Dunin: nie zrównujemy małżeństwa i związku partnerskiego

Jedynka
Katarzyna Karaś 29.08.2012
Artur dunin
Artur dunin, foto: screen z kanału PO na youtube.com

- Bardzo ważną dla nas rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał - mówi poseł PO, autor projektu ustawy o związkach partnerskich Artur Dunin.

Władze klubu PO zdecydowały, że projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa posła Artura Dunina zostanie w środę złożony w Sejmie. - Mam nadzieję, że pracę nad projektem zaczniemy jak najszybciej - powiedział gość audycji "Z kraju i ze świata" radiowej Jedynki poseł PO Artur Dunin.
Zapytany, czy uważa, że ustawę o związkach partnerskich uda się uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu, odpowiedział, że "jest dobrej myśli". Jego zdaniem, jeśli politycy dobrze wczytają się w projekt i postarają się go zrozumieć, nie będą przeciwko tej ustawie.
Dunin podkreślił, że są różnice jeśli chodzi o jego projekt i projekty Ruchu Palikota czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Nie ma wspólnego rozliczania, nie ma przejmowania z automatu nazwisk czy obywatelstwa, trzeba wystąpić o uznanie dziecka - wyliczył.
Dunin dodał, że projekt jest dosyć konserwatywny. - Bardzo ważną dla nas jako PO rzeczą jest, aby związek małżeński wynieść na piedestał. Nie ma możliwości zrównania związku małżeńskiego ze związkiem partnerskim - zaznaczył.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy
Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.
Umowę związku partnerskiego można by zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jej stroną nie mogłyby być osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione, pozostające w związku małżeńskim lub związku partnerskim.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska
(Jedynka, IAR, PAP, kk)

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powiedzieli w Polskim Radiu

Jaki los czeka górnictwo? "Ekonomii nie da się oszukać"

Jaki los czeka górnictwo? Ekonomii nie da się oszukać

Kto pamięta jeszcze hasło "rehabilitacja węgla"? Co rząd ma do zaproponowania górnikom? Co na temat górnictwa powinno znaleźć się w expose premier Ewy Kopacz? Na te i inne pytania dotyczące górnictwa starali się odpowiedzieć goście "Pulsu Trójki".

Rewald: Ławrow mówi różne rzeczy, które obrażają inteligencję słuchaczy

Rewald: Ławrow mówi różne rzeczy, które obrażają inteligencję słuchaczy

- Zostało złamane prawo międzynarodowe. W związku z czym nie ma mowy o resecie, chyba że przyjmiemy nowy porządek prawny, międzynarodowy. A na to nikt się nie zgodzi. Wydaje mi się, że minister Siergiej Ławrow mówił różne rzeczy, które obrażają inteligencję słuchaczy - mówił w radiowej Jedynce Roman Rewald , prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Przed sąd za nękanie lokatorów. Nowe prawo

Przed sąd za nękanie lokatorów. Nowe prawo

W zeszłym tygodniu wszystkie siły w Sejmie zgodziły się na wprowadzenie większej ochrony dla lokatorów, którzy padają ofiarą tzw. czyścicieli kamienic”. Zgodnie z projektem chodzi o to, żeby osoby, które uprzykrzają życie mieszkańcom stawały przed sądem.

Bądź z nami w kontakcie: