Wiadomości

Sikorski na czele, Tusk... Najnowszy sondaż

21.09.2012 21:15
Donald Tusk jest jednym z najmniej popularnych polityków w swoim gabinecie - wynika z sondażu telefonicznego TNS dla programu "Forum" w TVP Info.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: KPRM

Radosław Sikorski, Bogdan Zdrojewski i Tomasz Siemoniak - to najpopularniejsi ministrowie rządu Donalda Tuska. Pracę ministra spraw zagranicznych dobrze ocenia 62 procent ankietowanych, 23 procent wypowiada się o niej negatywnie. Minister kultury Bogdan Zdrojewski ma 59 procent dobrych ocen i 14 procent złych - to najmniejszy negatywny elektorat spośród wszystkich ministrów. Trzeci jest Tomasz Siemoniak. Działania szefa MON popiera 46 procent badanych, a 19 procent ma o nich negatywne zdanie.

Najmniej popularnym członkiem rządu jest minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Negatywną opinię o jego pracy wyraża 60 procent ankietowanych. Na drugim miejscu jest Donald Tusk, do którego zastrzeżenia ma 52 procent badanych. Premier cieszy się przychylnością 36 procent ankietowanych.

Polacy są najbardziej podzieleni w ocenie działań ministra gospodarki Waldemara Pawlaka - 44 procent pozytywnych ocen, 41 procent negatywnych, oraz minister sportu Joanny Muchy - 40 procent pozytywnych ocen, 44 procent negatywnych.

Badanie telefoniczne przeprowadzono między 19 a 21 września na grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski. Błąd statystyczny wynosi 3,1 procent.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy zgodni: Tusk dotrwa do kolejnych wyborów

21.09.2012 06:32
Większość z nas uważa, że premier Donald Tusk będzie rządził do końca kadencji - wynika z sondażu, który dla "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadził instytut Homo Homini.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Grzegorz Rogiński/KPRM

W sondażu zapytano, czy premier Tusk odejdzie wcześniej, czy będzie rządził do końca kadencji. Blisko 70 procent ankietowanych uważa, że dotrwa do kolejnych wyborów. Tylko według 9 procent taka zmiana na stanowisku szefa rządu może nastąpić jeszcze w tym roku, a 13 procent spodziewa się wymiany premiera za rok.

Gazeta pytała również, jakich działań ankietowani oczekują od rządu do końca kadencji i czego się spodziewają po wystąpieniu premiera.

Sondaż pokazuje, że oprócz wsparcia rodzin i najuboższych Polacy chcieliby, by w większym niż dotąd stopniu rząd pomagał firmom. Problem jest jeden - skąd wziąć na to pieniądze. Pytani nie zgadzają się bowiem, by rząd podniósł podatki wszystkim. Za to jest dosyć powszechna zgoda, by fiskus więcej zabierał najbogatszym.

"Dziennik Gazeta Prawna"/mr

Czytaj także

W powrót PiS „zdecydowanie” wierzy... 3 proc. Polaków

21.09.2012 14:34
Większość (51 procent) badanych uważa, że Prawo i Sprawiedliwość nie powróci już do władzy. Nieco ponad jedna piąta (22%) uważa, że będzie przeciwnie – wynika z sondażu TNS Polska.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Foto: wybierzpis.org.pl

Spośród 22 procent, którzy odpowiedzieli że wierzą w powrót Jarosława Kaczyńskiego i PiSu do władzy, 3 procent uważa, że dojdzie do tego „zdecydowanie”, 19 procent sądzi, że „raczej”.

O wiele więcej wśród badanych było tych, którzy nie wierzą w powrót PiS do władzy. Z 51 procent, którzy odpowiedzieli że nie spodziewają się takiego scenariusza, 31 procent powiedziało, że „raczej” do tego nie dojdzie, a 20 procent, że „zdecydowanie” nie ma na to szans.

Ponad co czwarty badany (27%) wskazał, że „trudno mu odpowiedzieć”.

W badaniu zapytano także o to, czy badani słyszeli o przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego z 2 września. Okazało się, że zapoznała się z nim jedna trzecia badanych. Na bieżąco śledził je co dziesiąty (11%) ankietowany, 5 procent odsłuchało całego wystąpienia później w mediach, a 6 procent słyszało „trochę”. Do kolejnych 23 procent przemówienie dotarło przez relacje i skrótowe omówienia. 21 procent odpowiedziało, że słyszało o przemówieniu, ale nie zna jego treści. 44 procent badanych nie miało pojęcia o wystąpieniu prezesa PiS.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska został przeprowadzony w dniach 6-9 września na reprezentatywnej, losowej 1000-osobowej ogólnopolskiej próbie osób w wieku co najmniej 15 lat.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sg

Czytaj także

Komu ufamy najbardziej? Komorowski, Sikorski, Kalisz…

21.09.2012 14:50
Liderem rankingu zaufania nieustannie pozostaje prezydent (67%). Najbardziej nie ufamy natomiast Januszowi Palikotowi (51%).
Komu ufamy najbardziej? Komorowski, Sikorski, Kalisz
Foto: prezydent.pl

Prezydent Bronisław Komorowski stracił w ostatnim miesiącu cztery punkty procentowe. Jednak ankietowanych, którzy wskazują że mu nie ufają pozostaje dość mało – 14 procent.

Spadło również do drugiego w rankingu zaufania szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Ufa mu 47 procent (spadek o 2), nie ufa – 15.

Trzecie miejsce zajmuje polityk lewicy Ryszard Kalisz, któremu ufa 46% (wzrost o 1 pkt), a nie ufa 19 procent.

Na samym końcu listy jest Janusz Palikot, któremu ufa niespełna co czwarty badany (23%), a nie ufa ponad połowa – 51 procent. Zaraz za nim jest Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 49% ankietowanych. Tym samym lider PiS stracił tradycyjne ostatnie miejsce (w poprzednim badaniu nie ufało mu 53%). Zaufanie wobec niego deklaruje 30 procent. Trzeci, jeśli chodzi o poziom nieufności, jest premier Donald Tusk. Nie ufa mu 44 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu do sierpnia). Szefa rządu zaufaniem darzy z kolei 37 proc. (spadek o 4 pkt proc.).

Badanie CBOS przeprowadzono na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski w dniach 5-16 września.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

sg