Wiadomości

PiS przed PO, Palikot daleko! Najnowszy sondaż

09.01.2013 20:07
Niespodzianki, niespodzianki, niespodzianki - tak w skrócie można opisać badanie zrealizowane przez Instytut Homo Homini na zlecenie portalu wp.pl
Sejm RP
Sejm RPFoto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku stycznia na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 31 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 29 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ciągu ostatnich trzech tygodni poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty proc., a dla PO pogorszyło się aż o 4 punkty proc. Tym samym po raz pierwszy od wyborów w 2007 r. w sondażu wp.pl PiS przegonił PO.

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 13 proc. Polaków. Poparcie dla SLD nie zmieniło się od ostatniego badania. Na czwartej pozycji uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe z 7-procentowym poparciem. To wzrost poparcia dla PSL o 1 punkt proc.

Poza parlamentem znalazłby się za to Ruch Palikota z 4-proc. poparciem (spadek aż o 2 proc.) oraz Solidarna Polska - 2 proc. (bez zmian).

14 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 8 stycznia. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

wp.pl/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Platforma i PiS tracą. Najnowszy sondaż

22.12.2012 07:26
Pięć partii weszłoby do Sejmu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend - wynika z sondażu TNS Polska dla "Gazety Wyborczej".
Sejm RP
Sejm RPFoto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Platforma Obywatelska straciła w ciągu ostatnich dwóch tygodni 2 proc. i ma 32 proc. poparcia, a PiS straciło 4 proc. i ma 22 proc. poparcie. SLD uzyskał 9 proc. poparcie, a PSL i Ruch Palikota - po 6 proc.  - wynika z sondażu TNS Polska.

Sondaż wykonano między 14 a 18 grudniem, po marszu PiS w obronie "zagrożonej niepodległości, wolności i solidarności". Widać, że ta inicjatywa oraz dyskusja nad kombatancką przeszłością Jarosława Kaczyńskiego nie przysłużyły się partii - czytamy w gazecie.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej losowej próbie 966 Polaków.

PAP/aj

Czytaj także

Sondaż: PO w górę, Sikorski najpopularniejszym ministrem

04.01.2013 21:00
42 proc. badanych zagłosowałoby obecnie na partię Donalda Tuska – wynika z sondażu TNS Polska, zleconego przez program "Forum” TVP.
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: PAP/Paweł Supernak

W porównaniu z grudniem – poparcie dla Platformy Obywatelskiego wrosło, wtedy na PO chciało głosować 36 procent ankietowanych. Według sondażu, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spadło o 4 pkt procentowe i obecnie na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddałoby 27 procent respondentów.
Na Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosowałoby 14 proc. (tu wyniki w porównaniu z miesiącem poprzednim nie uległy zmianie), zaś Ruch Palikota (który zanotował spadek o 2 proc.) i PSL mogłyby liczyć na 6 procentowe poparcie. Solidarna Polska i PJN znalazły się poza progiem wyborczym.
Jak napisał portal TVP-Info, podstawą procentową w badaniu przeprowadzonym dla TVP Info były osoby, które chcą wziąć udział w wyborach i wiedzą, na kogo by głosowały. 19 proc. badanych nie poszłoby na wybory, a kolejne 29 proc. respondentów nie wie na kogo zagłosuje.
Ocena polityków
Ankietowani przez TNS Polska zostali poproszeni także o ocenę pracy premiera i jego ministrów. Najlepiej oceniany przez respondentów był minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski (61 proc. badanych oceniło pozytywnie jego pracę), na drugim miejscu wśród najlepiej ocenianych uplasował się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (59 proc.), a trzecią pozycję zajął Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej (47 proc. badanych ocenia go dobrze). Za nimi znalazł się Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.
Na pierwszym miejscu wśród najgorzej ocenianych ministrów znalazł się Bartosz Arłukowicz. Pracę szefa resortu zdrowia źle ocenia aż 55 proc. pytanych. 48 proc. respondentów źle ocenia Donalda Tuska (przy czym premiera pracę docenia 40 proc. ankietowanych). Minister sportu Joanna Mucha również nie cieszy się największym uznaniem. Aż 46 procent respondentów jej pracę oceniło jako „złą”.
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-3 stycznia 2013 roku. Do chwili publikacji niniejszego artykułu nie podano, na jak licznej próbie przeprowadzono sondaż.

