Wiadomości

Potężne zniszczenia. Klucze jak po przejściu tornado

07.08.2012 09:15
Gwałtowna burza z silnymi wiatrami przeszła nad powiatem olkuskim w Małopolsce.
Zniszczenia po trąbie powietrznej w Kluczach
Zniszczenia po trąbie powietrznej w KluczachFoto: PAP/Jacek Bednarczyk
Posłuchaj
00'33 Marek Mędela z Radia Kraków, (IAR)
więcej
Nawałnice w Polsce
Nawałnice w Polsce

Strażacy odnotowali ok. 100 zgłoszeń - zdecydowana większość dotyczyła uszkodzonych domów i budynków gospodarczych.

Jeden strażak został poszkodowany przy usuwaniu wiatrołomów - poinformował oficer dyżurny komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Piotr Bałazy.

Strażacy wciąż usuwają skutki nocnej nawałnicy. W akcji uczestniczy blisko 60 zastępów jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Z powodu pozrywanych linii energetycznych bez prądu jest ok. 6,4 tys. domów w gminach Klucze i Wolbrom. Utrudnienia odnotowano na drogach wojewódzkich nr 791 (Klucze) i 794 (Wolbrom - Kapiele Wielkie).

W gminach, w których nawałnica spowodowała najwięcej zniszczeń, powołano specjalne sztaby, które szacują zniszczenia.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

to

Zobacz więcej na temat: małopolskie tornado
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warmia i Mazury: pożary po uderzeniu piorunów

07.08.2012 06:36
Nawałnica, która przeszła nad regionem zniszczyła dachy 50 budynków i powaliła ponad 150 drzew.
Warmia i Mazury: pożary po uderzeniu piorunów
Foto: stock
Posłuchaj
00'23 Przemysław Lech, rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej, (IAR)
więcej

W trzech miejscowościach doszło też do pożarów spowodowanych uderzeniami piorunów - poinformował rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej, starszy kapitan Przemysław Lech.

Najgorsza sytuacja panuje obecnie w powiecie mrągowskim, gdzie doszło do gradobicia. Najbardziej ucierpiały trzy miejscowości: Ruska Wieś, w której zniszczonych jest 25 budynków oraz Wyszembork i Burszewo, w których uszkodzonych zostało po dziesięć dachów.

Do naprawy szkód skierowano 80 strażaków; przywieziono też specjalistyczny sprzęt. Natomiast Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazało mieszkańcom wsi folie i plandeki do przykrycia uszkodzonych budynków.

Z kolei najwięcej powalonych drzew było w powiecie lidzbarskim. Ponad 70 przewróciło się na drogi w okolicach Dobrego Miasta, Lidzbarka Warmińskiego i Ornety. Zablokowana była również linia kolejowa łącząca Dobre Miasto z Olsztynem. W mieście i gminie Dobre Miasto powalone konary uszkodziły dachy pięciu budynków.

Rzecznik straży zapewnił, że wszystkie drzewa zostały usunięte z dróg i torów. Zaapelował jednak do kierowców o ostrożność, ponieważ w niektórych miejscach uszkodzone mogą być krawędzie jezdni, a nawet same jezdnie.

Nawałnice spowodowały też awarie prądu w powiatach: ostródzkim, lidzbarskim, olsztyńskim, bartoszyckim, kętrzyńskim i mrągowskim.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

IAR, to

Zobacz więcej na temat: awaria prądu IAR Olsztyn

Czytaj także

Burze w podlaskiem: 20 tys. osób bez prądu

07.08.2012 06:00
Uszkodzonych jest prawie 790 stacji transformatorowych i ponad 50 linii wysokiego napięcia głównie w Wysokiem Mazowieckiem, Dąbrowie Białostockiej, Czyżewie i Augustowie.
W przypadku silnego huraganowego wiatru należy pozamykać okna i zabezpieczyć lekkie przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetach
W przypadku silnego huraganowego wiatru należy pozamykać okna i zabezpieczyć lekkie przedmioty znajdujące się na balkonach i parapetachFoto: Wikimedia Commons/GNU

Jeśli będzie sprzyjająca pogoda energetycy zamierzają wszystkie awarie usunąć jeszcze we wtorek.
Dużo pracy mieli też tej nocy podlascy strażacy. 112 ich interwencji było związanych z usuwaniem powalonych na drogi drzew i gałęzi. 24 razy strażacy wyjeżdźali do uszkodzonych dachów. Na przykład w Kamionce Starej koło Augustowa z jednego z domów wiatr zerwał połowę dachu, zniszczył komin i pokrycie dachowe stodoły. Z kolei w Białymstoku drzewo przygniotło samochód i przyczepę campingową. Po tym jak zabrakło prądu, strażacy ratowali też dziecko podłączone do respiratora w powiecie augustowskim. Podłączyli do urządzenia własny agregat prądotwórczy.

Najwiecej zdarzeń z powodu silnego wiatru i burz odnotowano w powiatach białostockim sokólskim i augustowskim.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

IAR, to

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. 750 interwencji strażaków

07.08.2012 10:40
Dwie osoby zostały ranne w nawałnicach, które od poniedziałku przechodzą nad Polską. Uszkodzeniu lub zerwaniu uległo 285 dachów. Tysiące powalonych drzew zatarasowało drogi i ulice.
Nawałnice nad Polską. 750 interwencji strażaków
Foto: sxc.hu/public domain
Posłuchaj
00'27 Paweł Frątczak, rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej
więcej

Podczas ostatnich kilkunastu godzin strażacy interweniowali łącznie ponad 750 razy przy usuwaniu skutków niepogody. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że najwięcej zdarzeń zanotowano w województwie Warmińsko-Mazurskim, Małopolskim, Świętokrzyskim, Pomorskim, Podlaskim i Kujawsko-pomorskim.

W poniedziałek po południu nad powiatem mrągowskim przeszła burza z gradobiciem. W 4 miejscowościach grad uszkodził ponad 100 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. W nocy nad powiatem olkuskim w Małopolsce przeszła trąba powietrzna. Najwięcej zniszczeń odnotowano w gminie Klucze i Wolbrom, gdzie zostało uszkodzonych ponad 50 dachów na budynkach.

Podobnie było w województwie Świętokrzyskim. W nocy w powiecie jędrzejowskim i sędziszowskim wichura zerwała 40 dachów. Na Mazowszu w powiecie lipskim wiatr uszkodził 50 budynków.

Strażacy w dalszym ciągu usuwają z dróg powalone drzewa, a także zabezpieczają folią uszkodzone dachy. Wypompowują też wodę z zalanych obiektów. W działaniach, które trwają nieprzerwanie od poniedziałku, uczestniczy ponad 2000 osób.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to

Zobacz więcej na temat: IAR Polska