Wiadomości

Radom: taki będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego

09.08.2012 12:02
Majestatyczny i dostojny - zapewnia przewodniczący komitetu jego budowy poseł PiS Marek Suski.
Poseł PiS Marek Suski prezentuje projekt pomnika
Poseł PiS Marek Suski prezentuje projekt pomnikaFoto: PAP/Piotr Polak
Radom: projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego
Radom: projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego

Ma być odsłonięty w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przedstawiać  prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który delikatnie obejmuje żonę Marię. Najprawdopodobniej stanie  przy głównej ulicy Radomia - Żeromskiego. Postacie mają mieć około 2,5 metra wysokości, do tego dojdzie postument.

Na razie nie wiadomo, czy na pomniku znajdzie się jakiś akcent upamiętniający  inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Na pytanie w tej sprawie poseł Suski stwierdził że "jest taki pomysł", ale nie jest jeszcze skonkretyzowany.

Rzeźbę ma zrobić  Andrzej Renes, autor wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowej ku czci Lecha Kaczyńskiego na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Koszt budowy pomnika oszacowano na ok. 300 tys. zł. Do tej pory społeczny komitet uzbierał 60 tys. zł. Od kwietnia w Radomiu prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy. Wśród mieszkańców rozprowadzane są cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł.
tj

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>> 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o pomnik Lecha Kaczyńskiego. "Wywoła złe emocje"

26.04.2012 18:30
Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu, zainicjowana przez rządzące miastem PiS, spotkała się ze sprzeciwem opozycji i wielu radomian.
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuFoto: Włodzmierz Pac, Polskie Radio

Od poniedziałku w Radomiu prowadzona jest publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma stanąć w tym mieście w trzecią rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł można kupować w siedzibie PiS.

Inicjatywę Prawa i Sprawiedliwości krytykują politycy opozycji. Według posła Platformy Obywatelskiej Radosława Witkowskiego pomnik Lecha Kaczyńskiego nie jest w Radomiu potrzebny, a 300 tys. zł, za które ma być wybudowany, powinno się przeznaczyć na "bardziej szczytny cel".

Podzieli radomian

Dużo lepszym rozwiązaniem dla uhonorowania prezydenta Kaczyńskiego - zdaniem parlamentarzysty - mogłoby być powołanie Fundacji im. Lecha Kaczyńskiego, która np. fundowałaby stypendia dla dzieci z niezamożnych rodzin.

- Stawianie pomnika, który znów podzieli radomian, wywoła mnóstwo złych emocji i stanie się jedynie miejscem, w którym PiS będzie mógł organizować kolejne manifestacje w obronie Telewizji Trwam czy wiece poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Witkowski.

Także według posła Ruchu Palikota Armanda Ryfińskiego pieniądze zbierane przez komitet lepiej byłoby przeznaczyć na jakąś akcję charytatywną. Zdaniem parlamentarzysty Lech Kaczyński nie zasłużył się w żaden wyjątkowy sposób ani dla Radomia, ani dla Polski.

Zasługi dla miasta

Zarzuty opozycji odpiera przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika śp. Prezydenta RP Profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, poseł PiS Marek Suski. Jak dowodził, Lech Kaczyński, Honorowy Obywatel Radomia, miał szczególne zasługi dla tego miasta.

- Choćby odznaczając bohaterów radomskiego Czerwca 1976, przypominając o wielkim wkładzie Radomia w odbudowę Polski demokratycznej - argumentował Suski.

Sugestie opozycji, by przeznaczyć pieniądze na cele charytatywne zamiast na budowę pomnika, parlamentarzysta PiS nazwał "typowym populistycznym wybiegiem". - Zawsze w takich sytuacjach, jak komuś coś nie pasuje, używa się argumentu głodnych dzieci. Trzeba przyznać, że Platforma w populizmie prześcignęła już nawet Samoobronę - skomentował Suski.

Polityk PiS zaznaczył też, że oprócz budowy pomnika L. Kaczyńskiego w planach jest także powołanie stowarzyszenia, które ma krzewić jego pamięć poprzez wspieranie ludzi młodych.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mr

Czytaj także

Pomnik prezydenta Kaczyńskiego stanie w Radomiu

22.06.2012 21:43
Zgodę wyrazili radni miejscy. Pomnik ma być gotowy w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Wydana przez Narodowy Bank Polski moneta upamiętniająca parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich
Wydana przez Narodowy Bank Polski moneta upamiętniająca parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich Foto: NBP

Uchwałę w sprawie pomnika przyjęto głosami radnych z rządzącej w mieście koalicji PiS i PSL.
Pomnik stanie przy ul. Żeromskiego w Radomiu, naprzeciwko budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Z inicjatywą jego postawienia wystąpił Społeczny Komitet Budowy Pomnika śp. Prezydenta Profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Jego przewodniczącym jest poseł PiS Marek Suski.

Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu, spotkała się ze sprzeciwem opozycji. Opozycyjni radni mieli wątpliwości co do zasług Lecha Kaczyńskiego dla miasta. Według nich pomnik powinien upamiętniać wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, a nie tylko tragicznie zmarłego prezydenta.
Komitet zaproponował zaprojektowanie i wykonanie pomnika Andrzejowi Renesowi, rzeźbiarzowi, autorowi wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowej ku czci Lecha Kaczyńskiego, która znajduje się na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Lecha Kaczyński jest honorowym obywatelem miasta Radomia.