Radom: taki będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego

PAP
Tomasz Jaremczak 09.08.2012
Poseł PiS Marek Suski prezentuje projekt pomnika
Poseł PiS Marek Suski prezentuje projekt pomnika, foto: PAP/Piotr Polak

Majestatyczny i dostojny - zapewnia przewodniczący komitetu jego budowy poseł PiS Marek Suski.

Ma być odsłonięty w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przedstawiać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który delikatnie obejmuje żonę Marię. Najprawdopodobniej stanie przy głównej ulicy Radomia - Żeromskiego. Postacie mają mieć około 2,5 metra wysokości, do tego dojdzie postument.

Na razie nie wiadomo, czy na pomniku znajdzie się jakiś akcent upamiętniający inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Na pytanie w tej sprawie poseł Suski stwierdził że "jest taki pomysł", ale nie jest jeszcze skonkretyzowany.

Rzeźbę ma zrobić Andrzej Renes, autor wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowej ku czci Lecha Kaczyńskiego na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Koszt budowy pomnika oszacowano na ok. 300 tys. zł. Do tej pory społeczny komitet uzbierał 60 tys. zł. Od kwietnia w Radomiu prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy. Wśród mieszkańców rozprowadzane są cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł.
tj

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>> 

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Sławomir Dębski: w Auschwitz był potem obóz NKWD

Sławomir Dębski: w Auschwitz był potem obóz NKWD

- Nie ulega wątpliwości, że Rosja okupuje część państwa z którym sąsiadujemy i używa siły zbrojnej jako instrumentu polityki - mówił Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

"To woda na młyn ksenofobicznej polityki rosyjskiej"

To woda na młyn ksenofobicznej polityki rosyjskiej

We wtorek mija 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau. Niestety wcześniej pojawiło się kilka kwestii, które mogą odciągnąć uwagę od zasadniczych uroczystości - nieobecność prezydenta Rosji Władimira Putina czy brak zaproszenia dla rodziny rotmistrza Pileckiego.

Bądź z nami w kontakcie: