Wiadomości

Promocja oficerska: 99-latek podporucznikiem

25.01.2013 21:18
Z inicjatywą uhonorowania weterana kampanii wrześniowej 1939 roku wyszła Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 roku Garnizonu Dęblin".
Stanowisko obrony przeciwlotniczej w czasie oblężenia Warszawy
Stanowisko obrony przeciwlotniczej w czasie oblężenia WarszawyFoto: Wikipedia/PD
Posłuchaj
00'13 Porucznik Mieczysław Kawka, Radio Lublin
więcej

Jej prezes Tadeusz Kucharski tłumaczy, że akt mianowania to efekt współpracy ze Związkiem Kombatantów RP. - Temu człowiekowi należały się szlify. To żołnierz 213. eskadry bombardującej, I pułku lotniczego z Warszawy. Brał udział w działaniach wojennych, był w niewoli - powiedział Kucharski

99-letni Mieczysław Kawka doskonale pamięta, jak w 1939 roku bronił ojczyzny.  - "Ruskie" nas zaskoczyli, jak jechaliśmy na Rumunię - wspominał.  

Zobacz serwis specjalny: 1939 - Rok pokoju, rok wojny >>>
To już druga promocja oficerska zapomnianego żołnierza 1939 roku, z której inicjatywą wyszła Grupa Rekonstrukcji Historycznych. Ponad rok temu podporucznikiem Wojska Polskiego został Wacław Pruchnicki z gminy Stężyca.

IAR, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrońcy Wizny będą awansowani pośmiertnie

13.08.2012 07:43
Bohaterski dowódca z września 1939 r. kpt. Władysław Raginis do stopnia majora, a jego zastępca por. Stanisław Brykalski otrzyma stopień kapitana - informuje "Dziennik Polski".
Pomnik bitwy pod Wizną w Strękowej Górze. fot. wikipediaHiuppoCreative Commons
Pomnik bitwy pod Wizną w Strękowej Górze. fot. wikipedia/Hiuppo/Creative Commons

Do Ministerstwa Obrony Narodowej trafiła już przychylna opinia Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szef MON Tomasz Siemoniak nie miał wątpliwości, że żołnierzom awanse się należą, a pytał urząd o zdanie, by dopełnić formalności.
Przygotowane w MON dokumenty dot. awansów na dniach trafią do Siemoniaka i nie będzie zwlekał z ich podpisaniem. - Minister może być tylko zaszczycony tym, że będzie mógł przyznać awanse bohaterom walk pod Wizną - zapewnił  Janusz Walczak z MON.
Z wnioskiem o awanse w połowie czerwca wystąpiło Stowarzyszenie Wizna 1939. Jego prezes Dariusz Szymanowski mówi, że stało się to, co powinno się stać już dawno. - Cieszę się, że dostrzeżono zasługi dla Polski, postawę i dramat kapitana Raginisa oraz jego żołnierzy. To ogromny sukces, że nareszcie będą mogli wyjść z cienia ze swym bohaterstwem - podkreśla.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Akty nominacji na wyższe stopnie będą odczytane uroczyście 8 września, podczas obchodów 73. rocznicy bitwy na Górze Strękowej koło Wizny.

tj