na podst. TVP Info/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Czy PiS boi się PSL? ”To Piechociński ma kłopoty”

06.01.2013 13:00
Problemy ma nowy szef PSL Janusz Piechociński, bo sondaże nie pokazują zmian. Również Paweł Kowal (PJN) ma kłopot przed wyborami – mówił Mariusz Błaszczak pytany o nowy sondaż i inicjatywę PSL.
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
31'52 W samo południe, 6 stycznia 2013
więcej

Według ostatniego sondażu TNS Polska dla programu Forum TVP, Platforma Obywatelska uzyskała 42 procent poparcia, PiS 27 procent , SLD 14 procent, Ruch Palikota i PSL po 6 procent.

Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceszefowa klubu parlamentarnego PO, oceniła w programie ”W samo południe”, że sytuacja jest dość stabilna: Platforma  Obywatelska ma największe poparcie, drugie jest PiS, sytuacja lewicy jest podobna od paru miesięcy. Dodała, że duża jest liczba osób, które nie wiedzą, na kogo oddadzą głos i politycy powinni ich bacznie obserwować.  Kidawa-Błońska mówi, że najgorsza jest przegrana ze swoimi słabościami i pomyłkami, trzeba wykonywać sumiennie swoją ciężką pracę i nie popełnić błędu.

Europoseł Marek Siwiec (do niedawna SLD, obecnie reprezentuje Ruch Palikota w Parlamencie Europejskim) zgodził się, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju stabilizacją w sondażach. Jednocześnie zaznaczył, że widzi nowy ruch na scenie politycznej, wiąże go z tym, co dzieje się wokół PSL, również widzi potencjał zmian wokół Ruchu Palikota. Dodał, że ostatnio również SLD zaczęło wysuwać nowe pomysły, lepsze lub gorsze.

Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS, nie jest przestraszony inicjatywą PSL, które chce organizować wokół siebie "wychodźców" z PiS-u. Błaszczak pyta np. o perspektywy Pawła Kowala – zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego i według niego polityk PJN ma poważny problem, co zrobić. Kłopoty ma według niego również Piechociński. – Zmieniło się nazwisko wicepremiera i szefa PSL, a zapowiadanych zmian nie widać – powiedział. Polityk PiS mówi, że nie ma odbicia dla  PSL-u w sondażach. Mariusz Błaszczak przypomniał, że PiS zorganizowało m.in. debatę rolną i wówczas byli na niej działacze PSL, którzy krytycznie odnosili się do działań rządu i koalicji. Było to wprawdzie przed wygraną Piechocińskiemu, ale jak zauważa Błaszczak, zmian i teraz nie widać.

Polityk PiS podkreślał, że Polska potrzebuje zmian. Przypomniał o kolejkach do lekarza, o brakujących funduszach na leczenie dzieci, o wzroście bezrobocia. – Ponad 500 firm zapowiada zwolnienia w 2013 roku. A rząd i Donald Tusk uspokajają (…). Czy ktoś mu wierzy?- pytał retorycznie polityk opozycji.

Mariusz Błaszczak uważa, że premier powinien skłonić kierownictwo Fiata do tego, żeby pozostawić w Polsce produkcje pandy. Podkreślił, że zakłady w Polsce są bardzo efektywne.

Gośćmi magazynu "W samo południe" byli Mariusz Błaszczak (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) i Marek Siwiec, europoseł.

Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.

agkm