Wiadomości

Film o Smoleńsku. "Odkryć ukrywaną prawdę"

08.01.2013 12:07
Pod koniec marca lub na początku kwietnia rozpoczną się zdjęcia do filmu fabularnego o katastrofie smoleńskiej, który wyreżyseruje Antoni Krauze - poinformował producent filmu Maciej Pawlicki.
Miejsce katastrofy Tu-154M
Miejsce katastrofy Tu-154MFoto: Serge Serebro/Vitebsk Popular News/Wikimedia Commons

Na obecnym etapie film nosi tytuł "Smoleńsk". - To tytuł roboczy, ale na razie nie sądzę, by został zmieniony - powiedział Maciej Pawlicki. Autorami scenariusza są Antoni Krauze i Marcin Wolski. Producent wyjaśnił, że w filmie przyjęta będzie "klasyczna formuła, w której bohater dąży, by odkryć nieznaną, ukrywaną prawdę".
- Bohaterka jest dziennikarką, to nawiązanie do najlepszych przykładów z historii kina polskiego i światowego. Film rozpoczyna się od katastrofy we mgle. Później równolegle rozwija się opowieść o prywatnym śledztwie bohaterki, co się w tej mgle wydarzyło oraz Polsce po 10 kwietnia 2010 roku, a także retrospekcje z okresu przed katastrofą, łącznie z wizytą prezydenta Kaczyńskiego w Gruzji. Na końcu filmu znajdzie się, ponownie, scena tragedii z 10 kwietnia - opowiadał o scenariuszu producent.
Pytany o obsadę, nie wyjawił jeszcze nazwisk aktorów. - Trwa praca nad ustalaniem obsady. Prowadzimy wiele rozmów. Mamy bardzo duże zainteresowanie ze strony środowiska aktorskiego, deklaracje wybitnych aktorów, że chcą zagrać choćby mały epizod, byle by uczestniczyć w tym filmie. To wspaniała, często wzruszająca sytuacja - powiedział Pawlicki.
- Zdjęcia realizować będziemy w Warszawie, mazowieckich plenerach, a także w USA i Gruzji - poinformował producent. Jak zapowiedział, rozpoczęcie zdjęć planowane jest na koniec marca lub na początek kwietnia, a koniec prac zdjęciowych - na maj. Niewielka część zdjęć ma być kręcona jesienią.
- Premiera kinowa odbędzie się 10 kwietnia 2014 r. Film będzie w bardzo szerokiej dystrybucji kinowej - zapowiedział Pawlicki.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opania pod ostrzałem. Minister: będę go bronił!

30.11.2012 09:17
Bogdan Zdrojewski mówił w Jedynce, że będzie walczył o dobre imię, "tak wybitnego aktora jakim jest Marian Opania".
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Remigiusz Józefowicz/Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'42 Bogdan Zdrojewski, minister kultury
więcej

Marian Opania kilka dni temu odmówił zagrania głównej roli Lecha Kaczyńskiego w filmie o katastrofie smoleńskiej. Jego decyzja spotkała się z krytyką ze strony części polityków. Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że "nie jest to rola dla kabareciarza. Cieszę się, że taki słaby kabareciarz nie zagra roli Lecha Kaczyńskiego". - Marian Opania należy do wybitnych artystów o wielkim i przepięknym dorobku, zarówno teatralnym jak i filmowym. Wszyscy pamiętamy go z wielu fenomenalnych ról, jest to też człowiek o ogromnej wrażliwości, dobrze odbierany w środowisku. Próba obrażania takiego kogoś jest nie na miejscu. Mogę z otwartą przyłbicą walczyć o dobre imię takich aktorów, jak Maciej Stuhr czy Marian Opania - podkreślił w "Sygnałach dnia" minister kultury.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości mówił niedawno także, że wolałby, aby minister kultury zamiast "Pokłosia" sfinansował film o największej katastrofie narodowej od II wojny światowej (Chodzi o film o katastrofie smoleńskiej). Bogdan Zdrojewski w "Sygnałach dnia" mówił, że o tym, kto dostaje dotacje na film decyduje Instytut Sztuki Filmowej.

- Tu mamy do czynienia z błędem myślowym i taką tęsknotą czy chęcią powrotu do PRLu, kiedy to politycy decydowali: ten film robimy, a tamtego nie. Nie należę do grupy polityków, którzy będą palcem wskazywać, to wolno robić a tego nie. Powołane są do tego określone instytucje, one sprawdzają scenariusze i one powinny decydować o tym, czy dany scenariusz dobrze rokuje - zaznaczył szef resortu kultury.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

aj