Wiadomości

Stany gotowe na huragan? Sandy zmierza do USA

27.10.2012 08:24
Huragan Sandy zbliża się do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Po jego przejściu nad Karaibami zginęły 44 osoby.
Stany gotowe na huragan? Sandy zmierza do USA
Foto: PAP/EPA/ORLANDO BARRIA
USA czekają na huragan Sandy
USA czekają na huragan Sandy
Sandy pustoszy Amerykę Środkową
Sandy pustoszy Amerykę Środkową
Huragan Sandy uderzył w USA
Huragan Sandy uderzył w USA

Teraz silny wiatr zbliża się do północno-wschodniej części USA - do stanów Wirginia, Wirginia Zachodnia, Pensylwania, Nowy Jork i Massachussets. Niewykluczone, że dotrze też w głąb lądu - choć już nieco słabszy - między innymi do stanu Ohio. Według meteorologów, skutki huraganu może odczuć nawet jedna trzecia powierzchni kraju.

Na zagrożenie zareagowała między innymi baza amerykańskiej marynarki wojennej w Norfolk w stanie Wirginia. Cała flota okrętów wojennych ma zostać wysłana na morze, by nie pozostały w porcie. Podobnie jak przed rokiem na huragan szykuje się Nowy Jork. Burmistrz Michael Bloomberg zapewnia, że miasto jest gotowe i apeluje do mieszkańców, by nie panikowali.

W sobotę rano huragan znajdował się około 600 kilometrów od wybrzeży stanu Karolina Południowa. Wiatr osiąga prędkość nawet 120 kilometrów na godzinę, a przemieszcza się na północ z prędkością 11 kilometrów na godzinę. Od czwartku huragan słabnie. Meteorolodzy nie wykluczają, że do wybrzeży USA dotrze już jako tropikalny sztorm. Do tej pory największe zniszczenia wywołał na Haiti, gdzie zginęło 29 osób, oraz na Kubie, gdzie śmierć poniosło kolejnych 11.

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Huragan "Sandy" uderzył w wybrzeże Kuby

25.10.2012 12:19
Około godziny 1.25 czasu lokalnego huragan dotarł do wybrzeży Kuby, uderzył w okolicy plaży Mar Verde w prowincji Santiago de Cuba.
Huragan Sandy uderzył w wybrzeże Kuby
Foto: PAP/EPA/Orlando Barria

Wiejącemu z prędkością ok. 175 kilometrów na godzinę wiatrowi towarzyszy ulewny deszcz. Meteorolodzy ostrzegają, że istnieje zagrożenie lokalnymi podtopieniami. Władze Kuby poinformowały o ewakuowaniu ok. 1700 osób z terenów dotkniętych żywiołem.
Wcześniej huragan "Sandy" uderzył w Jamajkę wyrządzając poważne szkody materialne. Jedna osoba straciła życie. Mieszkaniec Bedward Garden zginął, gdy wprawiona w ruch przez osuwającą się ziemię skała przygniotła jego dom - podały lokalne media. Ponad tysiąc mieszkańców wyspy uciekło z zagrożonego terenu, przeczekując huragan w prowizorycznych kwaterach.
Według amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów "Sandy" dotrze w piątek do Wysp Bahama. Meteorolodzy nie wykluczają, że wiatr zwiększy jeszcze swoją prędkość. Na Wyspach Bahama ogłoszono z tego powodu alarm.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Czytaj także

Sandy szaleje w Ameryce Środkowej. Zagraża USA

26.10.2012 06:43
Nad wyspami Bahama przechodzi potężny huragan. Towarzyszy mu wiatr o prędkości 160 kilometrów na godzinę. Wcześniej na Karaibach Sandy zabił 21 osób.
Sandy szaleje w Ameryce Środkowej. Zagraża USA
Foto: PAP/EPA/MIGUEL RUBIERA
Posłuchaj
00'43 Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
więcej

Największe szkody Sandy wyrządził na Kubie, gdzie zginęło 11 osób. Państwowa telewizja pokazywała poprzewracane drzewa, zniszczone samochody i domy z pozrywanymi dachami. Wcześniej na Haiti Sandy zabił 9 osób a jedną na Jamajce.

Kilka godzin temu jako huragan drugiej kategorii Sandy uderzył w wyspy Bahama. Jego centrum znalazło się około 150 kilometrów od stolicy tego państwa Nassau. Wiele ośrodków wypoczynkowych zostało zamkniętych. Na najbardziej zaludnionej wyspie Bahamów New Providence otwarto 20 schronisk.

Meteorolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch dni Sandy trochę osłabnie ale i tak skomplikuje życie mieszkańców wschodniego wybrzeża USA. O rozwoju sytuacji na bieżąco informowany jest Barack Obama. Amerykański prezydent nie zmienia na razie planów związanych z kampanią wyborczą.

IAR/aj