Wiadomości

Putin poważnie chory? "Jest w złym stanie"

30.11.2012 09:39
Japońskie media informują, że premier Yoshihiko Noda odwołał planowaną na grudzień wizytę w Rosji z powodu problemów zdrowotnych prezydenta Putina.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Flickr/CC-BY-SA 2.0/World Economic Forum
Posłuchaj
00'35 Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
więcej

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow zaprzeczył jednak, aby stan zdrowia prezydenta uniemożliwiał mu pracę czy podróże. Pieskow dodał, że wizyta premiera Japonii nie została definitywnie odwołana i wyraził nadzieję, że odbędzie się w styczniu.

Premier Noda miał powiedzieć podczas spotkania z merem miasta Nemuro, że stan zdrowia prezydenta Rosji jest zły. Spotkanie dotyczyło Wysp Kurylskich - archipelagu, o który Japonia spiera się z Rosją. Rzecznik premiera Nody nie potwierdził, aby mówił on o Putinie.

O kłopotach zdrowotnych 60-letniego Władimira Putina wiadomo od kilku miesięcy. Według nieoficjalnych informacji, prezydent Rosji cierpi na bóle kręgosłupa.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Putin "w gorsecie". Grozi mu operacja?

01.11.2012 20:19
Odczuwa pewne dolegliwości zdrowotne, ale nie są one na tyle poważne, by uniemożliwiały mu wykonywanie obowiązków - próbuje rozwiać spekulacje służba prasowa Kremla.
Władimir Putin przed lotem z żurawiami
Władimir Putin przed lotem z żurawiami Foto: PAP/EPA/RIA NOVOSTI/POOL

Władimir Putin rządzi Rosją od 13 lat. Jako prezydent, premier i znów prezydent często demonstrował swoją fizyczną tężyznę. W ostatnich latach widziano go m.in. jeżdżącego konno, nurkującego w Morzu Czarnym, zjeżdżającego na nartach na Kaukazie i latającego na lotni z żurawiami. Gdy na szczycie APEC we Władywostoku widać było, że lekko utyka, jego służba prasowa przekonywała, iż naciągnął mięsień w trakcie zajęć sportowych.

- Rzeczywiście, naciągnął mięsień. Stało się to jeszcze przed wrześniowym szczytem we Władywostoku. Nigdy tego nie ukrywaliśmy. Każdy sportowiec doznaje wielu urazów, które jednak nie ograniczają jego działalności. Kontuzja Putina nie wpływa na jego roboczy harmonogram - poinformował jego sekretarz prasowy Dmitrij Pieskow.

Jednak według dziennika "Wiedomosti", z powodu problemów ze zdrowiem, Władimir Putin odwołał wszystkie zaplanowane na listopad wizyty zagraniczne. Najprawdopodobniej po locie na motolotni z żurawiami odnowił mu się stary uraz.

Natomiast agencja Reutera, powołując się na swoje źródła w rządzie Rosji, podała, że Putin cierpi na bóle kręgosłupa i będzie mu potrzebna operacja. -Szef choruje - powiedział jeden z jej rozmówców. Drugi zdradził, że prezydenta widziano, jak zakłada gorset ortopedyczny używany przy urazach kręgosłupa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Faktem jest, że Putin ograniczył swoją aktywność. Od pewnego czasu nie rusza się ze swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie, 12 km na północny zachód od Moskwy. Wszystkie oficjalne i robocze spotkania ma tylko tam. Jego sekretarz prasowy tłumaczy to tym, że nie chce on narażać mieszkańców Moskwy na stanie w korkach, które powodowały jego niemal codzienne przyjazdy na Kreml.

PAP, tj

Czytaj także

Łukaszenka: Putin uszkodził kręgosłup w czasie walk

27.11.2012 15:00
Rosyjski prezydent Władimir Putin ma problemy z kręgosłupem po treningu dżudo - wyjawił światu szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka.
Zdjęcie z 2010 roku
Zdjęcie z 2010 rokuFoto: government.ru

Aleksander Łukaszenka powiedział o tym w wywiadzie dla agencji Reutera. Według niego rosyjski prezydent Władimir Putin podniósł dżudokę, rzucił go na matę i wtedy właśnie uszkodził sobie kręgosłup.

Szef białoruskiego państwa dodał, że chciał zagrać w hokeja z Putinem, jednak Kreml przełożył mecz. Powiedziano mu, że rosyjska drużyna nie jest jeszcze gotowa.

kremlin.ru
kremlin.ru

government.
government. ru

Rzecznik prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow odmówił komentarza w sprawie oświadczenia Łukaszenki.

60-letni Putin ma czarny pas dżudo. We wrześniu, na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku we Władywostoku, zauważono, że utyka. Trzy źródła rządowe informowały, że Putin ma problemy z plecami. Od tego czasu nie doszło do skutku kilka zagranicznych podroży, oficjalnie zapowiedzianych przez Kreml, łącznie z wizytą w Indiach. Kreml jednak zaprzeczał informacjom o poważnych problemach Putina ze zdrowiem i temu, że wymaga on leczenia operacyjnego. Przyznano jednak, że odniósł obrażenia, uprawiając sport.

Według źródeł na Kremlu Putin ma wrócić do podróży zagranicznych w grudniu

Reuters/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś