Gdańsk: sąd ogłosił upadłość Amber Gold

IAR
Szymon Gebert 20.09.2012
Biuro Amber Gold
Biuro Amber Gold, foto: Zorro2212/Wikimedia Commons

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Amber Gold. Sąd wezwał wierzycieli firmy do zgłoszenia wierzytelności w ciągu trzech miesięcy.

Jak Informuje TVN CNBC sąd ogłosił postanowienie po rozpatrzeniu wniosku osoby fizycznej o ogłoszenie upadłości układowej. Wyjaśnił jednocześnie, że sąd po rozpoznaniu sprawy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu i ogłosił upadłość likwidacyjną.

Nie wiadomo, więc jaka jest wartość ujawnionego i zabezpieczonego majątku upadłej spółki oraz jakie są koszty postępowania upadłościowego. Nieoficjalnie mówi się, że zarządca przymusowy oszacował majątek Amber Gold na około 100 milionów złotych.

Ogłoszenie upadłości oznacza, że nie można pozwać spółki. Dlatego jak poinformował Piotr Sielicki, dotychczasowy reprezentant poszkodowanych przez Amber Gold, złożony zostanie nowy pozew, tym razem nie wobec spółki a przeciwko członkom jej zarządu.

Amber Gold to spółka, która inwestowała w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku. Klientom oferowała wysokie oprocentowanie inwestycji, znacznie przewyższające oprocentowanie lokat bankowych. W lipcu spółka zaprzestała działalności, a 13 sierpnia zapadła decyzja o jej likwidacji. Władze spółki zapowiedziały zwrot pieniędzy klientów, ale do dziś żadnych pieniędzy nie wypłacono. W związku z podejrzeniami, że Amber Gold jest piramidą finansową, przeszukano biura spółki i mieszkanie jej prezesa, Marcina P.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi sześć śledztw w sprawie Amber Gold. Jej prezesowi Marcinowi P. postawiono między innymi zarzut oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. jest w areszcie. Wcześniej orzeczono wobec niego siedem wyroków sądowych, z których trzy uległy zatarciu. Dotyczyły one między innymi oszustw, wyłudzeń kredytów i przywłaszczenia mienia.

Liczbę poszkodowanych klientów szacuje się na prawie 6 tysięcy, a ich roszczenia na 303 miliony złotych.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

sg

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Prezydencki peleton na start. Konflikt na Ukrainie zdominuje kampanię?

Prezydencki peleton na start. Konflikt na Ukrainie zdominuje kampanię?

Goście „Pulsu Trójki” rozmawiali o przygotowaniach partii politycznych do wyborów prezydenckich. Wiadomo, że do I tury dojdzie 3, 10 albo 17 maja. - Każdy z kandydatów na prezydenta będzie chciał tematyzować kampanię ze względu na własne perspektywy sukcesu - uważa prof. Ewa Marciniak z UW.

Bogdan Klich: należy rozważyć nałożenie na Rosję szerokich sankcji

Bogdan Klich: należy rozważyć nałożenie na Rosję szerokich sankcji

Unia Europejska uzgodniła w czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Gość radiowej Jedynki, senator PO Bogdan Klich podkreślił, że nałożone przez UE i USA na Rosję sankcje są "inteligentne, ale nie jest to broń precyzyjnego rażenia".

Bądź z nami w kontakcie: