Gdańsk: sąd ogłosił upadłość Amber Gold

IAR
Szymon Gebert 20.09.2012
Biuro Amber Gold
Biuro Amber Gold, foto: Zorro2212/Wikimedia Commons

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Amber Gold. Sąd wezwał wierzycieli firmy do zgłoszenia wierzytelności w ciągu trzech miesięcy.

Jak Informuje TVN CNBC sąd ogłosił postanowienie po rozpatrzeniu wniosku osoby fizycznej o ogłoszenie upadłości układowej. Wyjaśnił jednocześnie, że sąd po rozpoznaniu sprawy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu i ogłosił upadłość likwidacyjną.

Nie wiadomo, więc jaka jest wartość ujawnionego i zabezpieczonego majątku upadłej spółki oraz jakie są koszty postępowania upadłościowego. Nieoficjalnie mówi się, że zarządca przymusowy oszacował majątek Amber Gold na około 100 milionów złotych.

Ogłoszenie upadłości oznacza, że nie można pozwać spółki. Dlatego jak poinformował Piotr Sielicki, dotychczasowy reprezentant poszkodowanych przez Amber Gold, złożony zostanie nowy pozew, tym razem nie wobec spółki a przeciwko członkom jej zarządu.

Amber Gold to spółka, która inwestowała w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku. Klientom oferowała wysokie oprocentowanie inwestycji, znacznie przewyższające oprocentowanie lokat bankowych. W lipcu spółka zaprzestała działalności, a 13 sierpnia zapadła decyzja o jej likwidacji. Władze spółki zapowiedziały zwrot pieniędzy klientów, ale do dziś żadnych pieniędzy nie wypłacono. W związku z podejrzeniami, że Amber Gold jest piramidą finansową, przeszukano biura spółki i mieszkanie jej prezesa, Marcina P.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi sześć śledztw w sprawie Amber Gold. Jej prezesowi Marcinowi P. postawiono między innymi zarzut oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. jest w areszcie. Wcześniej orzeczono wobec niego siedem wyroków sądowych, z których trzy uległy zatarciu. Dotyczyły one między innymi oszustw, wyłudzeń kredytów i przywłaszczenia mienia.

Liczbę poszkodowanych klientów szacuje się na prawie 6 tysięcy, a ich roszczenia na 303 miliony złotych.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

sg

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Kryzys ukraiński
serwis specjalny o I wojnie światowej

Powiedzieli w Polskim Radiu

Dziennikarze na wojnie. "Tego nie robi się dla pieniędzy"

Dziennikarze na wojnie. Tego nie robi się dla pieniędzy

Świat zachodni wstrząśnięty jest okrutną egzekucją amerykańskiego dziennikarza. James Foley zginął z rąk dżihadysty w północnym Iraku. - Bez dziennikarzy, którzy jeżdżą w rejony ogarnięte wojną świat nie dowiedziałby się co się tam dzieje - mówił w Jedynce Jakub Kamiński, fotoreporter PAP.

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Tydzień temu przewodniczący SLD Leszek Miller ogłosił inicjatywę stworzenia koalicji SLD-Lewica Razem na wybory samorządowe. Zostało to odebrane jako sygnał fiaska rozmów Sojuszu z Twoim Ruchem na temat współpracy.