Wiadomości

8 przypadków grypy wirusa AH1N1 na Dolnym Śląsku

09.01.2013 11:51
Jak powiedziała Radiu Wrocław rzeczniczka wrocławskiego Sanepidu Magdalena Mieszkowska wszystkie przypadki AH1N1 dotyczą osób dorosłych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Jeden z chorych jest leczony w szpitalu wojskowym. Pacjent wcześniej przeszedł poważną operację kardiochirurgiczną. Jego stan jest określany jako poważny. Mężczyzna jest podłączony do specjalistycznej aparatury ECMO - zastępującej płuca i serce.
Dane z ubiegłego tygodnia pokazują, że w regionie na grypę zachorowało ponad 7 tysięcy osób. To trzy raz więcej niż w ostatnim tygodniu grudnia. Specjaliści podkreślają, że wirus grypy AH1N1 jest zaliczany do grypy sezonowej. Przy pierwszych objawach grypy wystarczy leczenie w domu. To tak zwane "przechodzenie" grypy powoduje największe komplikacje.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sezon na AH1N1. Sanepid: to tylko zwykły wirus

08.01.2013 10:35
Wirus świńskiej grypy atakuje - informuje wielkopolski Sanepid. Uspokaja jednak, że to zwykły wirus sezonowy.
Sezon na AH1N1. Sanepid: to tylko zwykły wirus
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'14 Andrzej Trybusz, Wielkopolski Inpsektor Sanitarny
więcej

W ostatnim tygodniu grudnia na grypę lub choroby grypopodobne zachorowało około 10 tysięcy Wielkopolan. - Jest więcej niż pewne, że wielu z nich zachorowało właśnie przez wirus AH1N1 - mówi Radio Merkury Poznań Wielkopolski Inpsektor Sanitarny dr Andrzej Trybusz. - Wirus AH1N1 jest wirusem na stałe obecnym w środowisku i jest wirusem, który powoduje zdecydowaną większość zachorowań na grypę.

Zdecydowana większość chorych na grypę z powodu AH1N1, przechodzi ją bez konieczności hospitalizacji. Na 10 tysięcy chorych Wielkopolan tylko 35 trafiło do szpitali z powikłaniami układu oddechowego. - Zakażenie wirusem AH1N1 nie jest jednoznaczne z ciężkim przebiegiem grypy czy z powikłaniami, bo tutaj żadnego znaku równości nie ma. Grypa wywoływana przez wirus AH1N1 przebiega tak, jak grypa wywoływana przez każdy inny wirus - podkreśla Trybusz.

Wielkopolski Inpektor Sanitarny przypomina, że wirus grypy AH1N1, jest w składzie szczepionki przeciwko grypie na ten rok i cały czas można się jeszcze szczepić. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z grupy ryzyka, starszych, chorych i małych dzieci.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Merkury/aj

Czytaj także

Świńska grypa zabija. Trzy ofiary na Śląsku

08.01.2013 11:04
45 osób zachorowało, a 3 zmarły w tym roku na Śląsku u których stwierdzono wirus grypy AH1N1 - informuje sanepid.
Świńska grypa zabija. Trzy ofiary na Śląsku
Foto: PAP/Marcin Bielecki
Posłuchaj
00'20 Grzegorz Hudzik, szef śląskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej
więcej

Jak podkreśla szef śląskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, Grzegorz Hudzik, problemem jest ciągle mała liczba osób szczepiących się. Nie robi tego nawet najbardziej narażony na choroby i ich przenoszenie personel medyczny. Zdaniem Hudzika warto się szczepić co roku ale wystarczy, że robiliśmy to w latach poprzednich.  

Według szefa śląskiego Sanepidu nie należy popadać w przesadną panikę i chodzić np. w maskach na twarzy Jak powiedział Hudzik przy pierwszych objawach grypy wystarczy leczenie w domu. To tak zwane "przechodzenie" grypy powoduje największe komplikacje.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PR Katowice/aj

Czytaj także

Świńska grypa nie odpuszcza. Kolejny zgon

08.01.2013 13:51
W szpitalu w Koninie zmarł mężczyzna, u którego stwierdzono wirusa grypy AH1N1.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Talmoryair/Wikimedia Commons/CC

Mężczyzna najpierw trafił na oddział neurologiczny jednak jego stan szybko się pogorszył. Przeniesiono go na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.
Mimo podawanych antybiotyków i innych leków nie udało się go uratować. Jak stwierdziła rzeczniczka konińskiej lecznicy Maria Karczewska 60-letni mężczyzna miał obniżoną odporność. Oprócz wirusa grypy stwierdzono u niego również inne choroby.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, to

Zobacz więcej na temat: grypa IAR Konin