Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny zajmie się podniesieniem wieku emerytalnego

09.11.2012 17:06
Wniosek w tej sprawie złożył OPZZ, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" oraz grupa posłów.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Foto: Glow Images/East News

Ustawa emerytalna została podpisana przez prezydenta 1 czerwca tego roku a ma wejśc w życie 1 stycznia 2013 roku. Zgodnie nią wiek emerytalny kobiet i mężczyzn ma być zrównany i podniesiony do 67 roku życia. Ma wzrastać o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny w 2020 roku a kobiety w roku 2040.

Według skarżących, ustawa nie jest zgodna z zasadami państwa demokratycznego, gdyż odbiera prawa nabyte tym osobom, którym ustawa wydłuża okres pracy. Jak wyjaśniał IAR szef OPZZ Jan Guz ktoś, kto pracował na przykład przez czterdzieści lat i uczciwie płacił składki, nie może skorzystać ze swoich pieniędzy, tylko musi pracować dłużej.

Zdaniem Jana Guza jeśli Trybunał nie sugerowałby się żadnymi wątkami politycznymi, to ustawę powinien cofnąć do poprawki do parlamentu. Obecnie wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat a mężczyzn 65 lat.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie drugie czytanie. PiS zapowiada Trybunał

09.05.2012 10:14
Większość sejmowa zdecydowała, że dziś dojdzie do drugiego czytania projektów ustaw emerytalnych, również mundurowej.
Będzie drugie czytanie. PiS zapowiada Trybunał
Foto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
00'14 Mariusz Błaszczak (PiS)
00'23 Anna Bańkowska (SLD)
więcej

Przed głosowaniem szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że ustawa o wydłużeniu wieku emerytalnego zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego - jeśli zostanie przyjęta w obecnym kształcie. Poseł wskazał na skandaliczny zdaniem PiS tryb procedowania, brak konsultacji społecznych i łamanie zasad przyzwoitej legislacji.

Posłanka SLD Anna Bańkowska podkreśliła, że wydłużenie wieku emerytalnego dla wielu osób będzie oznaczać dłuższą pracę, a dla wielu innych okres wegetacji w oczekiwaniu na emeryturę. Posłanka przekonywała, że rząd powinien zastanowić się nad przyjęciem poprawek opozycji. SLD proponuje między innymi, by reforma nie obejmowała ludzi, którzy mają 50 i więcej lat, oraz aby osoby mające długi staż emerytalny mogły przejść na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku. Anna Bańkowska zwróciła też uwagę na zbyt szybki tryb prac nad ustawą w komisji nadzwyczajnej, która jej zdaniem pracowała "jak maszynka". - Nie może ustawa emerytalna ścigać się z Euro 2012" - apelowała Anna Bańkowska do siedzącego w ławach rządowych premiera Donalda Tuska. Przeciwko wprowadzeniu ustaw do porządku obrad głosowali posłowie PiS, SLD i Solidarnej Polski. W poniedziałek komisja nadzwyczajna odrzuciła wszystkie poprawki, które do obu projektów wnieśli posłowie opozycji. Przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.
IAR/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę podnoszącą wiek emerytalny

01.06.2012 14:35
Bronisław Komorowski mówi, że jego prawnicy nie doszukali się niezgodności reformy z konstytucją. PiS i SLD zapowiadają skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent Bronisław Komorowski (C) wchodzi na konferencję prasową, Z prawej dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek
Prezydent Bronisław Komorowski (C) wchodzi na konferencję prasową, Z prawej dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek Foto: PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
00'52 Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
więcej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę podnoszącą wiek emerytalny. Poinformowała o tym IAR Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa gabinetu prasowego prezydenta.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada stopniowe zrównywanie i podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Od roku 2013 wiek emerytalny ma wzrastać o trzy miesiące. W ten sposób granica 67 lat będzie obowiązywała mężczyzn w 2020 roku, a kobiety - w 2040 r. Wprowadzono też wcześniejszą emeryturę częściową, która będzie wynosiła 50 proc. wypracowanej emerytury. Na emeryturę częściową będą mogły przejść kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni w wieku 65 lat.

Ustawę chce skierować do Trybunału PiS i SLD. Podczas konferencji prasowej poseł PiS Mariusz Błaszczak podkreślał, że reforma oznacza emigrację młodych ludzi, a dla dużej części społeczeństwa głodowe emerytury. Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powtórzył, że jego ugrupowanie, jeśli dojdzie do władzy, wycofa się z rozwiązań wprowadzanych przez koalicję.

Również SLD krytykuje ustawę podnoszącą wiek emerytalny i poszuka możliwości zmiany prawa. Przewodniczący partii Leszek Miller zapowiada, że Sojusz sprawdzi, czy ustawę będzie można zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego albo zmienić w przyszłej kadencji Sejmu. Miller ostrzega, że skutki zmiany prawa będą odczuwalne przez osoby najstarsze, które mają problem ze znalezieniem pracy. SLD chce niższego wieku emerytalnego, dobrowolnej przynależności do OFE i walki z tak zwanymi śmieciowymi umowami o pracę.

IAR/Polskie Radio/agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

"Solidarność" skieruje ustawę o emeryturach do Trybunału

28.08.2012 19:20
Związkowcy chcą, by Trybunał Konstytucyjny zbadał konstytucyjność ustawy wydłużającej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat.
Solidarność skieruje ustawę o emeryturach do Trybunału
Foto: strona "Solidarności"

Ustawa podnosząca wiek emerytalny zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego - taką decyzję podjęła Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. W komunikacie prasowym "Solidarność" informuje, że treść wniosku zostanie zaprezentowana podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w środę o godz. 11 w Sali BHP w Gdańsku. Pełny tekst wniosku zostanie także opublikowany na stronie internetowej "Solidarności".
W maju Sejm przyjął rządowy projekt podniesienia wieku emerytalnego. Głosowanie w parlamencie poprzedziła burzliwa debata, a w czasie niemal całego posiedzenia na Wiejskiej demonstrowała "Solidarność", której przedstawiciele nie zostali wpuszczeni na salę plenarną przez marszałek sejmu Ewę Kopacz. Przez kilka godzin związkowcy blokowali wówczas wszystkie wyjścia z Sejmu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk