Wiadomości

Pokonały raka piersi, teraz dziękują pielgrzymką

03.10.2012 15:00
"Droga nadziei" - tak nazwały trasę pielgrzymki do Santiago de Compostella kobiety, które były chore na raka piersi.
Katedra w Santiago de Compostela
Katedra w Santiago de CompostelaFoto: sxc.hu
Posłuchaj
00'55 Ewa Wysocka z Barcelony/IAR
więcej

Byłym pacjentkom madryckiego szpitala Księżny Leonor towarzyszą pielęgniarki i lekarze.
Do grobu apostoła Jakuba w Santiago de Compostella pielgrzymuje 11 kobiet, które pokonały raka piersi.

Mają od 40 do 70 lat, wszystkie przeszły chemioterapię i teraz są zdrowe. Chcą, aby ich przykładem szły inne kobiety, aby uwierzyły, że rak jest uleczalną chorobą.

- Nagle patrzysz na życie w inny sposób. Stawiasz kroki, o których wcześniej ci się nie śniło. Mnie choroba pomogła uwierzyć we własne siły”- opowiada Sonia, jedna z uczestniczek pielgrzymki.

Kobiety pokonują ostatnie 100 km jakie dzieli je od katedry w Santiago de Compstella. Towarzyszą im dwaj lekarze i trzy pielęgniarki ze szpitala, w którym były leczone. W Hiszpanii, na raka piersi, choruje rocznie średnio 22 tys. kobiet. Ponad trzy czwarte z nich pokonuje nowotwór.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa metoda wykrywania raka piersi. Z Polski

21.06.2012 15:10
Polska firma proponuje tester Braster, jako metodę uzupełniającą do mammografii i USG.
Badanie mammograficzne
Badanie mammograficzneFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'24 Doktor Jacek Stępień , IAR
więcej

Wczesne wykrywanie tego nowotworu za pomocą termografii ciekłokrystalicznej możliwe jest dzięki projektowi finansowanemu ze środków unijnych.

Doktor Jacek Stępień podkreślił, że sama metoda znana jest od lat 70-tych, ale dopiero teraz tester jest gotowy do użytku. Zaznaczył, że każda metoda i technika diagnostyczna musi przejść czas prób i testów.

Poznańska firma poinformowała, że aparat nazwany Tester Braster jest gotowy do użytku. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna, wychwytująca kobiety, które powinny być poddane szczegółowej diagnostyce w kierunku raka piersi. Badania kliniczne prowadzone były w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Doktor inżynier Henryk Jaremek zaznaczył, że badanie może być wykonywane przez lekarza pierwszego kontaktu jak i same kobiety. Chodzi o to, by był wygodny w stosowaniu a dokładna instrukcja obsługi pozwalała korzystanie z niego bez wizyty u lekarza.

Zgodnie z zapowiedziami firmy, Tester Braster zawierający zestaw pasywnych ekranów termowizyjnych będzie dostępny w sprzedaży za rok.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

(pp)

Czytaj także

Znane Polki odsłaniają swoje sekrety

05.09.2012 16:12
12 znanych i cenionych kobiet, a wśród nich m.in. dziennikarka radiowej Jedynki Maria Szabłowska, zdradziło swoje tajemnice. To część niecodziennej kampanii społecznej "Sekrety Życia".
Maria Szabłowska
Maria Szabłowska Foto: www.sekrety-zycia.pl/ mat. prom.
Posłuchaj
18'36 O akcji "Sekrety życia" słuchaj w radiowej Jedynce
więcej

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polek na temat własnego zdrowia i życia. Gośćmi "Czterech pór roku” były prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki - Krystyna Wechmann - i rzeczniczka akcji Bogna Komorowska-Jędrzejewska. Jak tłumaczyły, kampania społeczna ma nauczyć kobiety zwracania uwagi na siebie. I nie chodzi wcale o egocentryzm, ale o zdrowie. - W profilaktyce wszelkich chorób ważne jest, żeby kobiety pamiętały: jeśli nie pomożesz sobie, nie będziesz mogła pomagać innym - powiedziała Bogna Komorowska–Jędrzejewska.
Dlatego, jak zaznaczyła, temat dotyczy wszystkich pań, także dziewczynek. - Chodzi o to, żeby obalić mity związane z kobietami i kobiecością. Na przykład przekonanie o tym, że kobieta jest szczęśliwa, kiedy jej otoczenie jest zadowolone. Tymczasem działa to w przeciwnym kierunku - mówiła rzeczniczka akcji.

Prezes
Krystyna Wechmann i Bogna Komorowska-Jędrzejewska

Odpowiedzialna za tematykę zdrowotną Krystyna Wechmann podkreśla, że większość kobiet reaguje irracjonalnie na problemy zdrowotne, wolą o nich nie wiedzieć. - Angażuję się w kampanię, bo od kilku lat nie zwiększa się liczba pań, które korzystają  z zaproszeń na badania profilaktyczne. Dbają o urodę, są świadome, wykształcone, chodzą na fitness i do kosmetyczki, a nie chodzą na badania. Już wiemy, że problem tkwi w strachu. Chcemy ocieplić ten temat. Przecież już samo bycie kobietą jest czynnikiem ryzyka, ale wczesne wykrycie choroby daje ogromną szansę wyleczenia - dodała Krystyna Wechmann.

W ramach akcji sekrety ze swego życia zdradziło 12 dziennikarek, aktorek i piosenkarek. Agata Młynarska, Olga Borys, Marzena Rogalska, Anna Popek, Olga Bończyk, Alicja Majewska, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Monika Kuszyńska, Maria Szabłowska, Dorota Gawryluk i Krystyna Wechmann nagrały też krótkie filmiki, w których opowiadają o swojej tajemnicy. Wszystko zobaczyć można na stronie www.sekrety-zycia.pl. - Będzie jeszcze trzynasty sekret, który ujawnimy wkrótce, a który z pewnością zaskoczy panie i się im spodoba - dodała Bogna Komorowska–Jędrzejewska.

Partnerem akcji jest radiowa Jedynka.
Rozmawiał Roman Czejarek.

ei

Czytaj także

Ruch to mniejsze ryzyko raka piersi

12.09.2012 13:45
Tak wynika z raportu EPIC (European Prospective Investigation of Cancer). To jedna z najszerzej zakrojonych baz danych na temat zależności pomiędzy dietą i stylem życia a ryzykiem rozwoju nowotworów.
Ruch to mniejsze ryzyko raka piersi
Foto: źr. www.biegambolubie.org.pl
Kobiety prowadzące aktywny tryb życia są w mniejszym stopniu narażone na raka piersi - wynika z badań EPIC (European Prospective Investigation of Cancer), stanowiących jedną z najszerzej zakrojonych baz danych na temat zależności pomiędzy dietą i stylem życia a ryzykiem rozwoju nowotworów.
Autorzy badań podkreślają, że efekt może przynieść wprowadzenie nawet niewielkich zmian w codziennej rutynie, na przykład szybki marsz, praca w ogrodzie czy zrezygnowanie z windy na rzecz schodów.
 
Jak wskazały badania przeprowadzone w 2010 roku, mniej niż 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo ma związek z ponad 3 proc. przypadków raka piersi, ponad 5 proc. nowotworów jelita grubego i około 4 proc. nowotworów macicy w Wielkiej Brytanii.
 
Obecnie przeanalizowano ponad 8 tys. pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi. Naukowcy ustalili, że ryzyko rozwoju nowotworu u kobiet z grupy najbardziej aktywnej fizycznie jest o 13 proc. niższe w porównaniu z paniami prowadzącymi zdecydowanie sedentarny styl życia. Wśród kobiet, których aktywność była umiarkowana, ryzyko było niższe o 8 proc.
 
"Rezultaty tych badań potwierdzają korzyści płynące z bycia aktywnym, nawet w umiarkowanym stopniu. Mamy też dużo dowodów świadczących o tym, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka jelita grubego. Należy jednak więcej uwagi poświęcić także innym rodzajom nowotworów oraz zidentyfikować mechanizmy, które pomogą wyjaśnić ten związek" - mówi prof. Tim Key, współpracujący przy badaniach epidemiolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
 
Choć zalecane minimum aktywności fizycznej wynosi tylko 150 minut tygodniowo, jedynie 39 proc. badanych mężczyzn i 29 proc. kobiet udaje się sprostać temu wyzwaniu.
 
Jak zauważa Sara Hiom z organizacji Cancer Research UK, regularny wysiłek mógłby pomóc zapobiec ponad 3 tys. przypadków nowotworów w Wielkiej Brytanii.

Autorzy badań EPIC podkreślają, że efekt może przynieść nawet wprowadzenie niewielkich zmian w trybie życia. Nie trzeba od razu uprawiać sportu wyczynowo, wystarczy szybki marsz, praca w ogrodzie lub zrezygnowanie z windy na rzecz schodów. 

Jak wskazały badania przeprowadzone w 2010 roku, jeśli ruszasz się mniej niż 150 minut tygodniowo, o 3 proc. wrasta ryzyko, że zapadniesz na raka piersi, o ponad 5 proc. na nowotwory jelita grubego i około 4 proc. - na nowotwory macicy (dane z Wielkiej Brytanii). 

Obecnie przeanalizowano ponad 8 tys. pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi. Naukowcy ustalili, że ryzyko rozwoju nowotworu u kobiet z grupy najbardziej aktywnej fizycznie jest o 13 proc. niższe w porównaniu z paniami prowadzącymi mniej rychliwy styl życia. Wśród kobiet, których aktywność była umiarkowana, ryzyko było niższe o 8 proc. 

- Rezultaty tych badań potwierdzają korzyści płynące z bycia aktywnym, nawet w umiarkowanym stopniu - mówi prof. Tim Key, współpracujący przy badaniach epidemiolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego. 

Choć zalecane minimum aktywności fizycznej wynosi tylko 150 minut tygodniowo, jedynie 39 proc. badanych mężczyzn i 29 proc. kobiet udaje się sprostać temu wyzwaniu. A naprawdę warto!

(ew/PAP)

Czytaj także

Kathy Bates dochodzi do siebie po mastektomii

13.09.2012 19:09
U aktorki, nominowanej do nagrody Emmy za rolę w serialu telewizyjnym "Harry's Law", raka piersi zdiagnozowano dwa miesiące temu.
Kathy Bates w filmie Blind Side
Kathy Bates w filmie "Blind Side"Foto: youtube.com

Dziękując swoim fanom za wsparciena Kathy Bates napisała na Twitterze "Nie brakuje mi moich piersi tak bardo jak "Prawa Harrego”. Dzięki za wpisy, są moją siłą".

64-letnia aktorka jest najlepiej znana jako odtwórczyni głównej roli w filmie „Misery”. Za swoją kreację otrzymała Oscara w 1991 roku.  W 2004 roku aktorka walczyła z rakiem jajnika.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

cnn.com, gs

Zobacz więcej na temat: rak piersi twitter