Wiadomości

Kup cegiełkę, uratuj TR Warszawa Grzegorza Jarzyny

17.12.2012 19:16
Spadkobiercy właścicieli kamienicy, w której mieści się teatr upomnieli się o lokal. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln zł, by zachować swoją siedzibę.
Dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna oraz aktorka Roma Gąsiorowska
Dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna oraz aktorka Roma GąsiorowskaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Zostań współwłaścicielem TR Warszawa, jednego z najbardziej rozpoznawalnych teatrów w Europie - zachęca dyrektor instytucji Grzegorz Jarzyna.
Jarzyna tłumaczy, że siedziba przy Marszałkowskiej ma zostać wkrótce oddana spadkobiercom przedwojennych właścicieli, a plany budowy gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, w którym miała docelowo znaleźć się nowa siedziba TR Warszawa, ciągle są odkładane.
TR Warszawa grozi więc utrata budynku i sceny, dlatego Fundacja TR Warszawa, wspierająca TR od 2007 roku, organizuje publiczną akcję zbiórki pieniędzy pod nazwą "Kup sobie Teatr!". Akcja rozpocznie się 22 grudnia.
Głównym celem akcji jest zebranie środków finansowych na wykupienie obecnej siedziby i poprawienie zaplecza technicznego teatru poprzez zakup nowego sprzętu. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln złotych.
- Ponieważ miasto nie jest zainteresowane wykupem tego miejsca, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować przełamać tę patową sytuację, sami się zatroszczyć o nasze lokum. Po długich naradach postanowiliśmy, że odwołamy się do naszej publiczności i do ludzi, którzy wspierają nas, popierają nasze działania - mówi Jarzyna. Dodaje, że takie rozwiązanie jest na rękę zarówno miastu, jak i spadkobiercom.
Prezes Fundacji TR Warszawa Michał Goździk tłumaczy, że teatr można wesprzeć na kilka sposobów. Można kupić cegiełki sprzedawane w siedzibie TR Warszawa o nominałach: 50, 100, 200, 500, 1000 zł. Cegiełki będą też dystrybuowane w Delikatesach TR Esencja oraz w miejscach publicznych podczas wszelkich wydarzeń związanych z prowadzoną akcją.
Teatr będzie również prowadzić sprzedaż przedmiotów związanych z działalnością sceny, odbędzie się zbiórka publiczna do puszek, można też przekazywać darowizny w postaci wpłat pieniężnych na rachunek bankowy. W planach jest organizacja cyklicznych targów, koncertów promujących akcję, aukcji lub sprzedaży dzieł artystów związanych z TR Warszawa.
W dniu rozpoczęcia akcji, 22 grudnia o godz. 19. odbędzie się audycja "Lista osobista" radiowej Trójki emitowana na żywo z TR Warszawa. Autorski program Piotra Metza nadawany będzie ze sceny i widowni teatru. Aktorzy - jako postaci ze spektakli TR Warszawa, widzowie i zaproszeni goście prezentować będą swoją ulubioną muzykę z płyt winylowych przyniesionych na spektakl jako swój wkład w akcję. Stworzą one potem wystawioną na aukcję Kolekcję TR Warszawa.
TR Warszawa to od ponad 10 lat jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce. Teatr przyciąga najlepszych reżyserów, takich jak Grzegorz Jarzyna (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 roku również dyrektor naczelny), Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Rene Pollesch. TR Warszawa zapraszany jest na festiwale na całym świecie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cielecka: to teatr podejmuje najważniejsze dziś tematy

07.12.2012 10:04
- Przez ostatnie dwie dekady polscy twórcy teatralni nie próżnowali. Jesteśmy doceniani zagranicą – przekonywała aktorka Magdalena Cielecka.
Magdalena Cielecka
Magdalena CieleckaFoto: Grzegorz Śledź/PR
Posłuchaj
54'51 Cielecka: to teatr podejmuje najważniejsze dziś tematy
więcej

Zdaniem gościa Magdaleny Juszczyk obecnie do teatru chodzą przede wszystkim dojrzali ludzie, którzy mają w stosunku do sztuk konkretne oczekiwania. Nastolatki zaś wybierają Internet. Magdalena Cielecka życzyła sobie, by być częściej docenianą za grę w kraju niż poza nim. Opowiadała o tym, że teatry, w których występuje, są bardzo dobrze przyjmowane na międzynarodowych festiwalach.

