Nowe zdjęcia Marsa. "Wygląda jak część Ameryki"

IAR
Martin Ruszkiewicz 14.08.2012
Jedno z pierwszych kolorowych zdjęć Marsa wysłane przez łazika
Jedno z pierwszych kolorowych zdjęć Marsa wysłane przez łazika, foto: YouTube

Amerykański łazik Curiosity nadesłał z Marsa pierwsze szczegółowe zdjęcia powierzchni tej planety. Zdaniem naukowców marsjański teren wygląda jak niektóre rejony południowego zachodu USA.

Tydzień po lądowaniu na Marsie łazik uruchomił już niektóre systemy, w tym kamery. Na nadesłanych zdjęciach wysokiej rozdzielczości widać rdzawą powierzchnię; w oddali - góry. Jeden z szefów misji, John Grotzinger mówi, że krajobraz przypomina trochę amerykańską pustynię Mohave.

- Wiedzieliśmy już wcześniej, że tam są skały i góry, ale dopiero teraz mamy tak wspaniałe szczegóły. Wygląda to jak zachodnia część stanu Utah - podkreśla Grotzinger.

Naukowcy już analizują takie detale, jak widoczny na zdjęciach żwir czy część krateru Gale, w którym znajduje się łazik. Skalne formacje wyglądają tak, jakby kiedyś płynęła tamtędy woda. Celem misji łazika Curiosity jest zbadanie, czy kiedyś na Marsie były warunki do istnienia życia.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, mr

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Sławomir Dębski: w Auschwitz był potem obóz NKWD

Sławomir Dębski: w Auschwitz był potem obóz NKWD

- Nie ulega wątpliwości, że Rosja okupuje część państwa z którym sąsiadujemy i używa siły zbrojnej jako instrumentu polityki - mówił Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

"To woda na młyn ksenofobicznej polityki rosyjskiej"

To woda na młyn ksenofobicznej polityki rosyjskiej

We wtorek mija 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau. Niestety wcześniej pojawiło się kilka kwestii, które mogą odciągnąć uwagę od zasadniczych uroczystości - nieobecność prezydenta Rosji Władimira Putina czy brak zaproszenia dla rodziny rotmistrza Pileckiego.

Bądź z nami w kontakcie: