Wiadomości

SN w sprawie Nergala: sztuka nie może godzić w uczucia religijne

29.10.2012 20:13
Wolność słowa, w tym swoboda artystyczna nie jest ważniejsza od wolności religijnej, i odwrotnie - ocenił Sąd Najwyższy.
Adam Nergal Darski (P) i jego obrońca Jacek Potulski (L) w Sądzie Najwyższym w Warszawie.
Adam "Nergal" Darski (P) i jego obrońca Jacek Potulski (L) w Sądzie Najwyższym w Warszawie.Foto: PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
00'26 Sędzia Tomasz Artymiuk (IAR)
00'27 Adam Darski "Nergal" (IAR)
więcej

Sąd Najwyższy - w specjalnej uchwale - uznał, że obrazy uczuć religijnych można dopuścić się zarówno świadomie, mając taki cel, jak również mając świadomość, że może do tego dojść w wyniku podjętych działań. W ten sposób odpowiedział na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Gdańsku, gdzie toczy się rozprawa apelacyjna przeciwko Adamowi Darskiemu "Nergalowi" o obrazę uczuć religijnych.
Sędzia Tomasz Artymiuk, uzasadniając uchwałę, powiedział, że obraza uczuć religijnych może pojawić się obok zamierzonego działania.
- Nie jest to bowiem działanie, które musi być skonkretyzowanym celem sprawcy, gdyż może pojawić się obok innego działania, objętego zamiarem bezpośrednim, chociażby był on obojętny z punktu widzenia prawa karnego. Znieważenie nie oznacza też działania w celu dokuczenia lub wywołania przykrości, a może stać się skutkiem ubocznym, do którego sprawca szczególnie dąży. Taką samą uwagę należy uczynić w odniesieniu do wywołania obrazy - wyjaśnił.
Sędzia podkreślił również, że wolność słowa, w tym swoboda artystyczna nie jest ważniejsza od wolności religijnej, i odwrotnie.
"Nie jestem nieomylny"
Obecny w sądzie Adam Darski "Nergal" powiedział, że szanuje wyrok, dodał, że nie jest nieomylny. Uważa on także, że drąc Biblię podczas jednego z koncertów, nie przekroczył dopuszczalnej granicy. - Cała sprawa została nadmuchana w sposób dość abstrakcyjny, ponieważ poczuły się obrażone osoby, które nie były na koncercie - zaznaczył.
Ryszard Nowak, który oskarża lidera zespołu Behemoth o obrazę uczuć religijnych, nie krył satysfakcji z podjętej przez Sąd Najwyższy uchwały. W jego ocenie decyzja pokazuje, że nie wolno obrażać uczuć religijnych. Podkreślił, że tyczy się to nie tylko katolików, ale również wyznawców innych religii.
Podarł Biblię na koncercie
W 2007 roku, podczas koncertu w klubie Ucho w Gdyni, Darski podarł Biblię i nazwał ją m.in. "kłamliwą księgą". Kościół katolicki nazwał z kolei "największą zbrodniczą sektą". W 2011 roku Darski został uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Gdyni od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Od tej decyzji odwołała się prokuratura i Ryszard Nowak.
Sąd Okręgowy w Gdańsku, który rozpatruje apelację, zwrócił się z zapytaniem do Sądu Najwyższego, czy do obrazy uczuć religijnych dochodzi, gdy sprawca działa celowo, czy także "z zamiarem ewentualnym".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam "Nergal" Darski obraził Jana Pawła II?

04.11.2011 13:54
Przewodniczący Komitetu Obrony przed Sektami z Jeleniej Góry Ryszard Nowak wytoczył mu proces cywilny o obrazę uczuć religijnych.
Adam Nergal Darski obraził Jana Pawła II?
Foto: fot. screen z Youtube.com

Nowak napisał w pozwie, że wokalista grupy Behemoth Adam Darski obraził jego uczucia religijne utworem "Chwała mordercom św. Wojciecha", w którym śpiewa "Czy ta zdradziecka bestia wciąż żyje? I nikt, nikt nie zapomni, nikt! Że już czas prócz tego powolnego, który taki zgarbiony. Niedołężny, ślepy na tronie Watykanu".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Według Nowaka "tymi słowami Darski znieważa papieża Jana Pawła II jako głowę Kościoła katolickiego i państwa Watykan". - W tym samym utworze ma miejsce pochwała mordu na św. Wojciechu, katolickim patronie Polski. Obraźliwy jest już sam tytuł tego utworu, bo święty zginął śmiercią męczeńską - mówi Nowak dla portalu gazeta.pl.

[UWAGA! Nagranie zawiera wulgaryzmy]


Utwór "Chwała mordercom św. Wojciecha" pochodzi z płyty "Pandemonic Incantations" wydanej w 1998 roku. Nowak domaga się od Nergala przeprosin oraz wpłaty 20 tys. zł na konto domu dziecka w Gdyni.

Przewodniczący Komitetu Obrony przed Sektami z Jeleniej Góry Ryszard Nowak wcześniej sądził się m.in. z Dorotą "Dodą" Rabczewską za to, że określiła autorów Biblii jako "naprutych winem i palących jakieś zioła" i dziennikarzy Michała Figurskiego oraz Kubę Wojewódzkiego za obrazę krzyża w jednej z audycji radiowych.

gazeta.pl

Czytaj także

Białystok: nie chcemy koncertu Behemotha

19.01.2012 15:28
Kilkanaście organizacji katolickich i prawosławnych uważa, że w Białymstoku nie powinny się odbywać koncerty tak kontrowersyjnych wykonawców jak Behemoth.
Białystok: nie chcemy koncertu Behemotha
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'07 Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski: to prywatna inicjatywa
więcej

Napisali w tej sprawie list do prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.
"Jesteśmy zaniepokojeni jako chrześcijanie, że w naszym mieście - Mieście Miłosierdzia - ma nastąpić takie wydarzenie" - napisano w liście. O liderze Darskim piszą, że to "skandalista, wrogo nastawiony do chrześcijaństwa, profanujący symbole religijne naszej wiary".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Sygnatariusze listu pytają prezydenta, czy miasto w jakikolwiek sposób finansowo partycypuje w tym przedsięwzięciu, czy zabezpiecza je porządkowo, czy też organizacyjnie.

Pod listem podpisały się m.in. takie organizacje jak: Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Akcja Katolicka Archidiecezji Białostockiej, Stowarzyszenie Rodzin Archidiecezji Białostockiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Białostockiej oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej, Bractwo Trzech Świętych Hierarchów, Bractwo Świętych Cyryla i Metodego.

"To inicjatywa prywatna"

Karol Świetlicki z biura prasowego prezydenta Białegostoku powiedział PAP, że prezydent nie dostał jeszcze listu i nie będzie tego komentował. Zaznaczył jedynie, że koncert jest inicjatywą prywatną, by na niego wejść trzeba kupić bilet, a miasto nie ma wpływu na to, kto tam przyjdzie.

Behemoth ma wystąpić 24 stycznia w Białymstoku w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej "Phoenix Rising Tour". Organizator koncertu Bartłomiej Krysiuk powiedział że nic nie wie o liście organizacji chrześcijańskich. Dodał, że do niego nikt się nie zwracał w tej sprawie. Dodał, że koncert odbędzie się normalnie.

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Nergal udaje Jezusa stąpającego po wodzie

20.01.2012 06:00
W najnowszej sesji zdjęciowej lider zespołu Behemoth znów prowokuje. Czy za te zdjęcia czeka go kolejny proces?
Nergal udaje Jezusa stąpającego po wodzie
Foto: fakt.pl

Nergal stoi na stołku, ma ręce uniesione do góry i stułę przerzuconą przez szyję. W tle widać morze. Całość sprawia wrażenie, że lider zespołu Behemoth, tak jak Jezus, chodzi po wodzie. To jedna z fotografii pochodzących z sesji zdjęciowej dla magazynu muzycznego - pisze "Fakt". 

Czy za te fotografie czeka go kolejny proces? Niewykluczone - poprzednie kontrowersyjne działania Nergala oceniał już sąd. 

Na koncercie w 2007 Darski podarł Biblię i nazwał ją "księgą kłamstw". Doniesienie do prokuratury złożyli w tej sprawie posłowie PiS oraz Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Koncert obejrzeli w Internecie. Sąd uniewinnił jednak Nergala, argumentując, że działanie muzyka było "swoistą formą sztuki" kierowaną do hermetycznej publiczności.

Później Adam Darski podczas koncertu grupy Times New Roman w warszawskim klubie Hydrozagadka, udawał że ma cudowne uzdrawiające moce. Ta sytuacja  stała się jedną z przyczyn zwolnienia go z programu "The Voice of Poland" w TVP.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Fakt, wit

Zobacz więcej na temat: Adam Darski fakt Nergal TVP

Czytaj także

Nergal podarł Biblię. Sprawa w Sądzie Najwyższym

29.05.2012 14:00
Gdański sąd okręgowy zwróci się do Sądu Najwyższego z prośbą o interpretację przepisów prawnych dotyczących obrazy uczuć religijnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Pytanie ma związek z postępowaniem przeciwko Adamowi Darskiemu "Nergalowi", liderowi deathmetalowego zespołu Behemoth. W 2007 roku, podczas koncertu w klubie Ucho w Gdyni, Darski podarł Biblię i nazwał ją m.in. "kłamliwą księgą". Kościół katolicki nazwał z kolei "największą zbrodniczą sektą".
Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych argumentując, że działał on "bez zamiaru bezpośredniego". Od tego wyroku odwołała się prokuratura oraz powodzi.
Pierwsza rozprawa apelacyjna odbyła się we wtorek przed gdańskim sądem okręgowym. Sędziowie odroczyli rozprawę informując, że zanim rozstrzygną sprawę, chcieliby najpierw poznać interpretację Sądu Najwyższego w kwestii czy do przestępstwa obrazy uczuć religijnych dochodzi tylko wówczas, gdy sprawca działa "z zamiarem bezpośrednim", czy także wtedy, gdy działa "z zamiarem ewentualnym".
"Scena to ring, kino, teatr"
Obrońca Darskiego, Jacek Potulski, powiedział, że jest zadowolony z decyzji SO. Dodał, że artykuł 196. dotyczący obrazy uczuć religijnych rzeczywiście wymaga wykładni Sądu Najwyższego. Wyjaśnił, że pytanie skierowane do SN dotyczyć będzie tego, czy czyjeś uczucia religijne obraża ten, kto "specjalnie chciał to zrobić", czy też także ten, kto tylko "miał świadomość, iż do takiej obrazy może dojść".
Sam Darski podkreślił, że nie miał zamiaru obrazić niczyich uczuć religijnych. - Scena jest miejscem, gdzie możemy się wyrażać w taki sposób, w jaki chcemy: to jest ring, to jest jak kino, jak teatr - powiedział.
Gdyńska prokuratura oskarżyła Darskiego o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 roku na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.
Zdarzenie z udziałem muzyka było już raz rozpatrywane przez gdyński sąd, który pod koniec czerwca 2010 roku umorzył postępowanie przeciwko Darskiemu, uznając, że nie doszło do popełnienia przestępstwa. Od tego postanowienia odwołała się prokuratura oraz Ryszard Nowak. We wrześniu 2010 roku gdański sąd okręgowy nakazał ponownie rozpatrzyć sprawę.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk