Wiadomości

Nowe zdjęcia Marsa. "Wygląda jak część Ameryki"

14.08.2012 09:14
Amerykański łazik Curiosity nadesłał z Marsa pierwsze szczegółowe zdjęcia powierzchni tej planety. Zdaniem naukowców marsjański teren wygląda jak niektóre rejony południowego zachodu USA.
Jedno z pierwszych kolorowych zdjęć Marsa wysłane przez łazika
Jedno z pierwszych kolorowych zdjęć Marsa wysłane przez łazikaFoto: YouTube
Posłuchaj
00'46 Relacja Rafała Motriuka (IAR)
więcej

Tydzień po lądowaniu na Marsie łazik uruchomił już niektóre systemy, w tym kamery. Na nadesłanych zdjęciach wysokiej rozdzielczości widać rdzawą powierzchnię; w oddali - góry. Jeden z szefów misji, John Grotzinger mówi, że krajobraz przypomina trochę amerykańską pustynię Mohave.

- Wiedzieliśmy już wcześniej, że tam są skały i góry, ale dopiero teraz mamy tak wspaniałe szczegóły. Wygląda to jak zachodnia część stanu Utah - podkreśla Grotzinger.

Naukowcy już analizują takie detale, jak widoczny na zdjęciach żwir czy część krateru Gale, w którym znajduje się łazik. Skalne formacje wyglądają tak, jakby kiedyś płynęła tamtędy woda. Celem misji łazika Curiosity jest zbadanie, czy kiedyś na Marsie były warunki do istnienia życia.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, mr

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mars w kolorze. Curiosity przesłał kolejne zdjęcie

10.08.2012 06:56
Na razie w niskiej rozdzielczości. Na wysoką trzeba jeszcze poczekać - mówią naukowcy NASA.
Mars w kolorze. Curiosity przesłał kolejne zdjęcie
Foto: NASA
Posłuchaj
00'50 Relacja Rafała Motriuka, IAR
więcej

Łazik kilka dni temu wylądował na Czerwonej Planecie. Postawił swój dwumetrowy maszt z umieszczonymi na szczycie kamerami. Potem nadesłał pierwsze fotografie czarno-białe; teraz kolorową panoramę. Widać na nim rdzawą glebę Marsa, kamienie i fragment samego łazika.

- Myślę, że ta misja to wspaniała sprawa i mam nadzieję, że będzie ona inspiracją dla młodych ludzi; i że skłoni ich do większego zainteresowania nauką i technologią, bo świat tego potrzebuje - podkreśla jeden z szefów misji Adam Steltzner.

Na Marsie Curiosity ma szukać śladów życia. Pobierze m.in. próbki gleby, a na Ziemię prześle już gotowe wyniki analiz.

tj

Zobacz więcej na temat: curiosity kosmos NASA

Czytaj także

Poszukiwanie życia na Marsie. "Karty są wyłożone”

13.08.2012 10:28
Na Czerwonej Planecie wylądował łazik Curiosity wysłany przez NASA. To prawie tonowe laboratorium kosmiczne, jakiego jeszcze nie było. Naukowcy wiążą z nim ogromne nadzieje.
Łazik Curiosity
Łazik CuriosityFoto: NASA
Posłuchaj
36'00 Wszystko o poszukiwaniu życia na Marsie
więcej

Do budowy Curiosity (ang. ciekawość) wykorzystano najnowsze technologie. Łazik wyposażony jest w wiele unikatowych przyrządów badawczych, które mają pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy na Marsie było, a może jest nadal życie i w jakiej postaci. Urządzenie wylądowało na półkuli południowej, w kraterze Gale. Ma pracować prawie dwa lata, a może i dłużej, bo źródłem zasilania jest pluton.
Co już udało się odkryć? Czy naukowcy  zrealizują swoje marzenie o odkryciu życia na Czerwonej Planecie? - Wiemy prawie wszystko, karty są wyłożone. Czekamy tylko, kiedy znajdzie się taki ślad życia, który przekona specjalistów wszystkich dziedzin – tłumaczył w radiowej Jedynce prof. Józef Kaźmierczak, astrobiolog z PAN. Jego zdaniem najważniejsze dotąd odkrycie w tej dziedzinie, to ślady wody.

A dlaczego życie miałoby powstać właśnie na Marsie? Andrzej Kotarski z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego tłumaczy, że warunki są tam podobne, jak na Ziemi. – Wiele lat ewolucji Marsa było podobne, jak na Ziemi. Pewne warunki, które panowały na Marsie, mogły przyczynić się do powstania tam życia. Mogły, bo dowodów na powstanie życia jeszcze nie mamy – mówił Kotarski.
Jak długo poczekamy na ostateczne rozstrzygnięcie i jakie znaczenie badania Marsa mają dla ludzi – słuchaj w nagraniu audycji "Naukowy zawrót głowy". 
Na "Naukowy zawrót głowy" zaprasza Dorota Truszczak.

ei

Zobacz więcej na temat: curiosity NASA Polska