Wiadomości

Dunin: nie zrównujemy małżeństwa i związku partnerskiego

29.08.2012 13:50
- Bardzo ważną dla nas rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał - mówi poseł PO, autor projektu ustawy o związkach partnerskich Artur Dunin.
Artur dunin
Artur duninFoto: screen z kanału PO na youtube.com
Posłuchaj
07'43 Z kraju i ze świata 29 sierpnia 2012
więcej

Władze klubu PO zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w środę złożony w Sejmie. - Mam nadzieję, że pracę nad projektem zaczniemy jak najszybciej - powiedział gość audycji "Z kraju i ze świata" radiowej Jedynki poseł PO Artur Dunin.
Zapytany, czy uważa, że ustawę o związkach partnerskich uda się uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu, odpowiedział, że "jest dobrej myśli". Jego zdaniem, jeśli politycy dobrze wczytają się w projekt i postarają się go zrozumieć, nie będą przeciwko tej ustawie.
Dunin podkreślił, że są różnice jeśli chodzi o jego projekt i projekty Ruchu Palikota czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Nie ma wspólnego rozliczania, nie ma przejmowania z automatu nazwisk czy obywatelstwa, trzeba wystąpić o uznanie dziecka - wyliczył.
Dunin dodał, że projekt jest dosyć konserwatywny. - Bardzo ważną dla nas jako PO rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał. Nie ma możliwości zrównania związku małżeńskiego ze związkiem partnerskim - zaznaczył.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy
Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.
Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jej stroną nie mogłyby być osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska
(Jedynka, IAR, PAP, kk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PO chce, by komisja etyki ukarała Biedronia

27.07.2012 14:14
Chodzi o to, że poseł Ruchu Palikota oskarżył Artura Dunina z Platformy o kradzież projektu ustawy o związkach partnerskich.
Robert Biedroń
Robert Biedroń Foto: Facebook/ Igor Nizio

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie naganą posła Ruchu Palikota Roberta Biedronia.
We wniosku PO przytacza wypowiedź Biedronia z 26 lipca. Poseł RP stwierdził, że projekt ustawy o związkach partnerskich Artura Dunina został w 86 proc. skopiowany z projektów złożonych przez klub RP oraz SLD i "ukradziony", o czym "zostanie powiadomiona prokuratura".
Biedroń dodał, że trzeba szanować czyjeś prawa autorskie, zaś działania klubu PO stanowią "przekręt polityczny". "Nie spotkałem się w Sejmie z taką kradzieżą, z takim przekrętem politycznym" - stwierdził poseł RP.
"Projektu ustawy nie chroni prawo autorskie"
Platforma zapewnia, że projekty Ruchu Palikota i SLD są "konstrukcyjnie i założeniowo" inne od projektu przygotowywanego przez Dunina. PO podkreśla ponadto, że zgodnie z prawem urzędowe projekty aktów normatywnych nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego.
"W praktyce sejmowej często zdarza się, że projekty proponowane w jednej kadencji, które ze względów politycznych, społecznych lub gospodarczych nie zyskały poparcia wymaganej większości, były w późniejszym terminie wykorzystywane w całości lub z niewielkimi zmianami" - czytamy we wniosku.
PO ocenia też, że wypowiedzi Biedronia "rozjątrzają konflikt polityczny wokół sprawy związków partnerskich".
Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem. Klub PO projektem zajmie się pod koniec sierpnia, na pierwszym posiedzeniu Sejmu.
We wtorek Sejm zdecydował m.in. głosami PO, że na obecnym posiedzeniu nie zajmie się projektami ustaw o związkach partnerskich, pod którymi podpisali się posłowie Ruchu Palikota i SLD. Komisja ustawodawcza, która zajmowała się projektami, uznała je za niekonstytucyjne.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Czytaj także

"PO ma jeden projekt dotyczący związków partnerskich"

09.08.2012 14:51
Andrzej Halicki przypomniał, że władze klubu PO zaakceptowały projekt Artura Dunina.
Andrzej Halicki
Andrzej HalickiFoto: wikipedia/Lukzal89
Posłuchaj
00'24 Andrzej Halicki z PO/IAR
więcej

Dodał, że nad tą propozycją pracuje szerszy zespół, który na koniec sierpnia ma zaprezentować posłom Platformy gotowy już projekt.

Niedawno białostocki poseł PO Jacek Żalek ujawnił w mediach, że ma już właściwie gotowy własny projekt dotyczący związków partnerskich. Przewiduje on między innymi dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem dla osób - jak to określił - pozostających we wspólnym pożyciu.

- To próba kolejnego pokazania się jako myślącego inaczej - ocenia propozycję Andrzej Halicki.

Jego zdaniem, posłowi Żalkowi chodzi o to, by sprawę związków parterskich uregulowano korektą kodeksów i innych aktów prawnych, a nie całościową ustawą.

- Oczywiście nie jest to alternatywa dla tego, co zaakceptowało prezydium klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej - podkreślił Andrzej Halicki.

Projekt Artura Dunina nie zrównuje małżeństwa i związku partnerskiego. Reguluje natomiast stosunki majątkowe pomiędzy partnerami, umożliwia dostęp do informacji medycznej. Dotyczy par hetero-, jak i homoseksualnych.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Czytaj także

Platforma wraca do tematu związków partnerskich

28.08.2012 20:15
Władze klubu zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w środę złożony w Sejmie.
Platforma wraca do tematu związków partnerskich
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'25 Artur Dunin (IAR)
więcej

- Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że uda się nam zebrać podpisy pod projektem jeszcze w tym tygodniu, w trakcie posiedzenia Sejmu - powiedział Dunin.
Jeszcze przed wakacjami projektem zajęło się prezydium klubu PO - poważniejszych zastrzeżeń nie zgłoszono. Przez okres wakacji parlamentarzyści Platformy mieli zgłaszać ewentualne uwagi do projektu, jednak żadnych uwag nie zgłoszono.
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami posłowie zdecydowali, że nie zajmą się projektami ustaw o związkach partnerskich autorstwa Platformy Obywatelskiej, Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.
Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jej stroną nie mogłyby być osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk