Wiadomości

Pokonały raka piersi, teraz dziękują pielgrzymką

03.10.2012
Katedra w Santiago de Compostela
Katedra w Santiago de CompostelaFoto: sxc.hu
"Droga nadziei" - tak nazwały trasę pielgrzymki do Santiago de Compostella kobiety, które były chore na raka piersi.
Posłuchaj
00'55 Ewa Wysocka z Barcelony/IAR

Byłym pacjentkom madryckiego szpitala Księżny Leonor towarzyszą pielęgniarki i lekarze.
Do grobu apostoła Jakuba w Santiago de Compostella pielgrzymuje 11 kobiet, które pokonały raka piersi.

Mają od 40 do 70 lat, wszystkie przeszły chemioterapię i teraz są zdrowe. Chcą, aby ich przykładem szły inne kobiety, aby uwierzyły, że rak jest uleczalną chorobą.

- Nagle patrzysz na życie w inny sposób. Stawiasz kroki, o których wcześniej ci się nie śniło. Mnie choroba pomogła uwierzyć we własne siły”- opowiada Sonia, jedna z uczestniczek pielgrzymki.

Kobiety pokonują ostatnie 100 km jakie dzieli je od katedry w Santiago de Compstella. Towarzyszą im dwaj lekarze i trzy pielęgniarki ze szpitala, w którym były leczone. W Hiszpanii, na raka piersi, choruje rocznie średnio 22 tys. kobiet. Ponad trzy czwarte z nich pokonuje nowotwór.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa metoda wykrywania raka piersi. Z Polski

21.06.2012
Badanie mammograficzne
Badanie mammograficzneFoto: Glow Images/East News
Polska firma proponuje tester Braster, jako metodę uzupełniającą do mammografii i USG.
Posłuchaj
00'24 Doktor Jacek Stępień , IAR

Wczesne wykrywanie tego nowotworu za pomocą termografii ciekłokrystalicznej możliwe jest dzięki projektowi finansowanemu ze środków unijnych.

Doktor Jacek Stępień podkreślił, że sama metoda znana jest od lat 70-tych, ale dopiero teraz tester jest gotowy do użytku. Zaznaczył, że każda metoda i technika diagnostyczna musi przejść czas prób i testów.

Poznańska firma poinformowała, że aparat nazwany Tester Braster jest gotowy do użytku. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna, wychwytująca kobiety, które powinny być poddane szczegółowej diagnostyce w kierunku raka piersi. Badania kliniczne prowadzone były w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Doktor inżynier Henryk Jaremek zaznaczył, że badanie może być wykonywane przez lekarza pierwszego kontaktu jak i same kobiety. Chodzi o to, by był wygodny w stosowaniu a dokładna instrukcja obsługi pozwalała korzystanie z niego bez wizyty u lekarza.

Zgodnie z zapowiedziami firmy, Tester Braster zawierający zestaw pasywnych ekranów termowizyjnych będzie dostępny w sprzedaży za rok.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

(pp)

Czytaj także

Znane Polki odsłaniają swoje sekrety

05.09.2012
Maria Szabłowska
Maria Szabłowska Foto: www.sekrety-zycia.pl/ mat. prom.
12 znanych i cenionych kobiet, a wśród nich m.in. dziennikarka radiowej Jedynki Maria Szabłowska, zdradziło swoje tajemnice. To część niecodziennej kampanii społecznej "Sekrety Życia".
Posłuchaj
18'36 O akcji "Sekrety życia" słuchaj w radiowej Jedynce

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polek na temat własnego zdrowia i życia. Gośćmi "Czterech pór roku” były prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki - Krystyna Wechmann - i rzeczniczka akcji Bogna Komorowska-Jędrzejewska. Jak tłumaczyły, kampania społeczna ma nauczyć kobiety zwracania uwagi na siebie. I nie chodzi wcale o egocentryzm, ale o zdrowie. - W profilaktyce wszelkich chorób ważne jest, żeby kobiety pamiętały: jeśli nie pomożesz sobie, nie będziesz mogła pomagać innym - powiedziała Bogna Komorowska–Jędrzejewska.
Dlatego, jak zaznaczyła, temat dotyczy wszystkich pań, także dziewczynek. - Chodzi o to, żeby obalić mity związane z kobietami i kobiecością. Na przykład przekonanie o tym, że kobieta jest szczęśliwa, kiedy jej otoczenie jest zadowolone. Tymczasem działa to w przeciwnym kierunku - mówiła rzeczniczka akcji.

Prezes
Krystyna Wechmann i Bogna Komorowska-Jędrzejewska

Odpowiedzialna za tematykę zdrowotną Krystyna Wechmann podkreśla, że większość kobiet reaguje irracjonalnie na problemy zdrowotne, wolą o nich nie wiedzieć. - Angażuję się w kampanię, bo od kilku lat nie zwiększa się liczba pań, które korzystają  z zaproszeń na badania profilaktyczne. Dbają o urodę, są świadome, wykształcone, chodzą na fitness i do kosmetyczki, a nie chodzą na badania. Już wiemy, że problem tkwi w strachu. Chcemy ocieplić ten temat. Przecież już samo bycie kobietą jest czynnikiem ryzyka, ale wczesne wykrycie choroby daje ogromną szansę wyleczenia - dodała Krystyna Wechmann.

W ramach akcji sekrety ze swego życia zdradziło 12 dziennikarek, aktorek i piosenkarek. Agata Młynarska, Olga Borys, Marzena Rogalska, Anna Popek, Olga Bończyk, Alicja Majewska, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Monika Kuszyńska, Maria Szabłowska, Dorota Gawryluk i Krystyna Wechmann nagrały też krótkie filmiki, w których opowiadają o swojej tajemnicy. Wszystko zobaczyć można na stronie www.sekrety-zycia.pl. - Będzie jeszcze trzynasty sekret, który ujawnimy wkrótce, a który z pewnością zaskoczy panie i się im spodoba - dodała Bogna Komorowska–Jędrzejewska.

Partnerem akcji jest radiowa Jedynka.
Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Czytaj także

Ruch to mniejsze ryzyko raka piersi

12.09.2012
Ruch to mniejsze ryzyko raka piersi
Foto: źr. www.biegambolubie.org.pl
Tak wynika z raportu EPIC (European Prospective Investigation of Cancer). To jedna z najszerzej zakrojonych baz danych na temat zależności pomiędzy dietą i stylem życia a ryzykiem rozwoju nowotworów.
Kobiety prowadzące aktywny tryb życia są w mniejszym stopniu narażone na raka piersi - wynika z badań EPIC (European Prospective Investigation of Cancer), stanowiących jedną z najszerzej zakrojonych baz danych na temat zależności pomiędzy dietą i stylem życia a ryzykiem rozwoju nowotworów.
Autorzy badań podkreślają, że efekt może przynieść wprowadzenie nawet niewielkich zmian w codziennej rutynie, na przykład szybki marsz, praca w ogrodzie czy zrezygnowanie z windy na rzecz schodów.
 
Jak wskazały badania przeprowadzone w 2010 roku, mniej niż 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo ma związek z ponad 3 proc. przypadków raka piersi, ponad 5 proc. nowotworów jelita grubego i około 4 proc. nowotworów macicy w Wielkiej Brytanii.
 
Obecnie przeanalizowano ponad 8 tys. pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi. Naukowcy ustalili, że ryzyko rozwoju nowotworu u kobiet z grupy najbardziej aktywnej fizycznie jest o 13 proc. niższe w porównaniu z paniami prowadzącymi zdecydowanie sedentarny styl życia. Wśród kobiet, których aktywność była umiarkowana, ryzyko było niższe o 8 proc.
 
"Rezultaty tych badań potwierdzają korzyści płynące z bycia aktywnym, nawet w umiarkowanym stopniu. Mamy też dużo dowodów świadczących o tym, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka jelita grubego. Należy jednak więcej uwagi poświęcić także innym rodzajom nowotworów oraz zidentyfikować mechanizmy, które pomogą wyjaśnić ten związek" - mówi prof. Tim Key, współpracujący przy badaniach epidemiolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
 
Choć zalecane minimum aktywności fizycznej wynosi tylko 150 minut tygodniowo, jedynie 39 proc. badanych mężczyzn i 29 proc. kobiet udaje się sprostać temu wyzwaniu.
 
Jak zauważa Sara Hiom z organizacji Cancer Research UK, regularny wysiłek mógłby pomóc zapobiec ponad 3 tys. przypadków nowotworów w Wielkiej Brytanii.

Autorzy badań EPIC podkreślają, że efekt może przynieść nawet wprowadzenie niewielkich zmian w trybie życia. Nie trzeba od razu uprawiać sportu wyczynowo, wystarczy szybki marsz, praca w ogrodzie lub zrezygnowanie z windy na rzecz schodów. 

Jak wskazały badania przeprowadzone w 2010 roku, jeśli ruszasz się mniej niż 150 minut tygodniowo, o 3 proc. wrasta ryzyko, że zapadniesz na raka piersi, o ponad 5 proc. na nowotwory jelita grubego i około 4 proc. - na nowotwory macicy (dane z Wielkiej Brytanii). 

Obecnie przeanalizowano ponad 8 tys. pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi. Naukowcy ustalili, że ryzyko rozwoju nowotworu u kobiet z grupy najbardziej aktywnej fizycznie jest o 13 proc. niższe w porównaniu z paniami prowadzącymi mniej rychliwy styl życia. Wśród kobiet, których aktywność była umiarkowana, ryzyko było niższe o 8 proc. 

- Rezultaty tych badań potwierdzają korzyści płynące z bycia aktywnym, nawet w umiarkowanym stopniu - mówi prof. Tim Key, współpracujący przy badaniach epidemiolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego. 

Choć zalecane minimum aktywności fizycznej wynosi tylko 150 minut tygodniowo, jedynie 39 proc. badanych mężczyzn i 29 proc. kobiet udaje się sprostać temu wyzwaniu. A naprawdę warto!

(ew/PAP)

Czytaj także

Kathy Bates dochodzi do siebie po mastektomii

13.09.2012
Kathy Bates w filmie Blind Side
Kathy Bates w filmie "Blind Side"Foto: youtube.com
U aktorki, nominowanej do nagrody Emmy za rolę w serialu telewizyjnym "Harry's Law", raka piersi zdiagnozowano dwa miesiące temu.

Dziękując swoim fanom za wsparciena Kathy Bates napisała na Twitterze "Nie brakuje mi moich piersi tak bardo jak "Prawa Harrego”. Dzięki za wpisy, są moją siłą".

64-letnia aktorka jest najlepiej znana jako odtwórczyni głównej roli w filmie „Misery”. Za swoją kreację otrzymała Oscara w 1991 roku.  W 2004 roku aktorka walczyła z rakiem jajnika.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

cnn.com, gs

Zobacz więcej na temat: rak piersi twitter