Wiadomości

Promocja oficerska: 99-latek podporucznikiem

25.01.2013
Stanowisko obrony przeciwlotniczej w czasie oblężenia Warszawy
Stanowisko obrony przeciwlotniczej w czasie oblężenia WarszawyFoto: Wikipedia/PD
Z inicjatywą uhonorowania weterana kampanii wrześniowej 1939 roku wyszła Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 roku Garnizonu Dęblin".
Posłuchaj
00'13 Porucznik Mieczysław Kawka, Radio Lublin

Jej prezes Tadeusz Kucharski tłumaczy, że akt mianowania to efekt współpracy ze Związkiem Kombatantów RP. - Temu człowiekowi należały się szlify. To żołnierz 213. eskadry bombardującej, I pułku lotniczego z Warszawy. Brał udział w działaniach wojennych, był w niewoli - powiedział Kucharski

99-letni Mieczysław Kawka doskonale pamięta, jak w 1939 roku bronił ojczyzny.  - "Ruskie" nas zaskoczyli, jak jechaliśmy na Rumunię - wspominał.  

Zobacz serwis specjalny: 1939 - Rok pokoju, rok wojny >>>
To już druga promocja oficerska zapomnianego żołnierza 1939 roku, z której inicjatywą wyszła Grupa Rekonstrukcji Historycznych. Ponad rok temu podporucznikiem Wojska Polskiego został Wacław Pruchnicki z gminy Stężyca.

IAR, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrońcy Wizny będą awansowani pośmiertnie

13.08.2012
Pomnik bitwy pod Wizną w Strękowej Górze. fot. wikipediaHiuppoCreative Commons
Pomnik bitwy pod Wizną w Strękowej Górze. fot. wikipedia/Hiuppo/Creative Commons
Bohaterski dowódca z września 1939 r. kpt. Władysław Raginis do stopnia majora, a jego zastępca por. Stanisław Brykalski otrzyma stopień kapitana - informuje "Dziennik Polski".

Do Ministerstwa Obrony Narodowej trafiła już przychylna opinia Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szef MON Tomasz Siemoniak nie miał wątpliwości, że żołnierzom awanse się należą, a pytał urząd o zdanie, by dopełnić formalności.
Przygotowane w MON dokumenty dot. awansów na dniach trafią do Siemoniaka i nie będzie zwlekał z ich podpisaniem. - Minister może być tylko zaszczycony tym, że będzie mógł przyznać awanse bohaterom walk pod Wizną - zapewnił  Janusz Walczak z MON.
Z wnioskiem o awanse w połowie czerwca wystąpiło Stowarzyszenie Wizna 1939. Jego prezes Dariusz Szymanowski mówi, że stało się to, co powinno się stać już dawno. - Cieszę się, że dostrzeżono zasługi dla Polski, postawę i dramat kapitana Raginisa oraz jego żołnierzy. To ogromny sukces, że nareszcie będą mogli wyjść z cienia ze swym bohaterstwem - podkreśla.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Akty nominacji na wyższe stopnie będą odczytane uroczyście 8 września, podczas obchodów 73. rocznicy bitwy na Górze Strękowej koło Wizny.

tj