Wiadomości

Kobiety coraz częściej doświadczają przemocy

22.11.2012 14:59
Jedna piąta kobiet w Polsce nie ma własnych dochodów. Tą sytuację często wykorzystują partnerzy, który dopuszczają się przemocy ekonomicznej, blokując im dostęp do wspólnego konta czy utrudniając podjęcie pracy.
Kobiety coraz częściej doświadczają przemocy
Foto: Glow Images/East News

Ofiary takiej sytuacji często są związane ze swoim oprawcą kredytem mieszkaniowym - alarmuje Centrum Praw Kobiet. W czwartek Centrum zainaugurowało działalność portalu, który ma pomagać kobietom w zarządzaniu finansami -  www.finanse.cpk.org.pl.

Jak wyjaśniła szefowa instytucji Urszula Nowakowska, z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia, gdy sprawca używa pieniędzy do stworzenia relacji władzy i kontroli nad partnerką, uzależniając np. przekazanie środków na dom od spełnienia swoich zachcianek. Zdarza się także, że mężczyźni pasożytują na pracy kobiet, przerzucając na nie ciężar utrzymania domu, nie płacą alimentów lub trwonią wspólny majątek.

Brak szans na nowe życie?

Według badań TNS OBOP z 2010 roku aż 12 procent kobiet doświadczyło takiego wykorzystywania. Przemoc ekonomiczna najczęściej towarzyszy innym jej formom i utrudnia decyzję o porzuceniu toksycznych czy patologicznych związków. Jak wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego, aż 22 procent kobiet w Polsce nie ma żadnych własnych dochodów. A brak możliwości zapewnienia sobie utrzymania sprawia, że nie widzą możliwości porzucenia wykorzystującego je partnera - podkreśla Nowakowska.

Szefowa CPK zwróciła uwagę, że w szczególnie trudnej sytuacji są kobiety starsze, które nigdy nie pracowały zawodowo, zajmując się domem, i nie mają nie tylko bieżących dochodów, ale także zapewnionej emerytury. - Pracujący zawodowo, a zwolniony z obowiązków domowych mąż powinien te składki opłacać - oceniła Nowakowska.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemoc wobec kobiet pomaga w utrzymaniu życia rodzinnego

Aż 65 procent indyjskich mężczyzn uważa, że kobiety powinny akceptować różne formy przemocy domowej i że jest to zgodne z miejscową tradycją.
Posłuchaj
00'40 Korespondencja Krzysztofa Renika
więcej

W Indiach co czwarty mężczyzna używa przemocy wobec kobiet. Takie dane przyniósł międzynarodowy raport opublikowany w New Delhi.

Indie wyprzedzają pod tym względem większość krajów rozwijających się, a w grupie wschodzących gospodarek przodują w tym zakresie.

W opinii autorów raportu, indyjskie relacje rodzinne oraz stosunek mężczyzn do kobiet pokazują, że mimo dynamicznego rozwoju gospodarczego, kraj ten pod względem relacji społecznych należy do najbardziej tradycyjnych i konserwatywnych na świecie, a pozycja kobiet w życiu rodzinnym daleka jest od standardów współczesnego świata.

IAR, aj

Czytaj także

Miss Polonia Marcelina Zawadzka pobita [wideo]

17.04.2012 16:20
Słynna 23-letnia mieszkanka Malborka wystąpiła w spocie zwracającym uwagę na problem przemocy wobec kobiet.
Miss Polonia Marcelina Zawadzka pobita [wideo]
Foto: screen z YouTube.com

Na filmie widzimy piękną dziewczynę, która maluje się przed lustrem. W pewnym momencie kobieta patrzy prosto w kamerę i widzimy, że ma ona podbite oko, a z nosa cieknie jej krew. - Rzeczywistości nie oszukasz. Nawet 800 tysięcy kobiet jest ofiarami przemocy domowej - słyszymy z off-u. To głos Marceliny Zawadzkiej. Miss Polonia zagrała pobitą kobietę.

Spot zachęca do oddania 1 procent podatku dochodowego na fundację Feminoteka , która zajmuje się między innymi przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Fundacja poinformowała na  swojej stronie internetowej, że wideo powstało z inicjatywy samej Marceliny.
Film można zobaczyć: tu>>>

kk

Czytaj także

Coraz częściej w polskich domach dochodzi do przemocy ekonomicznej

Przemoc domowa najczęściej kojarzy się z sińcami, ale ta fizyczna to tylko jeden ze sposobów znęcania się nad partnerką lub partnerem.
Posłuchaj
46'33 Przemoc niejedno ma imię - reportaż.mp3
więcej

Równie groźna jest przemoc ekonomiczna.

"Jesteśmy małżeństwem 10 lat, mamy dwójkę dzieci. Nie mogę iść do pracy, bo nie mam ich z kim zostawić a mąż nie daje pieniędzy na przedszkole. Zresztą nigdy nie dawał mi żadnych pieniędzy, chyba że wyliczone na coś zaakceptowanego przez niego. On decyduje, która musztarda, jakie masło… Jak proszę go o coś dla siebie, śmiejąc się mówi żebym sobie sama kupiła choć wie, że nie mam ani grosza”.

Przemoc ekonomiczna wciąż jest tematem prawie nie znanym. O tym groźnym zjawisku opowiada reportaż Grażyny Wielowiejskiej "Przemoc niejedno ma imię".