- Polski teatr jest tam przyjmowany entuzjastycznie, nie chodzi o to, że jest moda na nasz teatr (…) chodzi o to, jakiego rodzaju przedstawienia są tam prezentowane i tematy podejmowane. (…) To teatr podejmuje dziś najważniejsze, najbardziej uniwersalne, ale osadzone gdzieś w rzeczywistości tematy – tłumaczyła w audycji "W Dwójce raźniej" aktorka.

Magdalena Cielecka przyznała w audycji "W Dwójce raźniej", że w pracy aktora, gdy się akurat występuje, to nie ma czasu na wiele innych rzeczy poza grą. Po tym okresie następują często długie okresy "ciszy". Podkreśliła, że przez ostatnie miesiące bardzo dużo grała i wyjeżdżała na liczne międzynarodowe festiwale.

Aktorka to muza Jarzyny i Warlikowskiego. Do jej szczytowych osiągnięć należą: główna rola w spektaklu "4:48 Psychosis" Sary Kane, a także rola Lei w "Dybuku". Związana z Nowym Teatrem i zespołem Krzysztofa Warlikowskiego, występuje na deskach innych warszawskich teatrów, m.in. w spektaklu Aleksandry Koniecznej "Kobieta z zapałkami" w Teatrze Narodowym (premiera odbyła się w marcu 2012 r.). Głośny jest też ostatnio udział aktorki w serialu "Bez tajemnic" realizowanym dla kanału HBO, w drugim sezonie Cielecka partneruje Jerzemu Radziwiłowiczowi.

Audycję prowadziła Magdalena Juszczyk.

pp

Czytaj także

Warlikowski na 100. rocznicę powstania francuskiego teatru

10.12.2012 09:36
Publiczność paryskiego Teatru des Champs Elysee obejrzy w poniedziałek wieczorem sztukę Krzysztofa Warlikowskiego "Medea".
Warlikowski na 100. rocznicę powstania francuskiego teatru
Foto: kadr z Mezzo
Posłuchaj
00'59 Marek Brzeziński z Paryża (IAR)
więcej

Wydarzenie artystyczne związane jest z setną rocznicą powstania Teatru des Champs Elysee.
Przedstawienie Warlikowskiego to współczesna wersja starożytnego mitu i włoskiej opery Cherubiniego, która nigdy nie była wystawiana w Polsce, a niezwykle rzadko grana jest na świecie. Tam gdzie spektakl Warlikowskiego oglądano wzbudzał on zachwyty publiczności i krytyki, według której kreślony przez polskiego reżysera portret Medei, przypomina nieco brytyjską wokalistkę Amy Winehouse.
Na scenie Teatru Champs -Elysee pokazane będę dwie inne interpretacje Medei. W programie znalazły się między innymi konferencje, seminaria i dyskusje poświęcone obecności mitu Medei w sztuce.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Życie teatralne w czasie II wojny światowej

10.12.2012 14:53
W "Rozdrożach kultury" rozmawiać będziemy o książce uzupełniającej naszą niepełną wiedzę o historii teatrów warszawskich - ”Teatry Warszawy 1944-45”.
Życie teatralne w czasie II wojny światowej
Foto: Glow Images/East News

To były wyjątkowo trudne czasy dla teatrów i artystów. Istniały oficjalne teatry rządowe dla Niemców  i publiczności, która dała się zwieść afiszom albo jawnie kolaborowała z okupantem, teatry prywatne podejrzanej konduity i teatry podziemne.

Gościem audycji będzie autor książki – Tomasz Mościcki  oraz aktor i kronikarz polskiego teatru – Witold Sadowy. 

Na "Rozdroża kultury" po godz. 20.00 zaprasza Andrzej Matul.