Nowe zdjęcia Marsa. "Wygląda jak część Ameryki"

IAR
Martin Ruszkiewicz 14.08.2012
Nowe zdjęcia Marsa. "Wygląda jak część Ameryki"
Jedno z pierwszych kolorowych zdjęć Marsa wysłane przez łazika, foto: YouTube

Amerykański łazik Curiosity nadesłał z Marsa pierwsze szczegółowe zdjęcia powierzchni tej planety. Zdaniem naukowców marsjański teren wygląda jak niektóre rejony południowego zachodu USA.

Tydzień po lądowaniu na Marsie łazik uruchomił już niektóre systemy, w tym kamery. Na nadesłanych zdjęciach wysokiej rozdzielczości widać rdzawą powierzchnię; w oddali - góry. Jeden z szefów misji, John Grotzinger mówi, że krajobraz przypomina trochę amerykańską pustynię Mohave.

- Wiedzieliśmy już wcześniej, że tam są skały i góry, ale dopiero teraz mamy tak wspaniałe szczegóły. Wygląda to jak zachodnia część stanu Utah - podkreśla Grotzinger.

Naukowcy już analizują takie detale, jak widoczny na zdjęciach żwir czy część krateru Gale, w którym znajduje się łazik. Skalne formacje wyglądają tak, jakby kiedyś płynęła tamtędy woda. Celem misji łazika Curiosity jest zbadanie, czy kiedyś na Marsie były warunki do istnienia życia.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, mr

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Powiedzieli w Polskim Radiu

Michał Szułdrzyński: arcybiskup Hoser popełnił błąd

- Nie lubię pouczać biskupów, ale mam wrażenie, że arcybiskup Henryk Hoser popełnił błąd rok temu. Ugiął się pod krytyką mediów i podjął w sprawie księdza Lemańskiego decyzję łagodniejszą niż powinien. To jest przyczyna dzisiejszych kłopotów - mówi gość audycji "Komentatorzy" w Trójce.