazeta.pl, kk

Zobacz więcej na temat: podkarpackie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwałt na 16-latce. Poznajesz tego mężczyznę? (wideo)

12.04.2012 10:12
Prokurator prowadzący postępowanie w tej sprawie podjął decyzję o opublikowaniu wizerunku sprawcy przestępstwa.
Gwałt na 16-latce. Poznajesz tego mężczyznę? (wideo)
Foto: kadr z zapisu monitoringu

Mężczyznę - ok. 175 cm wzrostu, szczupła budowa ciała, krótkie włosy, pociągła twarz, jedniodniowy zarost - zarejestrowały kamery w dniu zdarzenia. Na pierwszym filmie sprawca podąża za przypadkową kobietą na przejeździe kolejowym w Wieprzycach.
Potem, ok. godz. 19.30, mężczyzna prawdopodobnie wsiadł do autobusu linii 106, którym dotarł do Jenina. Choć niewykluczone, że pojechał tam własnym pojazdem lub "stopem". W Jeninie zrobił zakupy w sklepie Biedronka.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Do gwałtu doszło w poniedziałek 9 kwietnia, w godzinach wieczornych pomiędzy 18.47 a 19.30 przy ulicy Rzecznej w dzielnicy Wieprzyce w okolicy wału przeciwpowodziowego. 16-latka została zaatakowana przez idącego za nią mężczyznę. Po zdarzeniu trafiła do miejscowego szpitala.
W trakcie zdarzenia mężczyzna wypytywał pokrzywdzoną o jej wiek, co może świadczyć o tym, iż zdawał sobie sprawę z grożących mu konsekwencji. Sam twierdził, że ma 24 lata, a pokrzywdzona i tak mu nie ucieknie bo jest "najlepszym biegaczem w Wielkopolsce".
Sprawca mówił do siebie : ''Piotr, myśl'' dbając o to, by nie pozostawić na miejscu przestępstwa żadnych śladów. Nożem pokłuł oczy dziewczyny licząc, że dzięki temu go nie rozpozna. Na koniec zdarzenia zwrócił się do pokrzywdzonej słowami ''adios''.

Osoby, które rozpoznały mężczyznę proszone są o bezwłoczny kontakt z policją pod specjalnym numerem telefonu (95) 7382519. Funkcjonariusze gwarantują zachowanie anonimowości. Dla osoby, której informacje w istotny sposób przyczynią się do ustalenia tożsamości sprawcy jest przewidziana nagroda pieniężna w wysokości 3 tys. zł.
prokuratura-gorzow.pl, kk

Zobacz więcej na temat: biedronka Gorzów Wielkopolski

Czytaj także

Ochronić ofiary gwałtów. Będą zmiany w prawie

24.04.2012 19:44
Ofiara będzie przesłuchiwana raz, wyłącznie w obecności prokuratora, obrońcy i pełnomocnika, bez obecności sprawcy, co ma miejsce dzisiaj.
Ochronić ofiary gwałtów. Będą zmiany w prawie
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'25 Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości
więcej

Ofiary gwałtów mają być objęte większą ochroną podczas postępowania sądowego. Propozycje odpowiednich zmian prawnych przedstawił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Według nowych przepisów ofiara gwałtu będzie bardziej chroniona podczas przesłuchania. Minister zaznaczył, że dzisiejsza metoda jest niehumanitarna i naraża ofiary gwałtu na traumę.

Ściganie gwałciciela bez formalnego wniosku
Dodatkową zmianą, jak powiedział minister Gowin, ma być ograniczenie do minimum formalności związanych ze ściganiem gwałciciela. Organy podejmą postępowanie już po zgłoszeniu przez ofiarę zawiadomienia na policję. Ofiary nie będą musiały, jak dotąd, składać formalnego wniosku. Według nowych przepisów złożenie wniosku przez ofiarę będzie jednak konieczne, gdy doniesienie o gwałcie złoży osoba trzecia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Krystyna Żytecka, prezes fundacji "Pomoc Kobietom i dzieciom", wspierającej ofiary gwałtu wyraziła zadowolenie z zapowiadanych zmian w prawie. Dodała przy tym, że w postępowaniu z ofiarami gwałtu potrzeba też zmiany nastawienia i większej wrażliwości przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.

IAR, gs

Czytaj także

Zbiorowy gwałt na 13-latce. Nastolatkowie winni

26.04.2012 19:06
Sąd Rejonowy w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) uznał winę trzech nastolatków, oskarżonych o zbiorowe zgwałcenie 13-latki. Dwóch sprawców trafi do poprawczaka, a trzeci do ośrodka wychowawczego.
Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.
Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.Foto: Glow Images/East News

Jak poinformowano w żnińskim sądzie, dwóch nastolatków zostanie umieszczonych w zakładzie poprawczym, a trzeciemu warunkowo zawieszono ten rodzaj kary na trzy lata. W tym czasie ma pozostawać pod nadzorem młodzieżowego ośrodka wychowawczego.

Mimo młodego wieku sprawców, którzy w chwili popełnienia czynu mieli od 14 do 16 lat, postępowanie toczyło się na podstawie przepisów prawa karnego. Prowadzono rozprawy, zakończone wydaniem wyroku. Z uwagi jednak na to, że oskarżeni byli nieletni, a także dla dobra osoby pokrzywdzonej, proces toczył się bez udziału mediów i publiczności.

Trzem nastolatkom zarzucono zbiorowe zgwałcenie, którego mieli się dopuścić we wrześniu 2010 roku. Koledzy zaprosili dziewczynkę do mieszkania pod pretekstem wspólnego słuchania muzyki i wypróbowania gier komputerowych.

Chłopcy poczęstowali koleżankę piwem, a następnie obezwładnili i zgwałcili. Gdy rodzice 13-latki powiadomili policję, sprawcy zostali umieszczeni przez sąd w schronisku dla nieletnich.

Opieszałość sądu

Równolegle trwa proces trzech innych młodych ludzi podejrzanych o dokonanie dwóch gwałtów w tym mieście. Ofiarą napaści, do której miało dojść dwa miesiące wcześniej, była 15-letnia uczestniczka imprezy z okazji osiemnastych urodzin, na które gospodarz zaprosił liczne grono młodszych znajomych. Domniemani sprawcy otrzymali wówczas dozór kuratora, co w opinii mieszkańców Żnina było zbyt łagodnym potraktowaniem podejrzanych i zachęciło innych nastolatków do podobnych czynów.

W odpowiedzi na interpelację w sprawie serii gwałtów, skierowaną przez posła Krzysztofa Brejzę (PO), minister sprawiedliwości objął postępowania w tej sprawie osobistym nadzorem. Kontrola ministerstwa wykazała, że sąd w Żninie działał opieszale wobec podejrzanych o dokonanie pierwszego zgwałcenia.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mr

Zobacz więcej na temat: mieszkanie rodzice toczeń