Złe wiadomości dla Nergala, jest decyzja sądu

PAP
Martin Ruszkiewicz 08.01.2013
Lider heavymetalowej grupy Behemot, Adam Darski Nergal (L) wraz ze swoim adwokatem, mecenasem Jackiem Potulskim (P)
Lider heavymetalowej grupy Behemot, Adam Darski "Nergal" (L) wraz ze swoim adwokatem, mecenasem Jackiem Potulskim (P), foto: PAP/Piotr Wittman

Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uniewinniający wyrok w sprawie muzyka zespołu Behemoth Adama Darskiego "Nergala" i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni Darski podarł Biblię, której kartki rozrzucił mówiąc: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Potem kartki Biblii zostały spalone przez fanów zespołu.

W 2011 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego, uznając, że działał on "bez zamiaru bezpośredniego". Według sądu działanie muzyka było "swoistą formą sztuki", zgodną z "metalową poetyką grupy Behemoth" oraz kierowaną do "określonej i hermetycznej publiczności". Sam oskarżony wyjaśniał, że nie miał zamiaru obrazić niczyich uczuć.

Od wyroku gdyńskiego sądu odwołała się prokuratura i oskarżyciel posiłkowy Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

mr

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Auschwitz wykorzystano do kreowania propagandy

Auschwitz wykorzystano do kreowania propagandy

Kilka pokoleń Polaków wychowało się na zafałszowanym obrazie tego, co wydarzyło się w Auschwitz i trudno zmienić tę świadomość - mówiły w "Pulsie Trójki" prof. Anna Zeidler-Janiszewska i dr Hanna Węgrzynek analizując, jak dojrzewa nasza pamięć o Holokauście.

Janusz Zemke: kluczem jest pomoc dla Ukrainy

Janusz Zemke: kluczem jest pomoc dla Ukrainy

Unia Europejska będzie musiała udzielić Ukrainie pomocy w zakresie gospodarczym, też humanitarnym - tak mówił Janusz Zemke (SLD). Jego zdaniem trzeba się starać, by móc sprzedawać Ukrainie broń.

Bądź z nami w kontakcie: