Wiadomości

Znamy stawki abonamentu RTV na 2013 rok

18.09.2012 16:50
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje o nowych stawkach opłat za abonament radiowo-telewizyjny, obowiązujących od przyszłego roku.
Znamy stawki abonamentu RTV na 2013 rok
Foto: PR

Od 1 stycznia opłata za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi:

- za jeden miesiąc - 5,65 złotych,

- za dwa miesiące - 11 złotych,

- za trzy miesiące - 16,30 złotych,

- za sześć miesięcy - 32,20 zł,

- za rok - 61 złotych.

Z kolei opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego wynosi od przyszłego roku:

- za jeden miesiąc - 18,65 złotych,

- za dwa miesiące - 36,20 złotych,

- za trzy miesiące - 53,70 złotych,

- za sześć miesięcy - 106,30 złotych,

- za cały rok - 201,40 złotych.

KRRiT przypomina, że użytkownik odbiornika jest zobowiązany do wniesienia opłaty do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że opłaty na poczet 2013 roku można wnieść już w bieżącym roku, według stawek obowiązujących od 1 stycznia 2013 roku.

Wnoszenie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych jest obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.

Abonament bez tajemnic >>>

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiana trendu: rośnie ściągalność abonamentu!

03.09.2012 18:49
- W tym roku wpływy przekroczą 500 milionów złotych - mówił w Trójce Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Jan Dworak
Jan DworakFoto: PRSA
Posłuchaj
13'58 Puls Trójki 3 września 2012
więcej

 

- W tym roku ściągalność abonamentu będzie wyższa niż w zeszłym. To zasługa poczty, jak też samego ministra Boniego, który od początku tę instytucję nadzoruje. W tym roku wpływy z abonamentu przekroczą 500 milionów złotych. To pierwsza, od bardzo dawna, zmiana trendu - zaznaczył w "Pulsie Trójki" Jan Dworak. Szef KRRiT dodał jednak, że te pieniądze i tak nie wystarczą na utrzymanie mediów publicznych.

- Winny za sytuację z abonamentem w Polsce nie jest autor, tej czy innej, wypowiedzi. Winne jest po prostu złe prawo. Gdyby nie było ono dziurawe, gdyby było ono egzekwowalne, to żadna wypowiedź polityka by tego nie zmieniła, bo ludzie po prostu płaciliby abonament tak, jak należy płacić podatki. (…) Obowiązek płacenia podatków ufundował nowożytną demokrację. Jeśli ktoś krytykuje abonament, to powinien zmienić prawo - tak szef KRRiT skomentował słowa Donalda Tuska, który w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że abonament RTV jest haraczem.

W 2012 i 2013 roku nie ma potrzeby dokonywania zmian systemowych w mediach publicznych - uważa Michał Boni. Szef ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w przesłanej PAP depeszy, informuje, że dziś warto rozpocząć debatę na temat zadań oraz finansowania radia i telewizji tak, aby te rozwiązania wprowadzać w życie na przykład od 2015 roku. Przypomnijmy, że w marcu tego roku Boni zadeklarował, że do końca sierpnia powstanie projekt nowej ustawy medialnej. - Ja słowa Michała Boniego interpretuje raczej pozytywnie - podkreślił Jan Dworak.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

Koniec żartów. Trzeba płacić abonament

18.09.2012 06:27
Poczta Polska i urzędy skarbowe zaczęły ścigać dłużników, którzy nie płacą za radio i telewizję - informuje "Gazeta Wyborcza".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert S. Donovan/Wikimedia Commons/CC

W całym kraju poczta przesyła upomnienia, w których domaga się uregulowania zaległości za abonament RTV sięgających pięciu lat wstecz (dla osób prywatnych kara wynosi 1585 zł 25 gr).
Gdy zadłużenie nie zostanie uregulowane, egzekwowanie następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do urzędu skarbowego. Gazeta dowiedziała się, że jest ich 9 tys.

Zobacz serwis specjalny: Abonament
Resort kultury pracuje nad wprowadzeniem opłaty audiowizualnej, również powszechnej, ale mniej uciążliwej i niższej.

 

tj

Czytaj także

Jak finansować media publiczne? Pomysły ministra

18.09.2012 15:37
Minister kultury i dziedzictwa narodowego przygotowuje kilka koncepcji dotyczących przyszłości mediów publicznych w Polsce.
Bogdan Zdrojewski
Bogdan ZdrojewskiFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
00'22 Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego
więcej

Bogdan Zdrojewski uważa, że trzeba poprawić sytuację prawną i ekonomiczną Polskiego Radia i TVP. Minister kultury chce przygotować kompletną ustawę i zdobyć dla niej większość w parlamencie. Zdrojewski jest zwolennikiem zastąpienia abonamentu tak zwaną opłatą audiowizualną, którą płaciłyby gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy. Zastrzega jednak, że o konkretach będzie mówił po konsultacjach z premierem.

Prace nad projektem nowej ustawy medialnej powinny się zakończyć w ciągu 6 miesięcy. Bogdan Zdrojewski podkreśla, że pieniądze, które w wyniku wprowadzenia ewentualnych zmian napłyną do mediów publicznych będą musiały być bardzo szanowane.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/aj