Wiadomości

Kwaśniewski w PE? Siwiec i Palikot mają plan

18.01.2013 10:34
Europoseł Marek Siwiec powiedział, że razem z Januszem Palikotem chcą namówić b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, aby zaczął tworzyć listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego.
Parlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnych
Parlament Europejski w Strasburgu. Sala obrad plenarnychFoto: Parlament Europejski

Jak dodał, byłoby dobrze, gdyby Kwaśniewski też wystartował w wyborach do PE.
- Razem z Palikotem chcemy namówić Aleksandra Kwaśniewskiego, żeby wykorzystał swój potencjał i zaczął tworzyć listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. On będzie dobierał ludzi, patrzył, kto do projektu pasuje. Jest wielu takich, którzy w SLD nie realizują swojego potencjału politycznego. Dobrze by było, gdyby sam Kwaśniewski też wystartował w wyborach do PE - powiedział Siwiec w RMF FM.
Jak dodał, chodzi o jednoczenie sił proeuropejskich. - 40 procent Polaków jest za wspólną walutą europejską, to są ci, którzy naprawdę chcą żyć w kontynencie, który będzie działał na tych samych zasadach - zaznaczył Siwiec.

Siwiec w grudniu ub.r. wystąpił z SLD pod 23 latach członkostwa. Jak mówił, SLD prowadzi politykę, która nie gwarantuje wyjścia z opozycji oraz nie umie współpracować z partnerami, w tym m.in. z Ruchem Palikota.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Siwiec eurodeputowanym Ruchu Palikota

21.12.2012 13:14
Od początku stycznia Ruch Palikota będzie miał swojego deputowanego w europarlamencie. Będzie nim Marek Siwiec, który niedawno wystąpił z SLD.
Marek Siwiec
Marek SiwiecFoto: Sławek/Wikimedia Commons/CC

- Zwróciłem się do Marka Siwca z propozycją współpracy w Parlamencie Europejskim pomiędzy nim a Ruchem Palikota i rozpoczęciem reprezentowania przez niego RP w tymże PE, a także we frakcji socjalistów europejskich, w której Siwiec był do tej pory będąc członkiem SLD. Uzyskałem od niego decyzję pozytywną - powiedział lider RP Janusz Palikot. - Można powiedzieć, że od 1, 2 stycznia Ruch Palikota ma swojego przedstawiciela w PE - dodał.
Siwiec powiedział, że bardzo brakuje mu aktywności posłów lewicy w europarlamencie, dlatego chce zainspirować posłów Ruchu Palikota. Dodał, że w PE umacnia się frakcja socjalistów europejskich i - jak się wyraził - "szukają oni nowych zasobów". Chodzi o grupę polityczną, która składa się z przedstawicieli bardzo różnych partii politycznych o orientacjach lewicowych. - Myślę, że jest taka przestrzeń, gdzie może znaleźć się obszar wspólny tego czym zajmuje się Ruch Palikota i czym zajmują się socjaliści europejscy - powiedział Siwiec.
Palikot podkreślił, że nigdy nie proponował Siwcowi, by wstąpił do jego partii, gdyż planuje utworzenie nowej formacji politycznej, która byłaby ofertą dla wyborców centrolewicowych. - Albo zaczynamy budowanie czegoś większego i poszerzamy bazę polityczną Ruchu Palikota i w ten sposób budujemy nadzieję, że powstanie jakaś szersza oferta, albo nie, a wstąpienie do Ruchu Palitota zamykałoby tę ofertę - wyjaśnił. Dodał, że wkrótce będzie rozmawiał na temat "szerszej oferty" z Andrzejem Celińskim, Pawłem Piskorskim oraz ze wszystkimi politykami związanymi niegdyś z Aleksandrem Kwaśniewskim.
7 grudnia Marek Siwiec wystąpił z Sojuszu Lewicy Demokratycznej jednocześnie deklarując, że nie zamierza wstępować do innej partii. Jego odejście połączono jednak z pogłoskami o budowaniu nowego ugrupowania przez Aleksandra Kwaśniewskiego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Siwiec z Palikotem? PO i SLD odpowiadają

21.12.2012 15:16
W piątek eurodeputowany, który niedawno odszedł z SLD, na wspólnej konferencji z Januszem Palikotem ogłosił, że będzie reprezentował jego Ruch w Parlamencie Europejskim.
Marek Siwiec
Marek SiwiecFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
00'23 Andrzej Halicki, PO
więcej

Plany Marka Siwca i Janusza Palikota bawią posłów PO i SLD. Jak mówi Andrzej Halicki z Platformy, problemem na razie jest to, że nie widać żadnego wspólnego dla Marka Siwca i Ruchu Palikota poważnego celu. - Mieliśmy śniadanie, później mieliśmy lunch. Wydaję mi się, że zmierzają panowie ku obiadowi. Jeszcze jest parę posiłków, które zapewne wydarzą się w następnych tygodniach - zaznaczył. Z kolei poseł SLD Ryszard Kalisz uważa, że piątkowe spotkanie nie przyniosło niczego ważnego i nie warto w ogóle się tym zajmować.

Marek Siwiec nie zamierza wstępować do partii Janusza Palikota. Europoseł powiedział na konferencji prasowej, że bardzo brakuje mu aktywności posłów lewicy w europarlamencie, dlatego chce zainspirować posłów Ruchu Palikota. Dodał, że w Parlamencie Europejskim umacnia się frakcja socjalistów europejskich i - jak się wyraził - "szukają oni nowych zasobów".

Janusz Palikot przyznał, że nigdy nie proponował Markowi Siwcowi, by wstąpił do jego partii, gdyż planuje utworzenie nowej formacji politycznej. Dodał, że wkrótce będzie rozmawiał na temat "szerszej oferty" z Andrzejem Celińskim, Pawłem Piskorskim oraz ze wszystkimi politykami związanymi niegdyś z Aleksandrem Kwaśniewskim.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR/aj

Czytaj także

Palikot powierzył Siwcowi ważną misję w PE

11.01.2013 15:20
Eurodeputowany Marek Siwiec, na prośbę lidera Ruchu Palikota Janusza Palikota, ma nawiązać bliższe kontakty z socjalistami w Parlamencie Europejskim.
Marek Siwiec
Marek SiwiecFoto: Sławek/Wikimedia Commons/CC

- Janusz Palikot zwrócił się do szefa socjalistów w PE Hannesa Swobody z informacją, że otrzymałem misję nawiązania bliższych stosunków między grupą socjalistów i Ruchem Palikota i w tej sprawie spotykam się z Swobodą w przyszłym tygodniu - powiedział Siwiec. Dodał, że to pierwszy kontakt obu ugrupowań dla nawiązania merytorycznej współpracy.
Siwiec, który w grudniu wystąpił z SLD, jest członkiem frakcji Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, której przewodniczącym jest Swoboda.
Współpraca Ruchu Palikota z socjalistami może oznaczać, że po następnym wyborach do Parlamentu Europejskiego w połowie 2014 roku posłowie Ruchu Palikota (gdyby weszli do PE) zasiądą w ławach tego ugrupowania.
W listopadzie 2011 roku w celu nawiązania współpracy Palikot spotkał się z Guy Verhofstadtem, szefem trzeciej największej frakcji w PE - grupy liberałów i demokratów (ALDE). Ocenił potem, że Ruch Palikota i ALDE są "jabłkami tego samego drzewa". W grudniu 2011 roku mówił też, że jest bardzo wiele punktów wspólnych między RP a frakcją Zielonych. Palikot odbył też kurtuazyjne spotkanie z socjalistami w PE.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk