Radom: taki będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego

PAP
Tomasz Jaremczak 09.08.2012
Radom: taki będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego
Poseł PiS Marek Suski prezentuje projekt pomnika, foto: PAP/Piotr Polak

Majestatyczny i dostojny - zapewnia przewodniczący komitetu jego budowy poseł PiS Marek Suski.

Ma być odsłonięty w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przedstawiać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który delikatnie obejmuje żonę Marię. Najprawdopodobniej stanie przy głównej ulicy Radomia - Żeromskiego. Postacie mają mieć około 2,5 metra wysokości, do tego dojdzie postument.

Na razie nie wiadomo, czy na pomniku znajdzie się jakiś akcent upamiętniający inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Na pytanie w tej sprawie poseł Suski stwierdził że "jest taki pomysł", ale nie jest jeszcze skonkretyzowany.

Rzeźbę ma zrobić Andrzej Renes, autor wielu pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowej ku czci Lecha Kaczyńskiego na ścianie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Koszt budowy pomnika oszacowano na ok. 300 tys. zł. Do tej pory społeczny komitet uzbierał 60 tys. zł. Od kwietnia w Radomiu prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy. Wśród mieszkańców rozprowadzane są cegiełki o nominałach: 10, 100, 500 i 1000 zł.
tj

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>> 

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Powiedzieli w Polskim Radiu

Aleksander Smolar: to wojna, jakiej nie znamy

Zamiast sił zbrojnych używa się na niespotykaną dotąd skalę sił specjalnych i propagandy. - Dużo mówi się o wykorzystaniu środków finansowych, które dla Rosji mogłyby być bardzo bolesne. Na razie dużo się mówi i niewiele robi, bo Europa jest podzielona - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.